פרופ' יוסף לוין

פסיכיאטר מומחה בכיר

ינו

1

2016

פרופ' סימור אנטלמן ותיאוריית התהליכים ההולכים וגוברים בחלוף הזמן (TDS): השלכות לפתולוגיה נפשית ופסיכותרפיה

נכתב ע"י פרופ. לוין

פגשתי את פרופ' סימור (סיי) אנטלמן [Seymour (Sy) M Antelman] לראשונה ב-1997 ביום אפור וגשום בחדרו הצנוע בבניין רב קומות באוניברסיטת פיטסבורג בפנסילבניה ארה"ב. איש גבה קומה וגדל מידות , עבדקן מזוקן ששיבה זורקת בזקנו ובשערו הפרוע, מבע עז בעיניו, סקרן ואינטלקטואל, בטוח בדעותיו, זוקר לעומתך תדיר את אצבעו המורה תוך דיבור, רגליו עטורות מגפי בוקרים מאדימות, יושב על כיסא מנהלים ישן משנות השמונים שהפלסטיק השחור שעוטפו נסדק משנים של שימוש.

פרופ סימור (סיי) אנטלמן (1938-2011) (צילום: יוסי לוין)

פרופ סימור (סיי) אנטלמן (1938-2011) (צילום: יוסי לוין)

שולחן העבודה שלו עמוס מאמרים מסמכים וניירות מסוכסכים לעייפה, מפוזרים בערמות וחצאי ערמות ללא סדר על שולחנו, על כסאות סמוכים ואף על הרצפה, כשניכר שהוא עצמו מתמצא במיקום כל מסמך ודף. באותה עת נזכרתי בדברי הפסיכולוג הצרפתי זאן פ'יאזה לעוזרת הבית שלו שהתלוננה מרות על ספריו ומסמכיו המפוזרים בחדרו וביקשה לסדרם ואילו פיאזה בקולו הרועם פנה אליה ואמר "גבירתי יש סדר ויש סדר, זה (בהצביעו על המסמכים והספרים)….סדר של החיים" באותה עת כשנכנסתי לחדרו סיי היה מעיין במאמר מדעי ובאותה עת שולח הוראות לקניית מניות מתגאה במחשב קטן שאחז ביד אחת. על שולחנו עמד פסל ברונזה של דמות איש בגיל העמידה פניו לאות ועייפות ועל גבו אבן ענקית למידותיו מחוברת בחוטי ברזל משל לדמות סיזיפית שמשא כבד על כתפיה והיא מעלה אותו אל ראש ההר שוב ושוב. עם הזמן משלמדתי על אמונתו ב    TIME DEPENDENT SENSITIZATION (   בראשי תיבות TDS ; תיאוריה אודות תהליכים ביולוגיים, המושרים על ידי טריגר ביולוגי סטרסוגני, שעוצמתם ורגישותם הולכת ומתעצמת עם הזמן הרבה מעבר לנוכחותו של הטריגר– תיאוריה שסיי נטה להאמין בכוליותה ולעיתים אף נתפתה לדמיין כי יתכנו לה יישומים אף בתחומי החברה), ראיתי בדמות המפוסלת את דמותו שלו הנושאת על כתפיה משא הTDS אל מול עולם ספקן, מנוכר.

סיי הדגים את תופעת הTDS בחיות מעבדה במספר לא מבוטל של מערכות ביולוגיות, בהדגימו כי חומר או תרופה יכולים להשרות תהליכים ביולוגיים ההולכים וגוברים גם כאשר כמות או ריכוז החומר יורדת באופן משמעותי או כבר לא ניתנת להדגמה ברקמות, משל החומר או התרופה שימשו כטריגר לתחילתו של תהליך ביולוגי שרגישותו הולכת וגוברת עם הזמן.

באחד מביקורי במשרדו הייתי נוכח אצלו עם חבר משכבר הימים, חבר שפגשתיו לראשונה במיטת חוליו לאחר ניתוח מעקפים בעקבות חסימות כלי דם בליבו.

אהה… אמר לו סיי מששמע אודות מחלתו הלבבית "אל דאגה ..אמר בחוסר רגישות ניכר…. תהליך זה של טרשת בעורקך ילך ויגבר עם הזמן! זה מוכח, זה TDS ! לא, לא רשעות הייתה בו בסיי אלא שהרעיון קנה שביתה כה עמוקה בלבבו ועתה יחס אותו לתהליכים רבים כולל למגוון תהליכי מחלה.

לא ידעתי באותה עת כי באותן שנים מעבדתו עמדה להסגר, הוא התקשה כבר לקבל מענקי מחקר ואילו מדענים אחרים רבים שלא הגיעו להישגיו התייחסו אליו כבר כ"לשעבר".

 

במשך השנים בהם שהיתי במחלקה לפסיכיאטריה בפיטסבורג אני זוכר שיחות רבות בביתו גדל המידות בפיטסבורג, בית מפואר בו גר בעבר קרנגי מלון, איל הפחם והפלדה, אחד מעשירי העולם בזמנו, הבית היה עטור חפצי אומנות כולל ציורי קשישים חרושי קמטים פרי מכחולו של סיי וחפצים סיניים ויפניים משובצים בו לעייפה (פמוטים, אהילים, כדים, וריהוט שקנה במכירות פומביות). נהגנו לשבת לא מעט בחדר האוכל שלו שקירותיו מצוירים בנוף ובדמויות יפניות וברצפתו גילה לחצנים נסתרים ששימשו בעבר לקריאת המשרתים. לחילופין נפגשנו גם בבית שבנה על גדת נהר בעיירה ליד פיטסבורג שם כמו גם בביתו בפיטסבורג שוחחנו על מדע וערכים, על יצירה ויצירתיות ובעיקר על מושג ה-TDS.

סיי אנטלמן ותיאוריית הTDS : תהליכים ההולכים וגדלים (גוברים) עם הזמן (צילום: יוסי לוין)

סיי אנטלמן ותיאוריית הTDS : תהליכים ההולכים וגדלים (גוברים) עם הזמן (צילום: יוסי לוין)

שיחות כאלו המשיכו גם בבית הקייט שלו בעיירה סמוכה לפיטסבורג על גדות יובל של נהר רחב ידיים, בית עץ מיוחד עטויי חלונות רחבי ידיים שנבנה כולו על פי תכנונו בעבודת נמלים על ידי צוות פועלים מצומצם ששכר.

סיי אנטלמן בבית הקייט שתכנן על שפת הנהר בעיירה ליד פיטסבורג, ארה"ב (צילום: יוסי לוין)

סיי אנטלמן בבית הקייט שתכנן על שפת הנהר בעיירה ליד פיטסבורג, ארה"ב (צילום: יוסי לוין)

בשיחות דגל בעמדה כי מדען פורץ דרך הוא גם אמן ויוצר בדרך חשיבתו. בשיחות אודות  TDS הוזכרו בעיקר תהליכים ביולוגיים אך לא רק, מידי פעם גלשנו להזכיר אפשרות להבין במודל שכזה אף תהליכים נפשיים, חברתיים ואחרים ההולכים וגוברים עם הזמן, משל TDS ניתן להיתפס כפרדיגמה חובקת כל.

 

לפני פטירתו ב 2010 צילצל אלי נסער וסיפר כי הוא מגיע לישראל עם אישתו ויולטה ובנו מיכאל לבדיקת האפשרות לניסיון טיפולי בתהליך אימונולוגי קשה ומפושט שפרץ במוחו. ביקרתי אותו ביקורים נרגשים מספר פעמים בבית החולים בו שהה כשנתגלה כי גידול ממאיר שאינו ניתן לניתוח ולא תהליך אחר פשט במוחו. עדיין היה צלול וחד ומצאנו אף זמן לדבר על התיאוריה שלו אודות TDS ואף הבטיח להתגייס ולהיות שותף למאמר קונצפטואלי על הרעיון של TDS והשלכותיו לגבי השדה הפסיכותרפאוטי. כעבור זמן קצר חזר לפלורידה בה שהה באותם שנים ושם גם נפטר.

 

להלן תרגום דברים לזכרו שנכתבו על ידי ידידו עמיתו פרופ' לאל הרבנס

Harbans Lal [Department of Pharmacology & Neuroscience, University of North Texas Health Science Center at Fort Worth, Arlington, TX, USA]

"הוא (סיי) שאל שאלות אודות הכול ובא עם מודלים חדשים להבנת דברים. העבודה שלו הייתה מהפכנית ותרמה לקידום ידע רפואי ורעיונות מדעיים…… מעטים הבינו אותו".

ד"ר סימור (סיי (אנטלמן, מדען מוח וחוקר בתחום הפסיכופרמקולוגיה, מת ב -10 ביוני,       2011 לאחר מחלה, בביתו בפלורידה. הוא השאיר אחריו את אשתו ויולטה ובנו מיכאל.

סיי אנטמן ואישתו ויולטה בחצר ביתם על הנהר בעיירה ליד פיטסבורג (צילום: יוסי לוין)

סיי אנטמן ואישתו ויולטה בחצר ביתם על הנהר בעיירה ליד פיטסבורג (צילום: יוסי לוין)

סאי, עבד תחילה במוזיאון להיסטוריה של הטבע בניו יורק לפני שהצטרפו למכון הטכנולוגי של אילינוי בשיקגו ללימודי תואר שני בפסיכולוגיה. לאחר שסיי קיבל את תואר הדוקטורט שלו, זכה במלגת פוסט-דוקטורט של המכון בלאומי לבריאות נפש בארה"ב על מנת לפתח קריירת מחקר במוסד המחקרי המפורסם " קרולינסקה" בשטוקהולם.

ד"ר אנטלמן הצטרף לבית הספר לרפואה של אוניברסיטת פיטסבורג בשנת 1973 כפרופסור עוזר לפסיכיאטריה ופסיכולוגיה, והועלה לדרגת פרופ' מן המניין בשנת 1990 ופרש כפרופסור אמריטוס לפסיכיאטריה בשנת 2001. בתקופת כהונתו בפיטסבורג קיבל מינוי הן במחלקה לפסיכולוגיה ופסיכיאטריה והן במכון הסרטן של פיטסבורג.

בין אותות ותעודות ההוקרה והצטיינות הרבות שקיבל הרי שנבחר כעמית של העמותה האמריקנית לנוירו-פסיכו-פרמקולוגיה, היה חבר ב Editorial Boards של כמה כתבי עת יוקרתיים מקצועיים, כמו גם במועצה המייעצת המדעית של Scottish Rite Schizophrenia Research Foundation. ההצעה הראשונה שלו לNIMH קיבלה ציון מושלם של 100 בשנת 1973.

ד"ר סימור אנטלמן היה ידוע בעולם הודות למקוריות ולחשיבות עבודותיו על ההשפעות הביולוגיות של מתח [stress] ועל ההשפעות של תרופות פסיכוטרופיות על המוח וההתנהגות. ההערכה לעבודתיו התבטאה בכך שעבודתו פורסמה בכתבי עת מקצועיים יוקרתיים, כולל בעיתון Science ובכך שהוזמן להציג את עבודותיו במוסדות חינוך ומחקר מובילים בארצות הברית ובאירופה.

ד"ר אנטלמן ידוע בעיקר הודות לעבודתו בפיתוח מודל חיה של אכילת יתר המושרה על ידי מתח שהוכר ברחבי העולם כמודל סטנדרטי בתחום; על גילויו שנוראפינפרין משמש כרגולטור לדופאמין; ועל גילויו כי ההשפעות של תרופות וגורמי לחץ על מערכות פיסיולוגיות והתנהגות גדלות עם חלוף הזמן אפילו אחרי חשיפה אחת. עבודה האחרונה זו, שזכתה לכינוי "רגישות תלוית זמן" [Time-Dependent Sensitization], ביטאה את הפוטנציאל למציאת דרכים חדשות לטיפול במחלות ולמניעת רעילות כימית. מחקר זה זכה לתשומת לב רבה. זה היה לנושא של מאמר בניו יורק טיימס ב -21 ביוני 1988, ותכנית ב – BBCכל אחד מהממצאים שהוזכרו פורסם במקור בעיתון Science, וצוטט מאות פעמים בספרות המדעית. מודל החיה של מתח ואכילת יתר היה פטנט ויושם לפיתוח מכשירים מסחריים בכדי לגרום לבעלי חיים חקלאיים לעלות במשקל וכטיפול במצבים של אנורקסיה בחיות משק.

במקביל להישגים המרשימים שלו במדע סיי הצטיינו באמנות. כולנו התרשמנו מדיוקניו הדרמטיים של אישים מפורסמים ומציורים אחרים. התחושה של עיצוב הבית שלו הייתה גם ראויה לציון, וזכתה לשבחים מחבריו שהתארחו לעתים קרובות בבתיו.

סיי אנטלמן ומסכות חימר של קשישים פרי מעשה ידו (צילום: יוסי לוין)

סיי אנטלמן ומסכות חימר של קשישים פרי מעשה ידו (צילום: יוסי לוין)

תוך שימוש במודל חיה של גירוי בלתי צפוי (צביטת הזנב), אנטלמן מצא כי פעילותה המוגברת של המערכת הדופאמינרגית האיצה והגבורה את תגובתו של בעל החיים להיבטים ביולוגיים חשובים של סביבתו (למשל, מזון, איום, צאצאים). "מה שהשתנה כתוצאה מכך היא ההשקפה שלנו על תפקוד הדופאמין," אומר הנרי שכטמן [Szechtman] פרופסור לפסיכיאטריה ומדעי מוח וההתנהגות באוניברסיטת מקמאסטר בהמילטון, אונטריו בקנדה, שעבד עם אנטלמן כסטודנט לתואר שני.

פרופ' הנרי שכטמן [Szechtman]

פרופ' הנרי שכטמן [Szechtman]

"אנטלמן הראה שאתה צריך דופמין לא רק לנוע, אלא גם על מנת לגרום לדברים להיות מעניינים. בלי פעילות דופאמינרגית אתה לא יכול להעריך ולהעריך. "ממצא זה עזר להבהיר את היחס בין מחלה נפשית ומתח [stress]. מאוחר יותר בקריירה שלו, אנטלמן התמקד ברגישות תלויה זמן [Time Dependent Sensitization (TDS)] מודל בו ההשפעות של תרופות ושל סטרס עולות ככל שהזמן מתקדם- מודל ותיאוריה שעוררו מחלוקת רבה. אבל אנטלמן נתמיד נהנה מטיעון טוב בוויכוח, אומר Szechtman על הידיד הוותיק וגבה הקומה, שהיה מוכשר בצורה "אנכית" שכן עצים גבוהים נוטים יותר לתפוס רוח.

סיי אנטלמן ברגעי התרגעות משקיף אל הנהר בצילם של עצים גבוהים (צילום: יוסי לוין)

סיי אנטלמן ברגעי התרגעות משקיף אל הנהר בצילם של עצים גבוהים (צילום: יוסי לוין)

באותה עת אף הייתי שותף לכתיבת מאמר אודות TDS שנכתב בעיקרו על ידי סיי אנטלמן ושהיה שותף בו גם פרופ' סם גרשון (אדם חם ולבבי, חד לשון וחוקר ידוע בתחום מחלות הנפש והטיפול בהם במיוחד זה של ליתיום במחלה הביפולרית).

פרופ סמואל (סם) גרשון

פרופ סמואל (סם) גרשון

להלן אביא תחילה תקצירו של המאמר באנגלית אחר כך תרגום התקציר לעברית:

Time-dependent sensitization: the odyssey of a scientific heresy from the laboratory to the door of the clinic

S.M. Antelman, J. Levine and S. Gershon

Molecular Psychiatry (2000) 5, 350–356.

Department of Psychiatry, Western Psychiatric Institute and Clinic, University of Pittsburgh, School of Medicine, Pittsburgh,

This review provides both a biological and clinical perspective on Time-Dependent Sensitization (TDS), an ancient amplified memory response to threat manifest in the ability of both drugs and nondrug stressors to induce neuronal and behavioral effects which strengthen entirely as a function of the passage of time following even a single or acute exposure. Evidence is presented to show that TDS may be involved in the development of a spectrum of diseases and how drug regimens based on the principles of TDS could provide a novel an revolutionary means of treating psychiatric and other illnesses.

רגישות תלוית זמן: האודיסיאה של "כפירה" מדעית מהמעבדה לדלת המרפאה

סימור אנטלמן, יוסף לוין וסמואל גרשון

Molecular Psychiatry (2000) 5, 350-356

המחלקה לפסיכיאטריה, המכון המערבי לפסיכיאטריה, אוניברסיטת פיטסבורג, בית הספר לרפואה פיטסבורג, ארה"ב

סקירה זו מספקת שתי נקודת מבט ביולוגית, וקלינית אודות רגישות תלויית זמן (TDS), תגובה עתיקה של זיכרון מוגבר לאיום הבאה לידי ביטוי ביכולת של גורמי לחץ תרופתיים ולא תרופתיים לגרום להשפעות עצביות והתנהגותיות, המתחזקות כפונקציה של מעבר הזמן אפילו בעקבות חשיפה אחת או חשיפה אקוטית. ראיות מוצגות בכדי להראות כי TDS עשוי להיות מעורב בהתפתחות של ספקטרום של מחלות ואיך משטר תרופתי המבוסס על עקרונות ה TDS יכול לספק אמצעים מהפכניים וחדשניים לטיפול במחלות פסיכיאטרית ואחרות.

בתחילת המאמר נתלה אנטלמן באילנות גבוהים ומצטט תחילה את דרווין ובהמשך את מקס פלנק:

להלן הציטוטים:

"למרות שאני משוכנע לחלוטין באמת של ההשקפות המוצגות בכרך זה. . ., אני בהחלט לא מצפה לשכנע חוקרי טבע מנוסים שמוחם מצויד זה מכבר בשפע העובדות שצפו בהם במהלך ארוך של שנים, מתוך נקודת מבט המנוגדת בתכלית לזו שלי. . . . אך אני מביט אל העתיד בביטחון, — לחוקרי טבע צעירים ומתפתחים, שיוכלו לראות את שתי פניה של השאלה בלא משוא פנים. "
[צ 'ארלס דרווין: על מוצא המינים באמצעות הברירה הטבעית]

Darwin C. On the Origin of Species by Means of Natural Selection or the Preservation of Favoured Races in the Struggle for Life.

Appleton: New York, 1889, pp 295–296.

 

"אמת מדעית חדשה אינה מנצחת על ידי שיכנוע מתנגדיה תוך שהיא מאפשרת להם לראות את האור, אלא כי בסופו של דבר מתנגדיה מתים, ודור חדש גדל להכיר אותה. "
[מקס פלאנק: אוטוביוגרפיה מדעיים אחרים]

Planck M. Scientific Autobiography and Other Papers. Philosophical Library: New York, 1949, pp 33–34.

 

 

בהמשך מציג אנטלמן לקורא שאלה:

בדרך כלל אנו מתחילים הרצאות אודות " רגישות תלויית זמן (TDS) " על ידי הצגת השאלה הבאה: 'אם ידעת כי תרופה ניתנה לאדם או חיה במשך ימים או שבועות מספר לפני שהתוצאה הרצויה נצפתה, איך תפרש מידע זה? " הנשאל, תמיד, עונה, כי התרופה צריכה להנתן בתקופת זמן זו, על מנת להשיג שיווי משקל בין רמתה בדם לאיבר היעד. בתגובה אנו מציינים, כי, לפחות מנקודת המבט של ההיגיון, יש עוד חלופה סבירה והיא כי מתן התרופה פעם או פעמיים תפעיל תהליך ביולוגי אשר יתקדם כפונקציה של חלוף הזמן ובסופו של דבר יוביל לתוצאות המתקבלות. אנו טוענים כי בלי בדיקה אמפירית לא ניתן לשלול את האפשרות השנייה.
לאחר הצגת מגוון ראיות ביולוגיות לקיום TDS מסכם אנטלמן באומרו כי:
בעוד שהרעיון של TDS הוא ללא ספק מהפכני דיו עבור רבים, הרבה יותר מדי iconoclastic עבור אחרים, כמה מההשלכות האפשריות שלו יכולות להיות מדהימות עוד יותר מאשר התופעה עצמה. למשל, יש ראיות לכך – לפחות בחלק מהמקרים – כי TDS יכול להתמיד לאורך דורות אף על פי שהגירוי כבר אינו פעיל. בקיצור, נראה כי קיימות תופעות שההשפעות שלהם עשויות לגדול עם חלוף הזמן הבין דורי.

 

 

כאמור בשיחותי עם אנטלמן עניין אותי הרעיון של TDS כמושג, כרעיון, אודות תהליך או תהליכים בעלי היבט או היבטים ההולכים ומתעצמים עם הזמן לאחר הפעלת טריגר סטרסוגני ראשוני. מושג או רעיון שניתן אולי להשליכו לתחומים שאינם דווקא (או לא רק) ביולוגיים במהותם ואשר במבט ראשון אינם נראים קשורים למושג שטבע סיי אנטלמן, קרי: פסיכופתולוגיה (פתולוגיה נפשית) ופסיכותרפיה. מכאן ואילך נשתמש במושג TDS-P (שימוש במושג הTDS בהקשר של פסיכופתולוגיה או פסיכותרפיה) לא בהקשרו הביולוגי אלא כתהליך או תהליכים הקשורים בפסיכופתולןגיה או פסיכותרפיה והמדגימים היבט אחד או יותר ההולכים ומתעצמים עם הזמן בעקבות טריגר אירוע או התערבות נתונה.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

 

בהקשר לפסיכופתולוגיה ידוע למשל כי לגבי פוביות (פחדים ספציפיים, למשל פחד להתרחק מן הבית או אגורופוביה) ,הפורצות לא פעם לאחר טריגר סטרסוגני ראשוני ,קיימים מצבים בהם באם המצב לא מטופל, התהליך מתגבר והולך וחובק עוד ועוד תחומי חיים ופעילויות. כך במקרה של אגורופוביה (פחד חוצות בו האדם פוחד להתרחק מביתו), האדם מגיע לבסוף למצב בו אינו יוצא כלל מביתו ומתנתק בכך מסביבתו.

[ ראה: Marks IM. Fears, Phobias, and Rituals. Oxford University Press New York, 1987, p 249.]

וכך לגבי מקרים מסוימים של הפרעה טורדנית כפייתית או פרנויה שאינם מטופלים. אלו לא פעם, הולכים ומתפשטים לאובייקטים ותחומי חיים נוספים עם חלוף הזמן.

כך גם לגבי מקרים מסוימים של המחלה הביפולרית בהם עם חלוף הזמן חומרת המחלה מתגברת בעצמתה כמו גם מספר ההתקפים ומשכם.

וכך גם לגבי מצב מאני המתחיל לעיתים כמצב היפומאני עם סימפטומטולוגיה של פעילות יתר, תחושת אנרגיה מואצת, מיעוט שינה ואכילה ומחשבות מהירות. מצב זה לא פעם הולך וגובר בעוצמתו עד למצב מאני מלא עם מחשבות שווא של גדלות ואף עד למרוץ מחשבות.

אגב, באופן מעניין מצאנו בעבר כי חולה מאני שנתבקש להעלות עוד ועוד אסוציאציות (רבות ככל האפשר) למילת גירוי מסוימת ואחר כך לחזור על התהליך עם מילות גירוי נוספות, תפוקת (מספר) מילות האסוציאציה שלו עלתה וגברה באופן אקספוננציאלי ממילת גירוי אחת לבאה אחריה.

[Levine J, Schild K, Kimhi R, Shreiber G. Word associative production in affective versus schizophrenic psychoses. Psychopathology, Vol. 29, pp. 7-13, 1996]

 

ועוד, במאמר משותף של סיי אנטלמן ורחל יהודה אודות התסמונת הפוסט טראומטית, העלו האחרונים את הרעיון כי העובדה שהתסמונת הפוסט טראומטית מתפתחת לעיתים לא מיד או סמוך לטראומה אלא לעיתים אחרי ימים, שבועות, חודשים ואף יותר, תתכן עקב תהליך שהלך והתפתח ואשר הטראומה היוותה לו טריגר ראשוני סטרסוגני שהשרה תהליך ביולוגי שעוצמתו הלכה וגברה עם הזמן עד לפריצת הסימפטומטולוגיה האופיינית לתסמונת הפוסט טראומטית.

[Yehuda R, Antelman SM. Criteria for rationally evaluating animal models of posttraumatic stress disorder. Biol Psychiat 1993; 33: 479-486]

 

אנטלמן הציע כי יתכן וההשפעות של חשיפה אקוטית למצבי לחץ יכולות לגדול עם חלוף זמן (רגישות תלוית זמן; TDS ) ואפשר שהתסמונות הקליניות של פאניקה , הפרעת דחק פוסט- טראומתית ובולמיה מייצגות מקרים של רגישות מוגברת לסטרסורים נוספים הבאים לאחר הסטרסור הראשוני שהושרתה על ידי הסטרסור הראשוני.

 

"the effects of acute exposure to stressful situations can grow with the passage of time (time-dependent sensitization; TDS) and then proceeds to suggest that the clinical syndromes of panic, delayed post-traumatic stress disorder, and bulemia represent instances of stressor-induced sensitization to subsequent stressors".

 

האם ניתן להשרות תהליך דומה במסגרת ריפויה של פתולוגיה נפשית

האם יתכנו צעדים שישרו TDS-P או תהליך ההולך וגובר עם הזמן לאחר צעד בודד או צעדים ספורים שיינקטו בכיוון של ריפוי הקלה ומתן מזור?

ובמילים אחרות האם יש אלמנטים, צעדים או פעולות מסוימים בפסיכותרפיה המשרים תחילתו של תהליך ההולך וגובר עם הזמן, ההולך ומתפתח הרכה מעבר לפרק הזמן בו ננקטו הפעולות הטיפוליות? אם כן הדבר עשוי להיות בעל עניין רב.

אני מציע תחילה כי הנחת העבודה תהיה כי יתכן והתשובה לכך היא חיובית. שכן אפילו לא היו כל עדויות לאפשרות כזו, הנחת עבודה כזו מאפשרת רוח גבית לחיפוש אפשרי אחרי מקבילה לTDS בשדה הפסיכותרפאוטי TDS-P]].

בנוסף, אני מציע כי קיימים רמזים מספר לאפשרות קיום תהליכי TDS-P בתחום הטיפול הנפשי:

ראשית, אם נתבונן בנפשנו פנימה ונבדוק בעברנו, לפחות חלקנו ייזכר במשפט מפתח שנאמר לנו על ידי דמות משמעותית אחת או יותר בחיינו, יהיה זה הורה ,מחנך או חבר. לא פעם משפט כזה נאמר לנו במצבי צומת בחיים או ברגעי משבר ומתח. משפט אשר מהדהד ומלווה אותנו לעיתים תכופות ואשר תרם לשינוי בדרכי החשיבה או ההתנהגות שלנו, שינוי שצבר תאוצה והלך וגבר עם הזמן.

שנית, מטפלים רבים יספרו מנסיונם כי התערבויות מבודדות הביאו לשינוי משמעותי במצב המטופלים שלא צפו ואשר השפעתן הלכה וגברה עם הזמן. אנקדוטות כאלו נתפסות לעיתים כקוריוזים, כניסים טיפוליים. אך האם יתכן שניתן ללמוד את המנגנונים והעקרונות העומדים בבסיס התערבויות אלו?

שלישית, הוצע כי סוגסטיות היפנוטיות מסוימות יכולות להשרות תהליך הגובר עם הזמן.

דוגמא מעניינת לכך קשורה באמיל קואה Émile Coué, מטפל צרפתי שחי במאה ה19 ואשר הדגיש את היכולת המרפאה של כוח הדמיון (בניגוד לזו של כוח הרצון). מטפל זה השתמש בסוגסטיה כללית במסגרת "ריפויי הפלא" שחולל לדעת כמה מבני אותה תקופה, תוך שהוא עושה שימוש בדמיון היוצר של מטופליו. כך למשל נהג להורות למטופליו לחזור על המשפט "מצבי הולך ומשתפר מכל בחינה, מיום ליום, בכל המובנים" לפני השינה פעמים חוזרות תוך שהם לא פעם מדמיינים וחווים בדמיונם שיפור והטבה. הדבר נראה פשוט וטריוויאלי ומעלה ספק בלב השומע, אך כפי הנראה, על פי דיווחים מאותה תקופה, התרגול השרה במטופלים מסוימים הטבה שהלכה וגברה.

אמיל קואה 1926-1857

אמיל קואה 1926-1857

דוגמא אחרת הינה זו של מילטון אריקסון, פסיכותרפיסט ומהפנט ידוע אשר נהג להשתמש בסוגסטיות ובהתערבויות שוליות לכאורה שהשרו תהליכים שצברו תאוצה עם הזמן.

מילטון אריקסון נהג להשתמש לא פעם בהשראת וריאציה קטנה בפתולוגיה על מנת שתהווה סוס טרויאני לתהליך ההולך וצובר תאוצה עם הזמן. כך אריקסון היה מבקש ממטופליו לבצע תוך התכוונות את הסימפטום או ההתנהגות הבעייתית ממנו סבלו, תוך שהוא מוסיף להם שינוי או סטייה קטנים. שינוי או סטייה שבמהותם ניתנים לעיבוי ולהגברה, עד לשינוי ההתנהגות כולה. כך מזוג אשר ניהלו בית קפה או מסעדה קטנה והיו בקונפליקט ניכר בעקבות חילוקי דעות אודות ניהול העסק, ביקש אריקסון מן האישה להגיע מאוחר יותר רק בכחצי שעה עד שעה לעסק, בטענה שלאחר כל כך הרבה שנים של השקעה מסורה מגיע לה לנוח יותר ולהגיע בנחת ובשלווה.

הדבר יצר תהליך בו בהגיעה ,הבעל כבר סידר את הכיסאות והשולחנות, קיבל סחורה ועוד, כך שהאישה הרגישה במהלך הזמן פחות ופחות מעורבת עד ליציאתה המוחלטת מן העסק ופתרון הקונפליקט. דוגמה אחרת היא מקרה של ילדה שכססה את ציפורניה. אריקסון הדגיש בפניה כי היא גוזלת מעצמה את ההנאה של כסיסת ציפורניים הגונה. הוא ביקש ממנה לתת לחלק מציפורניה לגדול מעט יותר שאז הכסיסה תהנה אותה יותר. בעקבות כך החליטה הילדה לגדל את כל ציפורניה מספיק זמן עד שהיא תוכל ליהנות באמת מכסיסתם. ואחרי כמה ימים החליטה שאינה רוצה לכסוס כלל.

יתכן כי שינוי המאופיין על ידי TDS-P יכול להיות מושרה לעיתים גם על ידי הוספת פיסת מידע חדשה לפתולוגיה. כך טיפלתי באישה שסבלה מפוביה קשה לחושך. בשיחות עימה דיווחה אודות חוויה שכל העולם חשוך מלא סכנה ומפחיד, באופן מפתיע ביקשתיה לדמיין את העובדה כי מחצית כדור הארץ מתחת לרגליה מוארת כולה בכל פעם בו היא שרויה בחושך, להפתעתי הדמיון החוזר חולל שינוי בתחושת הפחד והסכנה שהלך וגבר עד לחלוף הפוביה. לפנינו איפוא מצב שבו השראת שינוי קל או הוספת מידע לפתולוגיה הנפשית או לסימפטום יצרה תהליך ההולך וגובר בחלוף הזמן עד להכחדת הסימפטום.

רביעית, אינטרפטציות (פרשנויות) טיפוליות דווחו בעבר כמשרות לעיתים תהליכים טיפוליים שעוצמתם הולכת וגוברת עם הזמן. האמנם?

נציין כאן במאמר מוסגר כי ההגדרה מהי אינטרפטציה שנויה במחלוקת. הגדרות פסיכואנליטיות למושג נעות מאלו הסבורות כי אינטרפטציה משמשת בידי המטפל להעניק למטופל מודעות לתהליכים לא מודעים (כך למשל היא יכולה להעניק משמעות נסתרת שאינה מודעת למטופל לסימפטום ממנו הוא סובל או למהות היחסים (למשל לטרספרנס) בינו לבין המטפל) ועד להגדרות כוללניות למצבים בהם המטפל מעניק משמעות או מוטיבציה להתנהגויות המטופל או לתופעות הקשורות במטופל, אם באופן מילולי ואם באופן לא מילולי (כאן אין התייחסות מיוחדת ללא מודע). במאמר מוסגר נציין גם שיש הסבורים כי תפקיד האינטרפטציה משני לקשר הבין אישי בין המטופל למטפל, וכי לעיתים מתן אינטרפטציות מסוימות עלול אף להזיק לחולים מסוימים באם לא הגיעו לבשלות מתאימה.

עם זאת עדיין יתכן כי במקרים מסוימים אינטרפטציות מסוימות ידגימו יעילות וישרו תהליכים טיפוליים שעוצמתם תגבר עם הזמן. בהקשר לכך ניתן לשאול את השאלות הבאות. האם הדבר נכון? אם כן, לאילו אינטרפטציות תכונות כאלו? ולאילו מטופלים הדבר מתאים? ובאילו נסיבות ניתן להשתמש בהם?

חמישית, בשנות השבעים המאוחרות למאה העשרים פיתחו ואצלאוויק, ויקלנד ופיש את המושג "שינוי ממעלה שניה" שיש המכנים אותו מטא-שינוי (ראה ספרם: "שינוי- עקרונות של יצירת בעיות ופתירתן") תוך שהם מתייחסים לצעדים הננקטים על ידי המטפל והמשרים שינוי אמיתי במצב המטופל אשר לא פעם מתרחב בהיקפו ובעצמתו עם חלוף הזמן. זאת בניגוד לצעדים מקובלים שננקטו ואשר תרמו בעבר לשינוי חלקי בלבד, או זמני וחולף, או אף לאי שינוי במצב. בספרם מביאים מחברים אלו שורת דוגמאות לבעיות שלא נפתרו דיים בפתרונות המקובלים ואילו פתרונות מהמעלה השנייה תרמו בדרך כלל לפתרון איכותי ומשמעותי. הפתרון המביא לשינוי ממעלה שניה דורש יציאה מהקופסא לדרך ראיה חדשה של הבעיה ואינו הפתרון הרגיל המוצע לבעיה בדרך כלל. פתרון ממעלה שניה מביא לא פעם לשינוי מזורז במצב. ובמקרים מסוימים השינוי ילך ויגבר עם הזמן. שוב, נשאלת כאן השאלה מהם מאפייני הפתרון מהמעלה השניה, והאם יתכנו מאפיינים לפתרון מהמעלה השנייה הנוהג כ TDS-P?

שישית, מטפלים מספר העלו השערה כי במקרים של מטופלים המופיעים אצל מטפל לצורך טיפול (שצפוי להיות לפחות בן מספר פגישות) ולא חוזרים לאחר הפגישה הראשונה לא מדובר דווקא בכישלון דווקא אלא להפך שבמקרים מסוימים מטופלים אלו חווים שיפור ההולך ומתפתח עם הזמן אשר המטפל שלא פוגש מטופל זה יותר בדרך כלל אינו מודע לו.

ואכן בתרפיות המבוססות על פגישה אחת מנסים מטפלים לבסס תחילתם של תהליכים טיפוליים שילכו ויתפתחו לאחר הפגישה הבודדת במהלך הזמן.

כל אלו רומזים שאפשר ויתכן להשרות התערבויות טיפוליות בעלות מאפייני TDS-P. אמנם אפשר כמובן להעביר ביקורת מוצדקת על הרמזים המוצעים לאפשרות קיום התערבויות טיפוליות בעלות מאפייני TDS-P אך מטרת המאמר הקצר הזה להצביע על אפשרות כזו יותר מאשר למצוא לכך הוכחות חותכות. אם הדבר יכול להיות נכון, השאלה הבאה שניתן לשאול הינה האם ניתן לפתח רקע תיאורטי לצעדים, טכניקות או התערבויות טיפוליות שיכולות להשרות TDS-P בהתאם לנתוני הבעיה ומאפייני המטופל במסגרת פסיכותרפיה.

 

רמז לרקע תיאורטי להתערבות אחת בעלת מאפייני TDS-P ניתן למצוא בכתביו של Jeffrey K Zeig על טכניקת טיפול מסוימת שהשתמש בה מילטון אריקסון והיא זריעה (seeding)

[Brief Therapy: Myths, Methods, And Metaphors edited by Jeffrey K. Zeig‏,Stephen G. Gilligan‏]

ג'פרי צייג, סופר מרצה ומורה אודות טכניקות אריקסוניאניות לפסיכותרפיה ( -- 1947)

ג'פרי צייג, סופר מרצה ומורה אודות טכניקות אריקסוניאניות לפסיכותרפיה ( — 1947)

צייג שחקר וניסה להבין את שיטות הטיפול של מילטון אריקסון, טבע את המונח זריעה (seeding) להבנת טכניקה טיפולית חשובה אך אחת הפחות מובנות שמילטון אריקסון נטה להשתמש בה. בטכניקה זו אות או רמז (בעצם טריגר) נזרעים על ידי המטפל קודם להתערבות טיפולית מסוימת תוך שהם מכשירים את הקרקע להתערבות, מאפשרים לה להיות יעילה וניתנת לאיתחול הרבה יותר בקלות לולא הרמז שנשתל קודם לכן.  צייג משער כי שימוש זה בשתילת רמז בדרך עקיפה שכזו יכול לבנות פוטנציאל (הולך וגובר) לתגובה על ידי הפעלת מערך של אסוציאציות המכשירות את הקרקע להתערבות המיועדת, כך שניתן יהיה להסתמך על מערך אסוציאציות זה ברגע שמבקשים להפעיל את ההתערבות המיועדת.  צייג מזכיר את סטיבן ג'יי שרמן (1988), פסיכולוג חברתי, אשר השתמש במושג הטרמה (priming), מונח הגזור מן הפסיכולוגיה הקוגניטיבית להבנת המונח " זריעה ". צייג מציין כי "הטרמה מתייחסת להפעלה או שינוי בנגישות של מושג על ידי הצגה קודמת של אותו מושג או מושג קרוב הקשור אליו באופן הדוק ". מושגים ורעיונות אודות זריעה יכולים איפוא טוען צייג לשנות את מה שהנבדקים יחשבו מאוחר יותר, את איך שהם יפרשו אירועים וכיצד הם יפעלו …….נראה' מוסיף צייג כי במהלך הזמן בין הזריעה להתערבות, החולה מגורה לחיפוש לא מודע סביב הרעיון או הקטגוריה של רעיונות הקשורים לרעיון הנזרע.  כאן ניתן להעלות השערה שאולי ניתנת לבדיקה עתידית כי לאחר זריעת רמז אצל המטופל יכול להתרחש תהליך של חיפוש והעלאת רשתות אסוציאטיביות הקשורות ברמז הנזרע ההולכות ומתרחבת עם חלוף הזמן ממתן הרמז.

נוב

5

2015

מסה ספקולטיבית: "האומנם הקוביזם משקף אופן אפשרי של אגירת או הצפנת הזיכרון הוויזואלי במוח ?"

נכתב ע"י פרופ. לוין

יגאל ורדי בספרו רב העניין "ויוה פיקסו: פרשנות אסטטית ליצירתו " בהוצאת ידיעות אחרונות משנת 2007 מצטט את פיקסו (1881-1973) מאבות הקוביזם שהתבטא כי " הציור אינו מפעל אסתטי, אלא צורה של כישוף, שתכליתה לתווך בין העולם המשונה והעוין הזה לביננו" דבר הנראה כמשקף תפיסה מגית של הציור ויתכן אף של תהליך יצירתו. האמנם כך, האם הציור משקף תפיסה מגית "מכושפת" של המציאות? ציוריו של שאגאל למשל יכולים אולי לתמוך בכך שפאן כזה יכול להיות קיים בציור אך לא בכך נעסוק בקטע שלפנינו.

בקטע שלפנינו נעסוק בפאן אחר אפשרי של הציור והקוביזם בפרט , פאן בו אסכולות מסוימות של הציור (בעיקר הקוביזם) תתפסנה או תומשגנה כמייצגות אופני אגירת או הצפנת זיכרונות ויזואליים.

נזכיר תחילה את הסופר והצייר יגאל ורדי. מחבר זה בהתייחסו לתקופה הקוביסטית מעלה את הטענה כי "הקוביזם האנליטי פורע את הצורה מכיוון שהוא שובר אותה להקצעים ומייצג את המציאות בפרספקטיבה היטלית, כלומר, לא כפי שאנו רואים אותה במציאות אלא כפי שאנו זוכרים אותה מלפנים, מן הצד מאחור ולעיתים גם מבפנים". ורדי מוסיף כי: "הקוביזם האנליטי עובר פריעה רב שלבית מקוביזם פיסולי ועד לשבירה מסיבית של האובייקט….הנטמע בתוך הרקע וכמעט מאבד את זהותו….מגיע אל גבול ההפשטה של איבוד האובייקט….". נראה מכך כי עבור ורדי אנו חווים או זוכרים לחוד את היטל האובייקט מלפנים או את היטל האובייקט מאחור או מהצד וכו ואילו הצייר הקוביסטי מאחד אותם במכחולו תוך הפשטתם במידה משתנה לאובייקט מורכב המאוחד לא פעם עם הרקע במידה משתנה.

אני רוצה להעלות כאן טענה אחרת והיא האם יתכן כי הקוביזם מייצג את אחת האפשריות לאגירת או הצפנת זכרונות ויזואליים המתרחשים במוח האנושי. כך בהקשר זה של הקוביזם עולה השאלה האם לכל אחד מאתנו אופן אגירה או הצפנה של זיכרונות ויזואליים בו מספר היטלים או היבטים של אובייקט נתון או שורת אובייקטים או חלקיהם מכונסים או דחוסים זה על זה או זה בזה.

דיוקן וולרד  (1910) של פבלו פיקסו

דיוקן וולרד (1910) של פבלו פיקסו

יותר מכך, לאור כך שמקובל לחלק את התפתחות הזרם הקוביסטי לשלבים שונים: לזרם הפיסולי, לזרם האנליטי, לזרם הסימולטני (המנסה לתאר את האובייקטים מכמה זוויות באופן סימולטני) ולקוביזם הסינתטי (המשלב בין אובייקטים כפי שהם נתפסים במציאות לבין הקומפוזיציה האנליטית או הסימולטנית) ניתן אף להעלות השערה בה יש לכל אחד משלבים אלו, לחלקם או לאחד מהם יצוג כאופן אגירת או הצפנת מידע ויזואלי במוח? כמובן שטענה או טענות כאלו כזו דורשת או דורשות הוכחות מחקריות שאינן עדיין בנמצא.

טענות לאנלוגיה בין זרמים בציור או צורות ביטוי בציור ותפקוד המוח אינן חדשות. כך פרופ עידן שגב, נאורופזיולוג. מדען ממכון ויצמן התבטא אינטואיטיבית כי "…הטענה שלי (הינה ) שאמנים גדולים מבינים משהו על מוח האדם, אחרת הם לא היו מצליחים לעורר בי את הרצון לעמוד מול יצירה שלהם…הם לא יודעים למה, וגם אני לא יודע למה ….הקו המסוים והצבע המסוים עושה לנו את זה." (ציטוט מתוך מאמר שפירסמה אסתי אהרונוביץ המכונה "כשמשוואה פוגשת שיר")

פרופ עידן שגב ( -    1949)

פרופ עידן שגב ( – 1949)

נזכיר גם את פרופ סמיר זקי נאורוביולוג בריטי מ UNIVERSITY COLLEGE OF LONDONהחוקר את החוויה האסטית והקשרה לתפקוד המוח שהציע בספרו INNER VISION  כי הן האמן והן מערכת העצבים הקשורה בראיה מנסיםלפענח את מרכיבי היסוד החזותיים. חוקר זה טען כי באופן דומה לפעילות המוח המבודד מידע חזותי או ראייתי למרכיבי היסוד כגון קוים ,צבעים ותנועה כך ניסו אמנים רבים לבודד ולמצות את מרכיבי היסוד של הצבע הקו והתנועה.

סמיר זקי  (   -1940)

סמיר זקי ( -1940)

לאחר הצגת הטענה שלמעלה כי "הקוביזם מייצג את אחת האפשריות לאגירת או הצפנת זכרונות ויזואליים המתרחשים במוח האנושי", הבה נעשה הפוגה קצרה ונזכיר מושג שהוא בעצם שיטה: האינטרוספקציה. האינטרוספקציה הינה הסתכלות פנימית או התבוננות עצמית פנימה ובכך הינה יכולה לשמש כשיטה לזיהוי תהליכים פסיכולוגיים העוברים על המתבונן במהלך ביצוע פעולה כלשהי. המונח מיוחס לוילהלם וונדט (1832-1920) שהמליץ על השימוש בשיטה בספרו "עקרונות הפסיכולוגיה הפיזיולוגית" מ1879. לשיטה חסרונות רבים שכן האינטרוספקציה הינה פעילות סובייקטיבית המושפעת כפי הנראה ממגוון גורמים רגשיים ואחרים ועלולה על כן להיות מוטה ואף שגויה.

עם זאת, באופן מעניין השתמש הפסיכולוג הרמן אבינגהאוס (1850-1909) חוקר הזיכרון הידוע באינטרוספקציה אישית להסיק מסקנות ראשוניות אודות תהליכי זיכרון מסוימים. לזכותו יאמר כי הוא עשה זאת ככל האפשר באופן קפדני תוך ניסיון למתן גורמים העלולים להפריע לתהליך כזה.

הרמן אבינגהאוס

הרמן אבינגהאוס

האם ניתן לנסות להשתמש באינטרוספקציה למרות מגבלותיה על מנת לבדוק באופן ראשוני אינטואיטיבי את ההנחה בדבר קיום אופן אגירה או הצפנה של זיכרונות ויזואליים (שבדרך כלל איננו מודעים לו) ובו מספר היטלים או היבטים של האובייקט (או של קבוצת אובייקטים) מכונסים או דחוסים זה על גבי זה או זה אלי זה?

כאן עולה כמובן גם השאלה האם רכיב או רכיבים הקשורים בהצפנת או אגירת מידע ויזואלי בכלל ניתנים לאינטרוספקציה?

לפחות לגבי עצמי אני זוכר לא פעם כי במצב של שיטוט התבוננותי פנימי (אינטרוספקציה) ויזואלי שאינו מכוון או מאולץ התבוננתי בדימויים שעלו ובתצורותיהם. במצב זה עלו בדמיוני בין היתר תצורות דחוסות של דימויים ויזואליים הקרובות יותר לדימויים דו ממדיים כמו קטעי צילומים של חפצים בצבע כלשהו עם גווני הצללה בשחור הדחוסים ומופיעים זה על גבי זה או כאלו שנדמו לקבוצות אובייקטים לא מוגדרים דיים הדחוסים אלו על גבי אלו כאשר הגבולות ביניהם מטושטשים. תצורות דימויים אלו הזכירו לי את הזרם הקוביסטי הסימולטני בהבדל אחד שהסינתזה הייתה של משהו כמו צילומים הדחוסים זה על גבי זה או זה לזה (או אלו על גבי אלו) ולא של קטעי ציור או איור. כמובן שאינטרוספקציה כזו הינה סובייקטיבית, אינה מבוקרת ועלולה להיות מוטית ושגויה ועם זאת היא יכולה לשמש תצפית ראשונית סובייקטיבית שניתן לבדוק תחילה האם היא חוזרת בהליכי אינטרוספקציה של נבדקים אחרים ובאם כן לנסות ולפתח פרדיגמות מחקריות מתאימות על מנת לבדוק זאת.

אגב בקפיצה גדולה ובמאמר מוסגר אציין כי חוקרים מספר נוהגים כיום לכלול מצב כזה של שיטוט חופשי פנימי לא מבוקר ולא מאולץ בתצורות הדמיון הויזואלי במסגרת של פעילויות המכונות "ברירת המחדל של המוח" [DEFAULT MODE OF BRAIN FUNCTION]. פעילויות אלו נחקרו בהיבטיהן המוחיים הפיזיולוגיים על ידי רייכלה וחבריו. ראה:

Raichle ME, Snyder AZ. A default mode of brain function: a brief history of an evolving idea. Neuroimage. 2007 Oct 1;37(4):1083-90; discussion 1097-9.

מרכוס רייכלה (    -1937)

מרכוס רייכלה ( -1937)

והן מייצגות פעילות של המוח ומערכות שונות בו שאינן מכוונות מטרה.

בכל אופן אם נחזור לנושא הרי שאטען כי לגיטימי לבדוק מחקרית את השאלה "האם אסכולות מסויימות של הציור מייצגות אופני אגירת או הצפנת זיכרונות (או מאפייני זיכרון) ויזואליים של המוח"? (אגב לבדיקת טענה זו השלכה מעניינת לגבי ההתייחסות לקוביזם כהמצאה או כגילוי….). לשם מחקר כזה נראה כי יש לפתח פרדיגמות מחקריות מתאימות.

אחד הנימוקים שניתן להעלות על הדעת על מנת לתמוך במחקר שכזה הינו נימוק בעל אופי פילוסופי והוא כי אפשר וקיים היזון חוזר הדדי בין דרכי פעילות המוח ומאפייניו וביטייו הרוחניים והתנהגותיים של האדם.

למשל במישור ההתנהגותי אנשים מסוימים פיתחו הרגל לצרוך וליום ואף מתמכרים לו לעיתים. ידוע לי כי חוקרים חשובים התבטאו בעבר כי ההשערה שיש מערכת מוחית של קולטנים במוח לואליום (לבנזודיאזפינים אליהם משתייך הואליום) הינה שטות מוחלטת ואילו לקראת סוף שנת 1977 פרסמו שתי קבוצות חוקרים ממצאים אודות קיום קולטנים בנזודיאזפיניים לחומר זה.

[ Möhler H, Okada T. Benzodiazepine receptor: demonstration in the central nervous system. Science. 1977 Nov 25;198 (4319):849-51;   Braestrup C, Albrechtsen R, Squires RF. High densities of benzodiazepine receptors in human cortical areas. Nature.   1977 Oct 20;269 (5630):702-4. ]

ואילו במישור הרוחני הרי שיצירת קריקטורות הינה מחד ביטוי משעשע של רוח האדם ואף אולי זרם ציורי ואילו    מאידך ניתן לראות בכך גם ביטוי חשוב לרוח זו. בשנים האחרונות הודגם כי נאורונים אינדיבידואליים בקליפת המוח האינפר-טמפורלית מגיבים חזק יותר לפנים המופיעות בקריקטורות המתאפיינות בהבלטת מאפייני פנים בולטים של המצוייר מאשר לפנים שלא הודגשו באופן קריקטורי, דבר הרומז כי אופן יצירה זה קשור בפעילות מסוימת של המוח.

[Leopold, D.; Bondar, I., Giese, M. (August 2006). "Norm-based face encoding by single neurons in the monkey inferotemporal cortex". Nature 442 (7102): 572.]

בדומה לכך העובדה שכיוון כזה של ציור קוביסטי לזרמיו צמח והתפתח, ושציירים עושים בו שימוש, וכי קהל נוהה אחריו עשויה אולי להעיד כי המוח עושה שימוש בסוג כזה של אגירת או הצפנת זיכרונות המתאפיין בדחיסת האובייקט או האובייקטים כאמצעי לאגירת מידע ויזואלי בזיכרון. כמובן שיתכנו גם אפשרויות אחרות להתפתחות כיוון קוביסטי זה הקשורות בייצוג מאפיינים אחרים של פעילות המוח או אף שאינן קשורות לכלל לייצוג מאפיין כלשהו של פעילות המוח כמו התפתחות היסטורית שנבעה מן הצורך של הציירים (למשל פיקסו ובראק) להגיע למצב בו האובייקט המצוייר יופיע מעבר לנקודת זמן נתונה הקשורה בנקודת מבט ספציפית, בהיטל תאורה ספציפי וכדומה

כאן ניתן לשאול, ובכן כיצד ניתן לחקור זאת?

ראשית אולי כדאי להשתמש במצבים בהם ההיזון החוזר מן המציאות הראלית לא ימסך את היכולת לאינטרוספקציה ויזואלית בתוצרים של דחיסת המידע הויזואלי.

כך ניתן אולי לחקור עיוורים שראו בעברם ועדיין נשתמרו בהם דימויי ראיה [מצב בו יתכן כאמור וראיית המציאות הריאלית לא תמסך את היכולת להבחין בסוגי זיכרונות דחוסים או סוגי אגירת או הצפנת זיכרונות ויזואליים השונים מתפיסת המציאות הויזואלית הריאלית ]

אפשרות אחרת היא תיחקור של נבדקים מיד לאחר הערתם מחלימה בשלב שינה זה או אחר, מתוך הנחה אפשרית שדרך אגירת או הצפנת הדימויים זו אם קיימת עשויה להבטא גם בחלימה; שכן יתכן ובמצב של התעוררות משינה תפיסת המציאות הויזואלית הריאלית הסובבת עדיין תעכב פחות יכולת אינטרוספקטיבית פנימית לטיב הדימויים ותצורותיהם לעומת מצבים של ערות ממושכת יותר.

מעניין גם מה תעלה אינטרוספקציה לתצורות דימוייהם הויזואליים של חולים שעברו חיתוך של הכפיס המוחי המחבר בין מחצית המוח הימנית לשמאלית (טיפול ניתוחי מוחי המשמש כמוצא אחרון למצבי כפיון אפילפטיים קשים ובלתי נשלטים תרופתית) שכן במצב זה יתכן ויש שחרור יחסי של הדימויים הויזואליים (ואופני אגירתם או הצפנתם) המופקים ממחצית המוח הימנית מהשפעה אפשרית מדכאת של המחצית השמאלית.

לבסוף יתכן כי דרך מעניינת אפשרית אחרת לגשת אל דרך אגירת או הצפנת הזיכרון הויזואלי הינה על ידי מעקב ארוך אחר ציוריהם של חולים דמנטיים כמו אלו החולים במחלת האלצהיימר. בחולים אלו שחלקם מתמיד בציור ככלי לביטוי אף בשלבים מתקדמים יחסית של המחלה חל תהליך ניווני הולך ומתקדם של המוח. האם יתכן שבשלב כלשהו בו יפגעו במידה כזו או אחרת מנגנוני ביקורת ובקרה אודות הציור המועלה על הבד יבטאו אינדיבידואלים אלו בציורם את אופני האגירה או ההצפנה האפשריים של הדימויים הויזואלים ?

בציור למעלה מופיע ציורה של Betts Engell עובדת סוציאלית חולת אלצהיימר שהלכה ושקעה אל תוך התהליך הניווני של המחלה. הציור הוצג בתערוכה בשנת 2010 שתעדה את ציוריה בשקיעתה אל נבכי המחלה המאכלת את מוחה ואישיותה. האם ציור זה, בו האובייקטים אינם ברורים ואף מטושטשים מציג צורה כזו של דחיסת דימויים (חלקיים?) זה על גבי זה? יתכן. בביקורת על ציוריה צויין תהליך של פישוט והפשטה של הציורים במהלך הזמן בו המחלה הלכה והתפתחה ועימה התהליך הניווני של המוח. האמנם כך?? הייתכן כי ציוריה גם מבטאים דחיסת דימויים (חלקיים ?) זה על גבי זה הנצפים על ידי הצופה מן הצד כתהליך כללי של הפשטה?

Betts Engell  מציירת

Betts Engell מציירת

צייר אחר אשר שקע אל נבכי מחלת האלצהיימר ותיעד את עצמו בציורי פורטרט עצמי היה ויליאם אוטרמולן (1935-2007) אשר מגיל 57 שנים (כפי הנראה) החלה לחול אצלו ירידה בכישורים הקוגניטיביים ואילו בשנות השישים שלו אובחן כחולה במחלת אלצהיימר (ראה את מאמרם המעניין של אסתר לי מרקוס, יקיר קאופמן ןאמיר כהן שלו (הרפואה כרך 148, חוברת 8, 2009)

באיור למעלה מופיעים דיוקנאות שלו מתקופות שונות במחלתו. בציור האמצעי המתאפיין ברקע ירוק מופיעות פניו בשלב מאוחר ומתקדם של המחלה. אכן ניכר בציור זה הצימצום בפרטי הפנים ובמיקומם במרחב לצד הפשטה גוברת אך מאידך קיימת האפשרות של דחיסת דימויים נוספים לא מוגדרים אל מבנה הפנים ההיולי וטשטוש הגבולות ביניהם.

אסתר לי מרקוס וחבריה במאמר בהרפואה מציינים כי "תהליך היצירה של ציור הוא

מורכב שכן מלבד היכולת ….הויזואלית והמרחבית הוא כולל גם חשיבה, רעיון והשראה". האם יתכן גם כי בשלבים מתקדמים של המחלה בהם יכולת החשיבה, הרעיון וההשראה כמו גם הבקרה והביקורת העצמית נפגעות דיין ועדיין יש מידה מסויימת של הנעה לצייר הרי שדימויים ויזואליים היוליים בצורתם הגולמית כפי שנאגרו או הוצפנו ונדחסו זה אל זה עדיין זמינים לחולה?

לבסוף אדגיש כי האפשרות המועלית כי אסכולת הציור הקוביסטי (ואפשר גם זרמים אחרים בציור כמו האימפרסיוניזם או הציור המופשט) הינה יצוג אםשרי של אופן האגירה או ההצפנה של הזיכרון הויזואלי במוח הינה ספוקלטיבית בלבד בשלב זה.

ובכל זאת אם יתברר מחקרית כי יש משהו בדבר, הרי שתצורות אגירה או הצפנה אלו אינן מודעות בדרך כלל כפי הנראה. בכל אופן יתכן כי –בדומה להפקת קובץ מחשב הניתן לצפייה מקובץ מחשב דחוס— פועל תהליך דומה במוחנו. תהליך כזה (אם קיים) של יצירת דימויי הזיכרון הרגילים בחיי היומיום להם אנו מודעים בדרך כלל מקבצים דחוסים אפשריים כאלו אינו כפי הנראה –בסתירה לממצאים מחקרים על הפקת זיכרונותינו המתארים תהליך פעיל ודינמי היוצר בכל פעם מחדש את זכרונותינו הויזואליים המודעים.

יול

28

2015

Thought Blocking

נכתב ע"י פרופ. לוין

קיימת תופעה הנקראת THOUGHT  BLOCKING או בתרגום חופשי לעברית ,"בלוקינג של חשיבה" או "עצירת חשיבה". מעט יחסית ידוע עליה בחוגים הפסיכיאטרים הרגילים לבד מהגדרתה, כמה ממאפייניה והעובדה שמופיעה במצבים פסיכיאטרים מסוימים כולל במחלת הסכיזופרניה. דווקא בשל כך מצאתי לנכון להרחיב ולכתוב עליה מספר מילים.

לשם תיאור התופעה, תאר לך הקורא מצב שאישון (איש קטן)  קטן במוחך (מין הומונקלוס) באחת ומבלי כל אזהרה, לפתע  ובפתאומיות נוטל את מחשבותיך, הרגשותיך ופנימיותך לזמן קצר ומשאיר אותך בפרק זמן זה כמין גולם ריק …. חסר כל מחשבה והרגשה… אתה חש שאינך שולט על נפשך… שאתה מרוקן…. אין לך הסבר….

משהו דומה, ללא כל אישון או מפעיל נסתר, קורה לעיתים בנפשם של חלק מן החולים בסכיזופרניה בשלב הפעיל של מחלתם ומכונה THOUGHT BLOCKING. במצב זה נחסמת או נעצרת בדרך כלל החשיבה אך תתכן גם חסימה או עצירה של תפקודים נפשיים נוספים כפי שנראה בהמשך.

ככלל, המושג "בלוקינג" שאפשר אולי לתרגמו בעברית למילים "חסימה" או "עצירה" אינו מיוחד לתחומי הפסיכיאטריה ומצוי בשימוש במגוון רחב של תחומים. כך בתחום המחשוב הכוונה לעצירת מטלה עד להתרחשותו של אירוע מסוים, ואילו בתחום אחר לחלוטין, תחום אומנויות הלחימה הכוונה לטכניקת הגנה חסימתית בתגובה לפעולת היריב.

בתחום הפסיכולוגיה נחקר הנושא של "בלוקינג" בהקשרים מספר. באחד ההקשרים המושג התייחס להפסקות או חסימות קצרות בעת ביצוע מטלות שונות (למשל: ציון שמות צבע או צורה, ציון שמות הפכים וכדומה) המופיעות במהלך ביצוע מטלות אלו בנבדקים נורמלייםץ הנושא נחקר על ידי ארתור בילס ואחרים  בשנות ה30 של המאה העשרים.

(Arthur G. Bills. A New Principle of Mental Fatigue, The American Journal of Psychology: Vol. 43, No. 2 (Apr., 1931), pp. 230-245)

החסימות הללו הוגדרו על ידי ארתור בילס כבעלות משך של לפחות 2 זמני תגובה למטלה נתונה. וגורמים שונים כמו עייפות, קצב העבודה וההספק של הנבדק ועוד השפיעו על תדירותם ומשכן. העובדה כי יש חסימות כאלו בתפקוד הנמשכות חלק קטן של שניה באופן מובנה במהלך ביצוע מטלות שונות שימש להסביר מדוע התעייפות הביצוע במטלות מנטליות קטן משמעותית לעומת התעייפות הביצוע בפעילויות פיזיות שריריות למשל, שכן הפסקות או חסימות קצרות אלו המובנות בתוך רצף הפעילות מקטינות משמעותית את ההתעייפות של הנבדקים במטלות מטליות מתמשכות.

ארתור ג. בילס, המחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת שיקגו, 1930

ארתור ג. בילס, המחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת שיקגו, 1930

בכתבה שלפנינו נייחד את הדיון לתופעת עצירת או חסימת המחשבות המופיעה במיוחד בהפרעת הסכיזופרניה אך גם לעיתים בהפרעות פסיכוטיות אחרות בתחום הפסיכאטריה.

לשם הקיצור מכאן ואילך נכנה את תופעת עצירת או חסימת מחשבות זו בשם "בלוקיג".

לתיאור התופעה והיבטיה הבה נחזור תחילה אחורה בזמן אל תחילת המאה העשרים, לכתביו של רופא ופסיכיאטר שוויצרי נכבד : דר' אויגן בלוילר.

דר' אויגן בלוילר כתב את ספרו הקלאסי אודות סכיזופרניה "דמנציה פרקוקס או קבוצת הסכיזופרניות"  בתחילת המאה העשרים.

בספרייתי מצוי עותק מתורגם של סיפרו,  עותק שיצא בניו יורק במחצית המאה העשרים (1950) בתרגום לאנגלית על ידי ג'וסף זינקין.  בלוילר מתאר ארוכות בעמוד 33 עד 37 בספר זה את תופעת ה"בלוקינג" בחשיבתו של החולה הסכיזופרני.

דר' אויגן בלוילר, 1857 –‏ 1939

דר' אויגן בלוילר, 1857 –‏ 1939

מחבר חד עין ומעמיק זה פותח במילים הבאות (תרגום חופשי) : "האלמנט הפורמלי היוצא דופן ביותר בחשיבת החולה הסכיזופרני הינו….תופעת ה"בלוקינג"….. "במצב זה התהליך האסוציאטיבי (רצף האסוציאציות) בחשיבת החולה מגיע לעיתים קרובות לעצירה פתאומית, חדה ושלמה…. כאשר התהליך מתחדש… עולות אצל החולה רעיונות שאינם קשורים או בעלי קישור רופף למדי לתהליך שקדם לעצירה."

בלוילר מציין כי בשעת שיחה עם החולה יתכן מצב בו רצף הרעיונות בשיחתו של החולה יראה תחילה תקין על פניו. השיחה תזרום באופן תקין אך באופן פתאומי… באמצע משפט…. או במעבר לרעיון חדש……החולה יפסיק לפתע בדיבורו ובחשיבתו…… ופשוט, כן פשוט… לא יוכל להמשיך…

לעיתים טוען בלוילר, החולה מסוגל להתגבר על חסימה זו על ידי ניסיונות חוזרים. לעיתים הוא מצליח רק לחשוב בכיוון חדש ואחר, אך בדרך כלל אינו יכול להתגבר על חסימה זו לפרק זמן ארוך באופן יחסי. בפרק זמן זה מציין בלוילר, תופעת ה"בלוקינג" יכולה להתפשט…. על פני הנפש (פסיכה במילותיו של בלוילר) כולה….כאשר החולה נותר דומם… ללא תנועה…. וללא מחשבות…

מושג זה של "בלוקינג" מציין בלוילר אנו חבים לדר' אמיל קרפלין  [1856-1926] |(פסיכיאטר הנחשב לאבי הסיווג הפסיכיאטרי אשר הבחין בין דמנציה פרקוקס או דמנציה מוקדמת (אשר אנו מכנים כיום סכיזופרניה) אשר סבר שהיא מחלת ניוון של המוח המופיעה בגיל מוקדם  לבין מניה דפרסיה (אשר אנו מכנים כיום מחלה ביפולרית).

דר' אמיל קרפלין

דר' אמיל קרפלין

תסמין (סימפטום) זה  (אם כי יש הטוענים שמדובר בסימן) טוען בלוילר, הינו בסיסי בחשיבותו באיבחון מחלת הסכיזופרניה. אנו פוגשים תסמין זה  מוסיף בלוילר לא רק בפאן החשיבה, אלא גם בפאן ("ספירה" במילותיו של קרפלין) המוטורי – בעצירת פעולות החולה, כמו גם בעצירת היזכרויותיו, ואפילו בתחום עצירת הקליטה החושית ("פרצפציה" במילותיו של קרפלין). "בלוקינג" מציין בלוילר שונה מהותית מ"עכבה" ("אינהיביציה" במילותיו של קרפלין) שכן חשיבה מעוכבת ופעולות מעוכבות לא נעצרות כליל כמו "בלוקינג", אלא ממשיכות לאיטן תוך קשיים ודורשות השקעת אנרגיה נפשית רבה.

כאן עובר בלוילר להסביר את "מודל האנרגיה הנפשית" שלטענתו נוהגת כמו נוזל סמיך במערכת צינורות. במצב של "בלוקינג" האנרגיה הזו –הזורמת בדרך כלל באופן חופשי— נעצרת לפתע בגלל שבאיזשהו מקום טוען בלוילר הופעל שסתום כדורי במערכת זו באופן פתאומי וחסם את הזרימה (אגב מודלים כאלו של מערכת נוזלים הידראולית היו נפוצים באותה תקופה להבנת המנגנון הנפשי ואף פרויד עשה בהם שימוש להבנת מושג האנרגיה הנפשית. ככלל מודלים כאלו אינם מקובלים יותר בימנו).

ניתן אף להשוות את המכניזם הנפשי טוען בלוילר לפעולתו של שעון, במקרה זה "עיכוב"  או "איהיביציה" ייתפסו כחיכוך יתר במערכת המביא להאטת פעולת השעון ואילו "בלוקינג" ייתפס כעצירת מנגנון השעון.

השוואות אלו מעניינות למדי שכן בלוילר השתמש במנגנונים שהיו ידועים בזמנו להבנת פעולת הנפש  כפי שבעשורים מתקדמים יותר של המאה העשרים לאחר הופעת המחשב יש שהשוו את פעולת המנגנון הנפשי לפעולתו של מחשב, השוואה שכיום חוקרים חולקים  גם עליה.

הבדל זה בין עיכוב ל"בלוקינג" (עצירה) ניתן להדגמה יפה במישור המוטורי (מישור התנועה) טוען בלוילר. כך חולה שמתבקש להניע את ידיו באופן חוזר או לספור במהירות מאחד עד עשר, אם מדובר בעיכוב (איהיביציה) בפעולותיו, יבצע זאת לאט ובמאמץ רב ואילו חולה במצב של "בלוקינג" יתחיל לספור או להניע ידיו ולפתע פעולתו תיעצר לחלוטין.

תופעת ה"בלוקינג" מציין בלוילר נתפסת ברוב המקרים על ידי החולים כבלתי נעימה, כמלחיצה, והתבטאותה מגוונת. כך חולה קטטונית מדגיש בלוילר היתה צריכה לשבת לאחר "בלוקינג" שגרם לה לתחושת מצוקה שעות ללא נוע על מנת "למצוא שוב את מחשבותיה". חולה אחר לא יכול היה להגיד על התופעה מאום אלא: "לעיתים אני יכול לדבר ולעיתים לא". הפסיכואנליטיקאי קארל אברהם (1877-1925) דיווח כי אחד מחוליו התבטא כי בעת ה"בלוקינג", "הוא מת, מתרחק מעצמו".

תמונת מפגש של בכירי התנועה הפסיכואנליטית עם מורם פרויד ב1922, קארל אברהם עומד שני משמאל ואילו פרויד יושב ראשון משמאל

תמונת מפגש של בכירי התנועה הפסיכואנליטית עם מורם פרויד ב1922, קארל אברהם עומד שני משמאל ואילו פרויד יושב ראשון משמאל

אחרים מתלוננים על "קושי לחשוב" או על "לחץ בראש" או אף כאילו "הראש שוקע וטובע במים עמוקים". חולה נוסף מציין בלוילר  דיווח כאילו בעת עצירת המחשבות "הונח שק גומי הדוק על ראשו" ואילו איכרה אחת דיווחה "כאילו משהו לוחץ על פניה וחזה וכמו מישהו אומר לה סיתמי את פיך!" במקרה זה מציין בלוילר הופיעה גם חסימת התפקוד המוטורי של פעולת הדיבור שחולה אחר תיאר אותה כ" יכולות הדיבור ניטלו ממני".

בלוילר מציין כי התופעה בה עצירת החשיבה מיוחסת לכוחות חיצוניים כלשהם הינה נפוצה בקרב חולי הסכיזופרניה. כך כאשר חולה של בלוילר נתבקש לשיר שיר מסוים נשתתק לפתע ולא יכל להמשיך לשיר. קולות לחשו לו "אתה רואה שכחת שוב!" קולות שלהם גם יחס החולה את מקרי ה"בלוקינג" שלו.

חולים אחרים שנתקלתי בהם דיווחו כי מישהו "גונב להם את המחשבות" בעת הופעת מצבי "בלוקינג".

בלוילר ממשיך ומזכיר את הפסיכואנליטיקאי הידוע, תלמידו של פרויד, קארל יונג (1875-1961) אשר שמע מפי אחד מחוליו את הביטוי THOUGHT DEPRIVATION אשר ניתן אולי לתרגמו ל"חסר של או מניעה של מחשבה" ביטוי זה מציין בלוילר מצלצל מוכר ומתאים לחולים סכיזופרניים רבים לתיאור תופעת ה"בלוקינג".

דר קארל יונג

דר קארל יונג

כך טוען בלוילר כי אם חולה עונה לך מידית  "כן!" לשאלה אם חווה " חסר, או מניעת מחשבה " ועובר לתאר את התופעה או כיצד הוא מבין אותה הרי טוען בלוילר האבחנה של סכיזופרניה קרוב לודאי נכונה. זוהי כמובן מסקנתו של בלוילר וספק אם תתקבל כיום כנכונה. עם זאת בלוילר מציין בעת כתיבת הדברים כי לא מצא עדיין יוצא מן הכלל לכך. כלומר לדעתו מדובר בתסמין או סימן פתוגנומוני לסכיזופרניה.

אפילו חולים שהשתמשו במילות תיאור אחרות לתופעת ה"בלוקינג", מדגיש בלוילר,  יודעים מה זה " חסר, או מניעת מחשבה " כשמזכירים זאת. חולה אחד הגיב מידית ליונג כשהזכיר ביטוי זה של " חסר, או מניעת מחשבה "אהה אתה קורא לזה "חסר, או מניעת מחשבה "עד כה קראתי לזה "חסימת חשיבה", THOUGHT OBSTRACTION. חולה נוסף של קרפלין מציין בלוילר קרא לכך "לקיחת או נסיגת מחשבות", WITHDRAWAL OF THE THOUGHTS.

בלוילר מדגיש כי לתופעת ה"בלוקינג" הופעה קפריזית מבחינת הצופה החיצוני ואף מבחינתו הסובייקטיבית של החולה. לעיתים החולה ידבר בקלות ובחופשיות, ינוע באופן חופשי ואז לפתע חשיבתו ו/או תנועתו תעצר, תקפא.

עם זאת במבט מעמיק נראה שהבסיס לבלוקיג קשור בחשיבות התוכנית (מלשון תוכן) של הרצף המחשבתי המסוים של החולה. נטען גם בהקשר זה שלגבי חולה לא מוכר שאין יודעים עליו דבר או הידע לגביו מועט,  הרי שהופעת "בלוקינג" בהקשר לתוכן שיחה מסוים יכולה לרמוז על קומפלקס  רגשי חשוב בחייו של החולה.

כך כשבדקו בלוילר ועמיתיו נערה צעירה וזו תיארה באופן כרונולוגי את עברה, עצרה לפתע מתיאורה ולא יכלה כלל להמשיך. כשביקשו לברר מה קרה העלו חרס בידם ולא קיבלו מענה. רק יותר מאוחר, הרבה יותר מאוחר, תוך שימוש בכל מיני דרכים לעקיפת הנושא גילתה הצעירה שבתקופת החיים אליה הגיעה כאשר חשיבתה נעצרה הכירה את בחיר ליבה, אהובה, שהיה מורה שניסה לשפר את מעמדו והשתכרותו כמורה. בתשובה לשאלה מה זה ל"לשפר מעמד" לא יכלה כלל לענות שכן כל הנושא נחסם  ממנה כולל המושג של "לשפר מעמד" ועל כן לא יכלה כלל להתייחס אליו.

חולים רבים מציין בלוילר מבקשים שיחה עם המטפלים אודות נושא חשוב ובהגיעם לשיחה לא יודעים מה לאמר. כמו הנושא נחסם לחלוטין ממחשבתם…..
כך  חולה נבון ומשכיל שר שיר אהבה לאהובתו… אבל בשלב מאוחר יותר הצהיר כי השיר הוא רק תיאור של נופי כפר…טען  הוא אינו יכול או מסוגל לשיר אותו יותר … והתעקש כי כלל לא שר אותו בעבר. כל החוויה נחסמה ממנו מציין בלוילר.

נראה איפוא שבלוילר מרחיב ומתייחס כאן לא רק להפרעה הפורמלית של עצירת חשיבה (ולעיתים אף תנועה ועוד) אלא גם לכך שלעיתים מקטע מסוים של חוויה והיזכרויות הקשורים בקומפלקס נפשי רגשי אינם זמינים ונגישים לחולה.

אצל החולים הסכיזופרניים מדגיש בלוילר הקומפלקסים הטעונים רגשית קשורים לא פעם גם בדלוזיות ובהלוצינציות. לכן לעיתים נקבל מעט מאוד אינפורמציה מן החולים על חוויות וזיכרונות אישיים של החולים שיכולים לשמש כטריגרים או מרכזי התגבשות לדלוזיות או להלוצינציות.

תופעת ה"בלוקינג" מדגיש בלוילר  אינה אבסולוטית בכל מקרה. אם על ידי שאלות חוזרות ונשנות ואם על ידי שימוש בגירויים שונים ובעיקר על ידי הסחת דעת ניתן לעיתים לעקוף אותה או להתגבר עליה. החולה עם זאת חש שלא בנעימות ומגיב לא פעם במתח למניפולציות כאלו. כך חולה הפכה מפוחדת לאחר שהצליחו להתגבר על ה"בלוקינג" שלה ולהביאה לתשובה תוך שהיא חשה שעשתה משהו שלא כשורה.

בלוילר מדגיש כי  גם לרצון החולה ולמשאלותיו יתכן חלק בתופעת ה"בלוקינג", כך חולה הביפרני קרא ל"בלוקינג" שהופיע אצלו לצד דלוזיות ופתולוגיה נפשית אחרת "תמרור דרכים" הרומז על רצונו. במקרה שלו ה"בלוקינג" הופיע כאשר מישהו רצה להביאו לעשות דבר מה או לעבוד באיזשהו דבר בניגוד לרצונו. במקרה זה היה משתתק, הופיע "בלוקינג" וחוסר תנועה לזמן מה ולא היה ניתן לעקוף זאת. כמובן מוסיף בלוילר שיש מצבי ביניים אצל החולים הסכיזופרניים בין "בלוקינג" לחוסר רצון והתחזות. נראה לדעתו כי הגבול בין "בלוקינג" ונגטיביזם אינו חד לא מהבחינה התיאורטית ולא מהבחינה הסימפטומטית. תופעות אלו טוען בלוילר מתמזגות זו לתוך זו ונגטיביזם פסיבי יכול לכלול גם "בלוקינג" לצד נגטיביזם. בלוילר מתאר חולה שענתה באיטיות בהיסוס ובלחישה לשאלות . לעיתים קולה לא נשמע כלל והופיע "בלוקינג", במיוחד כאשר נשאלה בתקיפות. ניתן היה לעקוף את ה"בלוקינג" במקרה שלה אם היתה נשאלת שוב ושוב באופן עקיף ולא ישיר. במקרים מסוימים לא היה ניתן להבחין אצלה בין "בלוקינג" ונגטיביזם במיוחד כשהחולה השתמשה לאחר מה שנראה כ"בלוקינג" בתשובות עקיפות או בתשובות על יד הנושא. כך היה במקרה של חולה שבבדיקה לא גילתה "בלוקינג", נגטיביזם או תשובות על יד  הנושא מלבד כאשר נשאלה מתי התקבלה לבית החולים? לשאלה חוזרת זו ענתה לאחר עצירה בדיבור ("בלוקינג) "באמבולנס"  או "אחות X הביאה אותי לכאן" או "אני כאן שלש/ה ימים ולילות ארוכים" (למעשה התקבלה ביום הקודם).

"בלוקינג" חלקי כפי שתואר בדוגמא האחרונה, ממשיך קרפלין, יכול להתבטא גם בדרכים אחרות. אין זה נדיר כי הדיבור נעצר בעוד מהלך החשיבה ממשיך להתבטא על ידי מחוות תנועתיות המשמשות להשלים את המשפט שהותחל בדיבור ונעצר. מנסיונו של בלוילר, רצף החשיבה פוסק עם השלמת המשפט על ידי המחוות. קיים גם  "בלוקינג" חלקי אשר אחד מחולי יונג קרא לו "פיקסציה" או קיבעון, במקרה זה כאשר המחשבות  נעצרות נשאר עדיין רישום חושי באחד החושים שרק הוא נשאר בתודעת החולה כאשר יתר תהליכי הנפש אינם פעילים. כך תיאר המחבר סומרס פיקסציה ויזואלית במקרה של השארות רישום חושי אחד בלבד בתודעה, במקרה זה ויזואלי.

עד כאן פכים מכתביו של בלוילר חד העין על תופעת ה"בלוקינג" כמבטאת העלמות שלמה או חלקית של מקטעי מחשבה ולעיתים גם תנועה או פונקציות נפשיות אחרות מן המודעות.
מה כותבים מחברים בני זמננו על התופעה?

ככלל מחברים בני זמננו כותבים כי חסימת חשיבה הינה תופעה המתרחשת אצל אנשים עם מחלות פסיכיאטריות (בדרך כלל סכיזופרניה). האנשים החווים תופעה זו מדווחים כי הם מרגישים כי "המחשבה הוסרה מהמוח שלהם". התופעה  מתרחשת כאשר החשיבה והדיבור של אדם נקטעים לפתע על ידי שתיקות שעשויות להימשך כמה שניות  חצי דקה, דקה ואף יותר. חסימת מחשבה  יכולה להתרחש בכל זמן במהלך שיחה, אך נפוצה במיוחד כאשר אדם דן בנושא רגיש עבורו במיוחד מבחינה פסיכולוגית. לדוגמא, אדם עשוי להתחיל לדבר על התאכזרות של אחד מהוריו בילדות  ולאחר מכן להפסיק לדבר בפתאומיות באמצע המשפט. כאשר יתבקש האדם להמשיך, יגיד לא פעם כי  שכח לגמרי מה ברצונו להגיד. כך החסימה מופיעה לעתים קרובות בתגובה לשאלה המעוררת קונפליקט כלשהו או בהקשר לדבר  בעל משמעות אישית ניכרת לחולה. כאשר האדם מתחיל לדבר שוב, אחרי הבלוק, לעתים קרובות ידבר על נושא שאינו קשור לנושא הנידון בטרם החסימה. החסימה נחווית כהתרוקנות בלתי צפויה, מהירה וכוללת של המוח. אנשים עם סכיזופרניה החווים חסימה עלולים להבין את החוויה בדרכים מוזרות כולל האפשרות שאדם אחר "לקח את מחשבותיהם" "השתלט על מוחם ועוד"

חסימת מחשבה מציינים מחברים אחרים שונה מנסיגות בזיכרון (לפסוסים בלעז) אשר אנשים רבים חווים. נסיגות קצרות בזיכרון יכולות בדרך כלל להיות מופעלות על ידי שאלות הדורשות חשיבה ומאמץ אינטלקטואלי  או על ידי הצורך במיקוד מחדש של הנושא. לעומת זאת אנשים החווים חסימת מחשבה לא יוכלו כלל לזכור מה הם הולכים להגיד. אמנם זה דומה לתהליך מכוון של הימנעות ממחשבות או מדיבור על נושאים מסוימים, אך עצירת או חסימת מחשבות אינה בחירה מודעת ואנשים שחווים זאת חשים לא פעם כאילו המחשבות שלהם נעלמו.

הסיבה השכיחה ביותר לחסימת מחשבה היא סכיזופרניה, לעיתים לא קרובות תופיע גם במצבים פסיכוטיים פסיכיאטרים אחרים (הפרעה סכיזואפקטיבית, דיכאון פסיכוטי, מצבים פסיכוטיים פסיכיאטרים קצרים ועוד) אבל ראוי לציין כי גם טראומה, פגיעה מוחית ומצבים אורגניים אחרים, תרופות מסוימות ונטילת סמים מסוימים, התקפי אפילפסיה מסוג פטיט מאל,  אפזיה, היסוס בדיבור בעקבות חרדה, או תהליכי חשיבה איטיים מאוד כגון בדיכאון קשה עלולים לגרום לחסימת מחשבה (עם זאת נראה לדעתי שיש עדיין הבדל בין "בלוקינג" של חולה סכייזופרני שמודע בעת ה"בלוקינג" כי " חשיבתו נעצרה", ל"בלוקינג" למשל של חולה עם פטיט מאל שאינו מודע למה שקרה בעת ההתקף האפילפטי הקצר). טיפול ב"בלוקינג" בדרך כלל דורש טיפול תרופתי בסימפטומים של המחלה או ההפרעה הבסיסית, ובמקרה של סכיזופרניה תרופות אנטיפסיכוטיות, אך יתכן שאנשים בהם התופעה מתמשכת כמו חולים עם מצב אורגני מוחי, יכולים גם ללמוד מיומנויות התמודדות בכדי לעזור להם להתמקד ולנהל את המחשבות שלהם.

מעט מאוד מחקר נעשה בהקשר ל"בלוקינג" ובמיוחד אודות התופעות המוחיות המלוות אותו או הקשורות בו.

דבר זה מצער מאוד. עם זאת נציין כאן חלק מן המחקרים הבודדים שנערכו. נביא תחילה את תקציר מחקרם של אליאס אנגלופולוס וחבריו מיוון שפורסם לאחרונה (2014) ואשר תקצירו תורגם על ידי באופן חופשי מאנגלית לעברית.

אליאס אנגלופולוס

אליאס אנגלופולוס

שם המאמר: קישוריות תפקודית של המוח תוך התנסות  במצבי עצירת מחשבה בחולי סכיזופרניה עם הזיות שמיעה מילוליות מתמשכות: מחקר EEG.

Schizophr Res. 2014 Mar;153(1-3):109-12.
Brain functional connectivity during the experience of thought blocks in schizophrenic patients with persistent auditory verbal hallucinations: an EEG study. Angelopoulos E., Koutsoukos E., Maillis A., Papadimitriou G.N., Stefanis C.

תקציר
בלוקים במחשבה (TBs) מתאפיינים בהפרעות חוזרות בזרם המחשבה. הסימנים החיצוניים הינם הפרעות פתאומיות וחוזרות (עצירות) בזרימתה של שיחה או הפרעות פתאומיות (עצירה) בפעולות החולה  תוך חוויה הסובייקטיבית של התרוקנות מוחלטת ובלתי נשלטת של המוח. הספרות המקצועית לגבי TBs, דלה ועל פיה התופעה נתפסת כהפרעה של התודעה שניתן ליחסה להפסקות בעיבוד מידע רציף הנובעות מגידול בהיקף המידע שיש לעבד. בניסיון לחקור את ביטויי התופעה על המאפיינים הפונקציונליים של התרשים החשמלי של המוח electroencephalographic (EEG)  נערך מחקר EEG בחולי סכיזופרניה עם הזיות שמיעה מילוליות מתמידות (AVHs)  שהציגו גם TBs   .   במקרה זה, המחברים  שיערו כי  ההזיות המילוליות המתמשכות  יכולות לשרת את התפקיד של זרימה מוגברת של מידע שהמוח אינו מסוגל לעבד, מצב הנתפס על ידי האדם כעצירת חשיבה.
סנכרון שלב הניתוחים שבוצעו במגזרי EEG במהלך חווית עצירת החשיבה   הראה מצב של צימוד בין אזור הרקה השמאלי ואזורי המוח המרכזיים והקדמיים. התצפית הייתה בתדר מוחי מסוים ומזוהה באזור האלפא הרחב ( (6-12 Hz ניתוח הנתונים הראה כי מצבי עצירת חשיבה התאפיינו בהעדפה מפורשת של המערכת המוחית לתפקד בערכים נמוכים של תיאום (קישוריות), בעוד שערכי התיאום (קישוריות) מופיעים באופן נרחב (מקישוריות נמוכה לגבוהה) בעת ההתאוששות מעצירת החשיבה. התוצאות שלנו אומרים המחברים מצביעות על כך שבחלון הזמן של מצבי עצירת חשיבה, מספר  אזורי מוח מתכנסים באופן אחיד לערכי תיאום (קישוריות)  נמוכים, ובכך מונעים את היכולת של המערכת לגיוס ולעבד מידע בחלון זמן זה .

אם כך טוענים מחברי המאמר בעת תופעת ה"בלוקינג" מספר  אזורי מוח מתכנסים באופן אחיד לערכי תיאום (קישוריות)  נמוכים.

מאמר אחר בעל עניין רב הינו זה של אלכס מנדל וחבריו. להלן הפרטים אודותיו באנגלית

Mandell A. J., Selz K. A., Aven J., Holroyd T., Coppola R. (2011a). Daydreaming, thought blocking and strudels in the taskless, resting human brain's magnetic fields, in International Conference on Applications in Nonlinear Dynamics (ICAND 2010), eds In V., Longhini P., Palacios A., editors. (Lake Louise; Melville: American Institute of Physics; ), 7–24

אלכס מנדל

אלכס מנדל

מאמר זה המאחד בין היבטים פסיכולוגיים לשיטה פיזיקלית חקר  נבדקים בשעה שלא ביצעו כל פעולה או במצב של TASK FREE או חופש ממשימות ועיניים עצומות.

מצב זה בו מתרחש בין היתר חלום בהקיץ, כמו גם מצב של שטף של אסוציאציות חופשיות מקביל כפי הנראה למצב אותו תיאר RAICHLE  כמצב של "פעילות ברירת המחדל של המוח" או DEFAULT MODE . במצב זה יש הפעלה "פרדוקסלית" של המוח במנוחה תוך דיכוי מנגנוני תשומת לב (ATTENTION) וחשיבה ופעולה המכוונות למטרה (GOAL DIRECTED ).

תומס רייכל (נולד ב-1937)

תומס רייכל (נולד ב-1937)

המחברים בדקו במצב זה אצל הנבדקים את השדות המגנטיים מעל המוח באמצעות MEG (MAGNETO-ENCEPHALO-GRAPHY) שזוהי שיטה לדימות בה בודקים שדות מגנטיים מעל המוח.

הנבדקים הדגימו במצב זה הופעת מערבולות (STRUDELS) בשדה המגנטי שנמדד מעל המוח. המחברים בדקו גם נבדקים עם מחלת הסכיזופרניה וחולים אפילפטיים הסובלים מפטיט מאל, סוג של אפילפסיה המתאפיין באובדן רגעי של ההכרה בו החולה מתנתק מסביבתו. בשני מקרים אלו יכולה להופיע התופעה של "בלוקינג" או עצירת חשיבה.

המחברים מדגימים כי בעוד במצב בו לא ניתנת לנבדקים כל משימה והם חופשיים לחלום בהקיץ מופיעות מערבולות בשדה המגנטי הנקלט מעל המוח הרי ששיעור ומשך היארעות מערבולות אלו יורד משמעותית ואף נעלם לכ10 עד 15 שניות  בעת הופעת ה"בלוקינג" תוך ירידה באנטרופיה (אנטרופיה הינו מושג המבטא את אי הסדר במערכת פיזיקלית).

נאמר איפוא שבעת הופעת "בלוקינג" פעילות המוח משתנה, נראה כי הקישוריות של מספר איזורי מפתח יורדת, חלים שינויים בשדות המגנטי מעל המוח בהשוואה למצב של חלום בהקיץ דבר המצביע אולי על כך שמצב זה שונה במובהק ממה שכונה "פעילות מחדל הברירה" של המוח.

לבסוף ניתן לשאול בנושא זה שלא נחקר כמעט שאלות רבות ביניהן:

1] מה ההבדל בין תופעת ה"בלוקינג" בסכיזופרניה לזו המופיעה בהפרעות אחרות (בכתבה רמזנו על הבדל אפשרי בין בלוקינג בחולה סכיזופרני לזה של חולה אפילפטי עם פטיט מאל) ?

2] האם תופעת ה"בלוקינג" משרתת צורך הגנתי נפשי מסוים או אין לה כלל תפקיד כזה?

3] האם תופעת ה"בלוקינג" משרתת צורך ביולוגי מסוים כמו למנוע הצפת המערכת, חסכון בהשקעת אנרגיה וכד? כלומר, האם לה תפקיד קומפנסטורי (פיצויי) כלשהו?

4] במקרה ולתופעת ה"בלוקינג" אין תפקיד קומפנסטורי והיא תוצאת פגם פתולוגי כלשהו בפעילות המערכת המוחית האם ניתן לבחור בתופעת ה"בלוקינג" במחלת הסכיזופרניה כיעד למציאת תרופות חדשות, כלומר כאלו המשפרות ספציפית  "בלוקינג" ? בדרך כלל כשמעריכים השפעת תרופה חדשה מתייחסים לסימפטומטולוגיה של הפרעת הסכיזופרניה כולה או לכל הפחות לאוסף הסימפטומים החיוביים לחוד (למשל הזיות ומחשבות שווא), הסימפטומים השלילים לחוד (למשל דלות חשיבתית, נסיגה חברתית ועוד) והסימפטומים בתחום הקוגניטיבי. הדבר יצריך כמובן ידיעה של המנגנונים ההמוחיים והביוכימיים המעורבים בתופעה.

5] ובהמשך לשאלה הקודמת, האם ניתן לבחור בתופעת ה"בלוקינג" כיעד למציאת התערבויות ביולוגיות חדשות, כלומר כאלו המשפרות ספציפית  "בלוקינג" בחולים סכיזופרניים למשל על ידי אמצעים כגון גירוי חשמלי או מגנטי באיזורי מוח מסוימים?

6] לבסוף שאלה מעניינת היא, האם ניתן לעשות שימוש מועיל כלשהו בתופעה לכאורה פתולוגית זו. תאר לך הקורא למשל חולה הסובל מתסמונת אובססיבית קומפולסיבית. אם ניתן יהיה בדרך כלשהי להשרות "בלוקינג" מיד בעת או מיד לפני הופעת אובססיות לא רק שיעצר שטף החשיבה האובססיבית אלא החולה לא יוכל לחזור לאובססיות אלו לפחות לפרק זמן מסוים.

בהקשר לכך נציין כי קיימת שיטת טיפול בשם טכניקת עצור (STOP TECHNIQUE) בטיפול בהפרעה האובססיבית קומפולסיבית (טורדנית-כפייתית). בשיטה זו החולה או הסובבים זועקים עצור בקול רם. החולה נזעק נדרך, והמחשבה האובססיבית חולפת לפרק זמן קצר. קיימות לשיטה וריאציות רבות. אלא שכאן מדובר בפעולה מודעת ומכוונת בה תשומת הלב כפי הנראה מוסטת לכיוון איתות האזעקה במילה עצור והלאה מן המחשבה הטורדנית.

האם ניתן יהיה ללמד מצב של יצירת "בלוקינג" כפי שניתן ללמד מצב של חשיבה בהקיץ או "מיינדפולנס" ולעשות בו שימוש טיפולי? יתכן והצעה אחרונה זו עדיין ספקולטיבית למדי.

יונ

23

2015

פירומניה

נכתב ע"י פרופ. לוין

נפתח תחילה כי מוטיב האש עוצמתה והרגשות שהיא מעוררת בבני אנוש משמש את השירה והספרות למגוון תיאורים. בתיזה מעניינת על מוטיב האש אצל אלתרמן מצביעה חיה שחם על קטע שתירגם אלתרמן מהספר "המלחמה לאש" מאת ז'וזף הנרי רוני (אלתרמן חזר ותירגם את הספר שחצא במקור ב1911 בשנת תשכ"ד עבור "מחברות לספרות". הספר המתורגם  יצא בהוצאת "הקיבוץ המאוחד" בשנת תשל"ז) ובו מתוארת האש כך:

 "חייה של האש היו תמיד לפליאה לנאו (גיבור הרומן) .

 כמוה כבעלי-החיים – היא זקוקה לטרף.

 היא אוכלת ענפי-עצים ועשבים יבשים ושומן.

 היא צומחת וגדלה.

 כל אש נולדת מאש אחרת.

 כל אש עלולה לגווע ולמות.

 אין גבול לשיעור גודלה של אש,

אך כנגד זה אפשר לחלקה ולבתר אותה בלי קץ,

 וכל חלק שלה עשוי לחיות

. היא הולכת ופוחתת כשמונעים מזון מפיה.

 היא הולכת ונעשית זעירה כדבורה, כזבוב,

ואף-על-פי-כן יש בכוחה לשוב ולעלות לאורכו של גבעול-עשב

 ולשוב ולהיעשות רחבה כביצה.

 האש היא בעל-חיים ואינה בעל-חיים,

 אין לה רגליים ואין לה גוף,

 והיא מקדימה במרוצתה את הדישונים;

 אין לה כנפיים והיא מעופפת בעננים;

 אין לה לוע והיא נושפת ורועמת ושואגת;

 אין לה ידיים וציפורניים והיא לופתת מרחבים"

fire

ואילו המשוררת זלדה כותבת בשירה "שני יסודות":

הלהבה אומרת לברוש

כאשר אני רואה

כמה אתה שאנן

כמה עוטה גאון

משהו בתוכי משתולל

איך אפשר לעבר את החיים

הנוראים האלה

בלי שמץ של טרוף

בלי שמץ של רוחניות

בלי שמץ של דמיון

בלי שמץ של חרות

בגאוה עתיקה וקודרת.

לו יכלתי הייתי שורפת

את הממסד

ששמו תקופות השנה

ואת התלות הארורה שלך

באדמה, באויר, בשמש, במטר ובטל.

הברוש שותק,

הוא יודע שיש בו טרוף

שיש בו חרות

שיש בו דמיון

שיש בו רוחניות

אך השלהבת לא תבין

השלהבת לא תאמין.

[מתוך קובץ שירי זלדה "שנבדלו מכל מרחק", 1984]

 

אף שירי הזמר משתמשים במוטיב האש, אם להדגיש רגשות ועוצמתם, ואם לבטא רגשות העולים מצפייה באש. כך בשירו הוותיק של שמואל בס על ל"ג בעומר שרים המזמרים בגרון ניחר:

"אֵשׁ! אֵשׁ!
עַל כָּל תֵּל
מִי זוֹרֵחַ?
מִי צוֹהֵל?"

ואילו משה פרץ כותב מלחין וזמר אהוד בן תקופתנו ברצותו לבטא עוצמה רגשית שר ברגש לאהובתו:

"אש בליבי בוערת אש
בגופי המתרגש
כשאני ניגש אלייך
למה זה נראה לי כמו חלום
שליבי בוער פתאום
ואני ברגשותייך …"

 

האש מעוררת איפוא בכולנו תחושות ורגשות. עם זאת קיימים יחידים שהם נשוא פרק זה בהם מעוררת האש דחפים ותחושות כה עזים עד כי הם מציתים אותה במתכוון וגורמים לעיתים  תכופות לתוצאות הרסניות ביותר. אלו הם הפירומנים ובהפרעה זו נדון להלן.

 

 

פירומניה מוגדרת כהתנהגות המאופיינת על ידי הצתת אש אם ברכוש או צמחיה או חפצים אחרים. המניע אינו נובע מאמונה פוליטית, הסחה במטרה לבצע עבירה אחרת, חיסול חשבונות או נקמה. במקרים רבים המניע לא ברור למצית עצמו. ההתנהגות גם מאופיינת בחוסר יכולת למתן את ההתנהגות, בעיסוק יתר בהתנהגות זו למרות תוצאותיה ההרסניות. הצתה פתולוגית הינה הפרעה מתקדמת, המציתים מגלים התעניינות בעיסוקים הקשורים באש כמו כבאות.  הדחף להצית אש לפי דיווחי הפירומנים הולך וגובר כאשר הפירומן מתקשה לשלוט בו עד לביצוע ההצתה, ואילו בעת ההצתה יש תחושת פורקן והנאה ולאחריה הדחף לבצע הצתה נוספת קטן על מנת להתעצם שוב בהדרגה עד להצתה הבאה. נציין כי גיל ההתחלה הינו לרוב בילדות או בגיל הנעורים

ההפרעה שכיחה יותר בגברים לעומת נשים ולעיתים קרובות תחילת ההפרעה  או העיסוק והפנטזיות הקשורות באש מתחילות כבר בילדות או בגיל הנעורים. נתונים רומזים כי הפרעת הפירומניה ללא הפרעות נפשיות נלוות הינה נדירה יחסית.

ככלל בקרב אנשים שהגיעו למערכת שלטון החוק נמצאה שכיחות של 3.3 אחוזים של אנשים שענו לקריטריונים של פירומניה.

Fitzgerald M, O'Hanlon M. דיווחו ב 1991 כי 19 אחוזים מילדים שהגיעו לקליניקה לטיפול והכוונה בילדים בדבלין אירלנד הציתו אש כאשר יותר ממחצית המציתים סבלו מהפרעת התנהגות קשה (Conduct disorder).

הפרעות נפשיות שיכולות להיות נלוות לפירומניה כוללות הפרעת אישיות אנטיסוציאלית, שימוש בסמים ובאלכוהול (לא פעם הסובלים מן ההפרעה צורכים גם אלכוהול ולעיתים שותים אלכוהול בעת ההפרעה- בעיקר מבוגרים), מחלה ביפולרית והימור פתולוגי.

fire2

המהדורה האחרונה של שיטת הקלסיפיקציה האמריקאית למחלות והפרעות נפשיות DSM-V הינה שיטה מקובלת על רוב המטפלים בפירומניה.  שיטה זו קבעה כי הקריטריונים הנחוצים לאבחנת פירומניה הינם:

א. הצתת אש מכוונת ביותר מפעם אחת.

ב. מתח או עוררות רגשית הולכים וגוברים מיד לפני ביצוע הצתת אש.

ג. הנאה, תחושת סיפוק  עניין ומשיכה לאש ולמצבים בהן יש    שימוש או עסוק באש.

ד. הנאת סיפוק או הקלה במעשה הצתת האש או כשהאדם עד או משתתף לתוצאות ההצתה.

ה. הצתת האש אינה מבוצעת למטרות רווח כספי או כמחאה סוציופוליטית או על מנת להסוות מעשה פלילי כלשהו או כמעשה כעס או נקמה או לשפר תנאי חיים ומגורים ואינה מתבצעת בעקבות מחשבות שווא או חזיונות שווא או בעקבות שיפוט לקוי במו במקרי דמנציה , פיגור שכלי או שימוש בסמים.

ו. הצתת האש אינה מוסברת טוב יותר על ידי הפרעות נפשיות כמו הפרעת התנהגות בילדים, מצב מני (מצב הקשור באבדן שיפוט, ביזבוז כספים, מצב רוח מרומם ומחשבות גדלות) או הפרעת אישיות אנטיסוציאלית.

 

באבחנה מבדלת יש לקחת בחשבון הצתות במסגרת מחלות נפשיות כמו סכיזופרניה, דמנציה, אלכוהוליזם, עבריינות כולל זו של אלו עם אישיות אנטי-סוציאלית. יש להבדיל הפרעה זו בילדים מהפרעת CONDUCT DISORDER.

 

להלן שאלון קצר להערכת פירומניה, תשובה חיובית לשאלות 1-4 בנוסף לתשובה שלילית לשאלות 5-8 רומזת כי יתכן ומדובר בפירומניה

1] האם הצתת שריפות פעמים חוזרות?

2] האם חשת מתח או התרגשות לפני ההצתה?

3] האם אתה חש קרבה ועניין באש?

4] האם לאחר הצתת אש או צפיה באש אתה חש הקלה הנאה או שחרור?

5] האם הצתת אש למטרות רווח, קבלת דמי ביטוח  או מחאה  חברתית או פוליטית?

6]האם הצתת אש על מנת להסתיר פשע או עבירה?

7] האם הצתת אש על מנת לשפר איכות חיים?

8] האם הצתת אש על מנת כתגובה לחזיונות או מחשבות שווא?

 

נציין כי נעשו ניסיונות מספר לסיווג והבנת התופעה:

BARNETT  ו  SPITZERבמאמרם מ- 1994 סקרו את הספרות בנושא הצתות האש הפתולוגיות בשנים 1951-1991. מחברים אלו דיווחו כי חלה בשנים אלו התקדמות בעיקר באפיונם של ילדים מציתים ודרכי הטיפול בהם אך הצתות הנגרמות על ידי בוגרים מתוך מופרעות נפשית ושאינן בעלות מניע ברור אינן מובנות דיין.

עם זאת נציין כי  הוצעו תיאוריות פסיכודינמיות ופסיכולוגיות שונות להבנת הצתת האש הפתולוגית. פרויד הציע כי ההצתה מבטאת פעולת אוננות שמאחוריה דחפים הומוסקסואליים. מעטים מקבלים השערה זו כפשוטה כיום.

HALMING   ב-1995 הציע לסווג את מציתי האש בהתאם לשלבי ההתפתחות של הילד שהציע פרויד.

נציין כי יש לקחת סיווג זה בזהירות וכהצעה בלבד ולא כסיווג מוכח. בנוסף כלל מחבר זה בסיווג שלו גם כאלו שיציתו אש ממניעי נקמה או למטרות רווח ועל כן לא יאובחנו בפירומנים על פי שיטת הסיווג האמריקאית.

מחבר זה סיווג את הפירומנים ל-5 תת קבוצות של פירומנים:

1]  תת-קבוצה של פירומנים שיש לה מאפיינים הקשורים בשלב האורלי (שלב התפתחותי המופיע מן הלידה ונמשך בדרך כלל עד גיל שנה וחצי),

2] תת קבוצה של פירומנים שיש לה מאפיינים הקשורים בשלב האנלי (שלב התפתחותי המופיע בדרך כלל מגיל שנה וחצי ועד לגיל שלוש),

3] תת קבוצה של פירומנים שיש לה מאפיינים הקשורים בשלב הפאלי (שלב התפתחותי המופיע בדרך כלל מגיל שלוש ועד גיל שש),

4] תת קבוצה של פירומנים שיש לה מאפיינים הקשורים בשלב החביון(שלב התפתחותי המופיע בדרך כלל מגיל שש ועד לבגרות המינית)

5] תת קבוצה של פירומנים שיש לה מאפיינים הקשורים בשלב הגניטלי(שלב התפתחותי המופיע בדרך כלל מן הבגרות המינית ואילך)

 

תת-קבוצה של פירומנים שיש לה מאפיינים הקשורים בשלב האורלי

 

המציתים המשתייכים לתת הקבוצה בעלת המאפיינים האורליים מבקשים באופן לא הכרתי לקבל חום וחמימות אימהיים, לא פעם הם הוזנחו כילדים בשנה וחצי הראשונות לחייהם. רמזים להשתייכות לתת קבוצה זו היא הצתת אש באזורים הקשורים לתפקודים אימהיים כמו מכבסה, ארון מצעים ומטבח או הצתת אש המכריחה את המשפחה לחפש שכונת מגורים חדשה, לחזור לבית החולים או לחזור לחיות עם האב הביולוגי. גם ניסיונות לשרוף את בית המשפחה או להצתה עצמית או רצון להצית על ידי דחף לא נשלט שייכים לקבוצה זו. מציתים כאלו מרגישים תחושת בטיחות מאש האח בבית אך פוחדים מאש שעלולה לצאת משליטה. הם מדגימים התנהגויות המפורשות כמתאימות לשלב האורלי כמו כסיסת ציפורניים, איסוף מזון ואכילה עד לשלב של הקאה כמו גם הקאה או הטלת שתן בעת סטרס. לעיתים הצעירים בהם ישנו עם אימותיהם עד לשנים שלפני גיל הנעורים ואילו המציתים הבוגרים יותר לא פעם מפתחים מצבים פסיכוטיים ואילו ההתנהגות המינית שלהם בלתי בוגרת.

 

 

תת-קבוצה של פירומנים שיש לה מאפיינים הקשורים בשלב האנלי

 

המציתים המשתייכים לתת קבוצה זו מדגימים אימפולסיביות רגשית רבה בעת ההצתה והם יטו להצית חפצים ורכוש  הקשורים באחרים משמעותיים כמו מכונית האב או חפציו או את משרדו של הפסיכותרפיסט. ההצתה הינה בעיקר אקט של נקמה. קבוצה זו דווחה גם כמציתה בעלי חיים וכמתאכזרת לבעלי חיים. קבוצה זו לעיתים גם תדגים מעשי סדיזם והשפלה כלפי אחרים, מזוכיזם לצד היסטוריה של הרטבת לילה ועיכוב בהרגלי שירותים. לעיתים להם גם התקפי זעם כלפי אחרים.

 

יש הסבורים כי הפרעה זו קשורה בהזנחת ההורים בין גיל שנה וחצי ושלוש שנים ולעיתים קרובות האב נעדר או אינו אפקטיבי.  בדרך כלל בקבוצה זו אין קומפולסיות פסיכולוגיות להצתת אש.

 

תת קבוצה של פירומנים שיש לה מאפיינים הקשורים בשלב הפאלי

 

המציתים המשתייכים לתת קבוצה זו מדגימים עוררות מינית בתגובה לאש או מאוננים בסצינה של אש לצד ירידה באוננות במצבים אחרים. הם מרגישים ירידת מתח מתוך הצתת האש לצד תחושה חזקה של התעלות בצפייה באש או בפעילות הכבאים או מהשתנה אל תוך האש או מתוך כיבוי האש בזרם מים. הם מסוגלים לחוש אשמה ולהוכיח את עצמם על מעשיהם ולעיתים קרובות מדגימים סימנים של הפרעות חרדה.

יחידים אלו לא פועלים מינית בשלב הגניטאלי ולעיתים קרובות לא היה להם שלב הטרוסקסואלי נורמאלי עם התנסות הטרוסקסואלית. ההצתות מכוונות לא פעם ליחידים מן המין השני. והם ידווחו לעיתים כי פעלו על פי דחף שאינו ניתן לשליטה. פעילותם המינית כאמור לא בשלה והיא כוללת לא פעם התנהגויות כמציצנות אקסהיביציוניזם טרנסוורסטיזם ופדופיליה.

 

 תת קבוצה של פירומנים שיש לה מאפיינים הקשורים בשלב החביון

 

המציתים המשתייכים לתת קבוצה זו מתאפיינים בחוסר חרטה על מעשיהם, ובחוסר יכולתם ללמוד מן הניסיון או מתוך עונש. הם מציתים לא פעם אש מתוך צורך בהתרגשות אך לעיתים קרובות המוטיב להצתה לא ברור אף למצית. בדרך כלל אין להם פנטזיות על אש ואינם מראים תגובה רגשית כשהם מעומתים עם תוצאות מעשיהם. לא פעם הם מראים טווח קשב קצר והיפראקטיביות לצד קוים אנטי-סוציאליים. מעשי ההצתה יתכנו על רקע הופעת כעס המושלך החוצה. כעס הנובע מדימוי עצמי נמוך ואשר קורא לעזרה או מבקש למשוך תשומת לב. במובן זה הם שונים ממעשי ההצתה של בעלי השלב האנאלי שם הכעס ממוקד למטרה ספציפית כנקמה. למרות מעשיהם הם עשויים להראות התנהגות מושכת המקסימה את סביבתם ואשר הינה בעלת אופי שטחי.  בנערותם הם היו לעיתים מוקיוני הכיתה והפעילו לעיתים את מעשי המוקיוניות בתגובה לעידוד חבריהם. לעיתים אף יציתו אש בשל רווח, בשל חוסר התחשבות או אכפתיות או חוסר חשיבה. כמו מציתים המשתייכים לקבוצה האנאלית גם להם אין קומפולסיות להצית אש. הצתת אש הינה עוד אמצעי עבורם להשיג את רצונם ליצור כאוס השראת בלבול ומבוכה או התרגשות. הם בפוטנציאל המסוכנים ביותר בשל העובדה שהם מציתים אש בלא אבחנה וללא כל מחשבה על מעשיהם.

 

 תת קבוצה של פירומנים שיש לה מאפיינים הקשורים בשלב הגניטאלי

 

המציתים המשתייכים לתת קבוצה זו אישיותם מפותחת יותר בהשוואה לקבוצות האחרות. התנהגותם מאופיינת ברצון לפעולה. הם מציתים אש כאתגר לכיבויה או לצורך ההתרגשות שבעזרה לכבאים. לעיתים יש להם שאיפה לעבוד סביב השעון כמו כבאי האש. שלא כמו אלו המשתייכים לקבוצת החביון הצורך שלהם בהתרגשות הינו יותר ממוקד וקשור לפעולת כבאי האש. אין רצון למציתים בשלב זה לפגוע באחרים או ברכוש. גודל האש שיציתו תלוי ביכולת הכבאים להכניע את התפרצות האש אם כי כמובן לעיתים הדברים יוצאים מכלל שליטה והאש מתפשטת מעבר לתכנונם. קיים דווח כי כבאים שהציתו אש היו חדשים יחסית ביחידה עם שהות ממוצעת ביחידה של שנתיים וחצי וכי רובם לא תכננו להצית אש לפני הצטרפותם ליחידה , ובדרך כלל היו צעירים בגילם, פחות בשלים באופיים ובעלי כישורים חברתיים ירודים בהשוואה לחבריהם.

 

בנוסף לסיווג זה שאין כל נתונים לגבי תקפותו ומהימנותו, אחרים הציעו כי הצתת האש מבטאת ניסיון פתולוגי נואש של המצית לתקשר חברתית בהיעדר כלים חברתיים.

 

לבסוף נציין כי ניסו גם לאפיין סמן ביולוגי להפרעה. כך דווח על רמות נמוכות של מטבוליטים (תוצרים ביולוגיים) לנוראדרנלין וסרוטונין

5HIAA]   ו MHPGבהתאמה]

בנוזל עמוד שדרה של מציתים פירומנים כרמז למעורבות נוראדרנרגית או סרוטונינרגית בהפרעה שאולי רומז כי הפרעה זו שייכת לקשת ההפרעות האפקטיביות. הועלתה גם השערה כי במקרים מסוימים  רמות גלוקוז נמוכות קשורות להפרעה.

להלן נציג נתונים ממספר מחקרים שידגישו כי הצתת אש בילדים קשורה לא פעם בפתולוגיה אישית או משפחתית של ילדים אלו.

 

Kolko DJ, Kazdin AE פירסמו ב 1994 מאמר בו דיווחו על תיאורים שנלקחו מ95 ילדים מציתים באמצעות שאלון לניתוח מקרי הצצת אש בילדים [ .[Fire Incident Analysis for Childrenמחברים אלו מצאו כי נגישות לחומרי הצתה, חוסר חרטה, חוסר תגובה מספקת של ההורים לצד הנאה וסקרנות מההצתה היו שכיחים בקרב ילדים אלו. Saunders EB, Awad GA בדקו ב1991 באופן רטרוספקטיבי 13 מתבגרות שהציתו אש ומצאו כי ברקע שלהן פתולוגיה אישית ומשפחתית קשה. בקרב הורי הנערות נמצאה היסטוריה של פרידות. אלימות, התמכרות לאלכוהול או סמים וחוסר יכולת לדאוג לצרכיהן הרגשיים של הנערות. לנערות הייתה היסטוריה ארוכה של הפרעות התנהגותיות. רובן הציתו אש מספר פעמים ולא הביעו חרטה או דאגה למעשים אלו.

Lowenstein LF ב1989 דיווח כי הסיבות להצתת אש בילדים כוללות מצבים של ניצול והתעללות בילד, בעיות זהות, יחסים מעורערים עם ההורים, וקיום הפרעות התנהגות קשות. לילדים אלו אבחנות נפשיות שונות. הטיפול כולל השגחה צמודה, חיזוקים חיוביים ושליליים לצד טכניקות של רוויה (satiation procedures).                                                        Stewart MA, Culver KW. (1982) עקבו אחרי 46 ילדים שהציתו אש לפחות פעם אחת והתקבלו לבית חולים פסיכיאטרי. הצתת האש לדבריהם הייתה קשורה במשתנים כמו גיל, מנת משכל, ההפרעה הפסיכיאטרית ממנה סבלו וסיבת הקבלה לבית החולים (האם זו הייתה הצתת אש או סיבה אחרת). שלושים ילדים מתוך קבוצת הילדים האמורה היו במעקב של עד  5 שנים. שבעה מתוכם , כולם בנים מתחת לגיל 13 המשיכו להצית אש ואופיינו על ידי כך שגילו יותר מעשים אנטיסוציאלים ובאו ממשפחות לא יציבות.

 

להלן דוגמא היסטורית להצתת אש:

 נירון קיסר, הקיסר הרומי,  מובא לא פעם כדוגמא לפירומן, האומנם?

ההיסטוריון טקיקוס, שנוכח בשריפה הגדולה ברומא העתיקה, מספר כי בלילה של ה-18 ליולי  64 AD פרצה במרכז המסחרי של רומא אש עזה. האש התפשטה עד מהרה בעזרתן של רוחות הקיץ והציתה את מבני העץ של העיר האימפריאלית. עד מהרה נוצקו לאש חיים משלה והיא בערה שישה ימים ושבעה לילות והשאירה כשבעים אחוזים מו העיר כאודים חרבים. השמועות שנפוצו תיארו את נירון קיסר, כאותו  אדם שלפי גירסתן הורה להצית את האש בעודו עומד על גבעה רמה, מנגן בנבל ומתענג על האש המכלה את העיר.

נירון קיסר

נירון קיסר

שמועות אלו מעולם לא הוכחו, להיפך נראה כי נירון קיסר מיהר להגיע אל העיר מארמונו באנטיום ורץ בכל העיר בליל השרפה הראשון תוך סיכון עצמי וללא שומרים מלווים ופיקד על ניסיונות הכיבוי. למרות זאת השמועות נמשכו וקנו להם חיים משל עצמם המתקיימים עד עצם היום הזה.

 מה בהקשר לגורמים תרבותיים להפרעה? פירומניה לא נסבלת כפי הנראה באף תרבות. אמנם ישנם חגי אש בתרבויות שונות כמו פולחן האש בפרס הקדומה או ל"ג בעומר אצלנו אך אלו ריטואלים עם אש ולא שריפה של רכוש משמעותי ובעל ערך.

הטיפול בהפרעה כולל: טיפול דינמי: כאן מניחים שלפעולה זו משמעות סימלית לא מודעת העומדת מאחורי הדחף ובמהלך הטיפול מנסים לברר משמעות זו ולהביאה למודע. במקביל מנסים לשנות את התנהגות ההצתות. לטיפול פסיכודינמי הצלחה מוגבלת ומועטה במטופלים הנוטים להכחשה, חסרי תובנה למעשיהם  ומדגימים קיום תכוף של התמכרות לאלכוהול או סמים.

טיפול התנהגותי וקוגניטיבי: טיפול זה משלב

טכיקות התנהגותיות כגון תרפיה אברסיבית, טכניקת רוויה (ראה למטה) ומתן חיזוקים חיוביים ושליליים לצד טיפול קוגניטיבי על מנת לטפל בדפוסי החשיבה הלא פונקציונאליים של המצית. בטיפול בילדים ובני נוער ניתן גם לטפל במשפחת הילד\נער על מנת לשנות את הדפוסים הפתולוגיים במשפחה המהווים טריגר למעשי ההצתה או לחילופין לא מאפשרים תגובות הולמות ובולמות למעשי ההצתה.

 

להלן נציג 2 תיאורי מקרים של טיפולים שנערכו בילדים מציתים.

Koles MR, Jenson WR. ב 1985 דיווחו על טיפול מקיף בנער מצית בן 10 עם היסטוריה של 7 שנים של הצתת אש (מגיל 3 שנים !!) בו עשו שימוש בטכניקות התנהגותיות להכחדת התופעה, לימדו את הילד התנהגויות חליפיות תואמות, והגבירו בו את המודעות לתוצאות ההצתה. בטיפול גם נעשה שימוש בהרפיה שרירית, בידוע הילד כי תינתן תגובה ברורה ועקבית להצתת אש, ובלקיחת הילד לביקור ביחידה לטיפול בנפגעי כוויות על מנת להגביר את רגישותו לתוצאות אפשריות של מעשיו (overt sensitization). במעקב אחרי שנה הילד לא הדגים כל התנהגות פתולוגית הקשורה בהצתת אש.

Wolff R.  דיווח ב 1984 על טיפול בילד בן 7 עם הפרעות התנהגותיות רבות בטיפול בטכניקה של רוויה. ההתערבויות הטיפוליות נערכו בבית הילד וכללו פגישות בנות 30-100 דקות בהן הילד היה חופשי תחילה להצית גפרורים כאוות נפשו. בגישה טיפולית זו ניתן להפחית בהדרגה את מספר הגפרורים שמצית בתהליך הטיפול או לצפות בשינוי שחל בילד תוך הטיפול. בתוך הפגישות מתייחס המטפל  להתנהגויות הילד ותפיסותיו לגבי הצתת אש. ניתן גם לכמת את הפעמים בהם המטפל מתקן את התנהגות הילד ותפיסותיו במהלך הפגישה הטיפולית כמדד להתקדמות הטיפול. טיפול בשיטת הרוויה בילד האמור הביא לשיפור שנשמר במעקב גם אחרי 24 חודשים.
 

טיפול תרופתי:  אין אינפורמציה מספקת על יעילות הטיפול התרופתי בתרופות החוסמות קליטה מחדש של סרוטונין לתא העצב ובכך מעלות את רמתו במרווח הבין עצבי. עם זאת נוסו תרופות אלו כמו גם תרופות מייצבות אפקט  כמו ליתיום קרבמזפין וחומצה ולפרואית בהפרעה זו.

יונ

22

2015

אמיל זולא ותפיסת האלכוהוליזם במאה ה19 בצרפת

נכתב ע"י פרופ. לוין

אמיל זולא

אמיל זולא

זולא נולד בעיר האורות פאריס בחודש אפריל 1840 לאם צרפתייה ואב איטלקי בעיר הצרפתית איי, עיר המופיעה ביצירותיו בשם "פלאסאן".

זולא ידוע בעיקר בכך כי בשנת 1898 עמד בתקיפות לצידו של הקצין היהודי הצרפתי, אלפרד דרייפוס, שהואשם בבגידה במולדת. אמיל זולא חשף בסדרת מאמרים כי אלפרד דרייפוס חף מפשע. במיוחד ידוע מכתבו הגלוי מה-13 בינואר 1898 אל נשיא צרפת פליקס פור, בעיתון ל'אורור (L'Aurore) של ז'ורז' קלמנסו . מכתב המכונה "אני מאשים" (בצרפתית: "J'accuse"), בו פנה והאשים את ראשי הצבא בהסתרת העובדות ועיוותן תוך הסתרת העובדות על המרגל האמיתי בפרשת דרייפוס.

 

אמיל זולא 1897

אמיל זולא 1897

 

אך אמיל אדוארד שארל אנטואן זולא היה בעיקר סופר והוגה צרפתי הנחשב יחד עם פלובר לאבי הזרם הנטוריאליסטי בספרות, זרם המתאר באופן טבעי (שאינו רומנטי ושאינו מעצים או מאדיר) את דמויותיו, זרם שגם שם דגש על השפעת התורשה על אופי הדמויות.

מגיל צעיר יחסית הגה זולא רעיון מבריק והוא לכתוב סידרה בת עשרים ספרים על קורותיה של משפחה אחת (משפחת רוגון-מקאר) בתקופת הקיסרות השנייה בצרפת בה יעקוב באופן נטורליסטי (טבעי) אחרי השפעת התורשה על ההתנהגות והאופי של בני משפחה זו: משפחה בה מופיעים שגעון והתמכרות (לטיפה המרה) בדורות השונים.

 

אילן מבואר של משפחת Rougon-Macquart, ששורטט ב 1892 עם תיקונים בכתב ידו של זולא. משפחה זו אשר הגה זולא בכתביו, חיה בתקופת הקיסרות השנייה בצרפת ובה עקב זולא באופן נטורליסטי (טבעי) אחרי השפעת התורשה על ההתנהגות והאופי של בני משפחה זו, משפחה בה מופיעים שגעון והתמכרות (לטיפה המרה) בדורות השונים.

 

במסגרת סדרת ספרים זו בשנת 1878 כתב את הרומן "גירביז" [אותו קראתי בעיברית בספר ישן שדפיו חומים משנים ושנקרא "תאוות אדם" (ג'ירביז) .הספר יצא לאור בתרגום עברי של אריה ענבי ב1957 בהוצאת הספרים כרמי את שות' בע"מ] רומן זה זכה בזמנו להצלחה רבה והוא עוסק בחיי משפחת פועלים ומתאר בצורה חיה ומפורטת את התפתחות ההתמכרות לשתיה המרה הן של גיבורת הספר ג'ירביז ובעיקר של בעלה הגגן קופו.

 

זולא בציורו של אדוארד מאנה 1868

זולא בציורו של אדוארד מאנה 1868

 

זולא נסתמך בהתייחסותו לאלכוהוליזם ולהשפעותיו על בני המשפחה על ידי הידע שהיה קיים באותה עת במאה ה 19 ושתמך ב תיאוריית הניוון- Degenerationism. תאוריה זו גרסה כי גורמים ביולוגיים, השפעות סביבתיות, רעילות או חטאים מוסריים עלולים לעורר שרשרת של בעיות חברתיות, מוסריות ורפואיות, אשר גוברות בכל דור וסופן שתובלנה במהלך הדורות להכחדת עץ המשפחה. תאוריה מוטעית זו של ניוון הייתה מבוססת על הרעיון שתכונות אופי נרכשות מועברות לצאצאים תוך הנחה (מוטעית כמובן) שמערך של סימפטומים ומחלות, כגון אימפולסיביות, אלכוהוליזם, שבץ, דמנציה, אפילפסיה ועוד הינם ביטויי לפתולוגיה אחת בסיסית – ניוון.
תיאוריית הניוון הציעה הסבר רפואי לבעיות החברתיות השכיחות של סוף המאה ה -19, וההתמכרות לטיפה המרה (אלכוהול) שיחקה תפקיד מכריע כגורם לניוון, כאשר ההתמכרות נתפסה כמשפיעה גם על הדור הבא. בתחילת המאה ה -20, עם התגברות הידע אודות העברת תכונות תורשתיות, שהצביעו על תורשה נפרדת של המחלות הנפשיות והגופניות השונות, ואשר הבחינו גם בין תכונות תורשתיות ואפקטים רעילים על העובר, לא נמצאו כל תימוכין לתיאוריה זו של הורשת תכונות נרכשות והתיאוריה גוועה כליל.

 

במאמר מעניין של של M. H, SALASA

המכונה "אמיל זולא והתפיסה של האלכוהוליזם במאה ה-19 בצרפת" ואשר פורסם ב

BRITISH JOURNAL OF ALCOHOL AND ALCOHOLISM

מתואר המעבר של קופו הגגן בעלה של גירביז בספר מפזת חיים של "פכחות", למה שמכונה בסימן שאלה "שתיה מבוקרת", ל"איבוד שליטה" על כמויות, משך ועיתוי צריכת האלכוהול עם הופעת אלימות ואף אובדנות ועד ל"נסיגה כללית" בתפקוד, ביחסים בין אישיים ובמישורים אחרים תוך התמוטטות המשפחה ועד להופעת מצבי דליריום טרמנס (מצב -בלבולי עם ערפול הכרה ולעיתים עם הזיות ושברי מחשבות שווא הכולל גם הפרעות גופניות כשינויי לחץ דם, רעד ואף פרכוסים והנובע מגמילה חלקית או מלאה מאלכוהול) המתוארים בספר. ולבסוף מוות. כל אלו מתוארים ונפרסים לפני הקורא בצורה מפורטת ומלאת חיות, לאור תיאוריית הניוון שהייתה מקובלת בתקופה בה נכתב הספר ושכאמור נשללה מכל וכל במהלך המאה העשרים.

 

לבסוף, אם בהרעלת אלכוהול עסקינן, אירונית, זולא עצמו מת בפריז ב-29 בספטמבר 1902 גם הוא מהרעלה, אמנם לא מהרעלת אלכוהול שכן לא היה מכור לטיפה המרה אלא מהרעלה אחרת, זו של פחמן חד-חמצני שנגרמה מחסימה בארובה אח חדר השינה. האם היה זה היה נסיון מכוון לחסלו? זאת לא נדע. ההאשמות כי אויביו היו אחראים לכך מעולם לא הוכחו. גופתו נטמנה בבית העלמין של מונמארטר בפריז, וב-4 ביוני 1908 הועברו שרידיו לפנתאון.

 

קברו של אמיל זולא 1904

קברו של אמיל זולא 1904

יונ

4

2015

מתן תוסף קראטין לחולי סכיזופרניה

נכתב ע"י פרופ. לוין

במחקר פיילוט חדש ומצומצם בהיקפו, מצאנו שמתן תוסף קראטין במינון גבוה לחולי סכיזופרניה לאורך תקופה של חצי שנה, שיפר במידה מתונה כמה מהסימפטומים הנלווים של מחלת הסכיזופרניה.

לקריאת המאמר המלא, לחצו על הקישור: מחקר פיילוט על מתן קראטין בסכיזופרניה.

מרץ

12

2014

רגשות עוצמתיים בהפרעות נפשיות

נכתב ע"י פרופ. לוין

מצגת שהועברה בכנס "רגש, מוח, ומה שביניהם" שנערך באוניברסיטת תל אביב במרץ 2014, מטעם העמותה הישראלית למדעי המוח (ISFN), עמותת "בשער – קהילה אקדמית למען החברה בישראל", מרכז העל לחקר המוח ע"ש אדמס, ואוניברסיטת תל אביב, לרגל שבוע המוח הבינלאומי.

נקודת הראות של פסיכיאטר אודות רגשות ותחלואה פסיכיאטרית

ינו

11

2014

חשיפה של מנגנון ביולוגי נוסף הקשור להופעתה של מחלת הסכיזופרניה

נכתב ע"י פרופ. לוין

מחקר חדש, שהתפרסם בכתב העת Molecular Psychiatry מקבוצת Nature, נערך בידי פרופסור אילנה גוזס, הדוקטורנטים אביה מרנלנדר-וגנר, אנה מלשקביץ וזאב שמר מאוניברסיטת תל אביב, בשיתוף פרופסור גלילה אגם ופרופסור יוסף לוין מאוניברסיטת בן-גוריון ופרופסור בריאן דין, מנהל בנק המוח במדינת ויקטוריה, שבאוסטרליה:

חוקרים ישראלים מציעים כיוון חדש לאבחון ולטיפול בסכיזופרניה – כתבה באתר DoctorsOnly

ספט

22

2011

הפרעות דלוזיונליות ופסיכוזות בזקנה

נכתב ע"י פרופ. לוין

דר' אלכס אודסקי, דר' ואדים גילר, דר' אלכס פלטניק

ופרופ' לוין יוסף

בהדרכת פרופ יוסי לוין וכמו כן תודה מיוחדת לאילונה גילר על עריכת מראי המקום.

 

הקדמה

מספר אבחנות במסגרת DSM-4 כרוכות בקיומם של סימנים פסיכוטיים. הקטגוריות האבחנתיות הללו כוללות מצב קונפוזיונלי או מצב דליראנטי אקוטי, הפרעות דלוזיונליות, מצבים פסיכוטיים על רקע שימוש בתרופות או/ו סמים, הפרעות אפקטיביות, סכיזופרניה וגם מצבים נוירולוגיים מסוימים (American Psychiatric Association, 1994).

בפרק זה נדון במגוון המצבים הפסיכוטיים המופיעים בזקנה. את המצבים הכוללים סכיזופרניה לסוגיה, והמחלות האפקטיביות כולל הדיכאון המגורי והמחלה הביפולרית נזכיר בקצרה ובתמצית בלבד שכן אלו ידונו בפרק אחר בספר זה.

שאלה מרכזית בהקשר לנושא שלפנינו הינה הגדרת המושג פסיכוזה. האם עלינו להגדיר מושג זה באופן מרחיב או מצמצם יחסית? הבה ונפרט במה הדברים אמורים. נתחיל ונציין כי ככלל אין הגדרה ברורה וחד משמעית למושג פסיכוזה . בהגדרה הרחבה יותר, פסיכוזה הינה הפרעה בשיפוט המציאות אשר מובילה להפרעות קוגניטיביות והתנהגותיות ואשר לעיתים קרובות מתבטאות במחשבות והזיות שווא. בהגדרה רחבה יחסית זו גם אגיטציה ותוקפנות והפרעות התנהגות קשות אחרות יכולות להיות קשורות לפסיכוזה אם מאחוריהן עומדת הפרעה בשיפוט. כך לפי הסיווג בין-לאומי המכונה  ICD-10  פסיכוזה הינה  מצב בו אדם חווה מחשבות שווא, הזיות או אף הפרעות בהתנהגות בצורה קשה כגון אקסיטאציה ופעילות יתר ניכרות, האטה פסיכומטורית משמעותית או התנהגות קטטונית. לחלופין בהגדרה צרה יותר, מצב פסיכוטי הינו מצב בו בהכרח מופיעות מחשבות שווא או הזיות שווא. אנו נגדיר בפרק שלפנינו פסיכוזה על פי ההגדרה הצרה המחייבת כאמור הופעה של מחשבות או הזיות שווא.

שאלה מרכזית אחרת הינה, מהי ההגדרה של גיל זיקנה? האם זו חלה מגיל 60 והלאה או אולי מגיל 65 והלאה או שמא מדובר בגילאים מתקדמים יותר. תשובה לשאלה זו מחייבת מתן קריטריונים לזיקנה, תוך התחשבות במגוון רחב של גורמים, ביניהם  התקופה ההיסטורית הנידונה  ותוחלת החיים הקשורה בה, תחום שהינו מעבר לדיון בפרק זה. מעניינת בהקשר זה הגישה שמייצגה הינו מריאן רבינוביץ (רבינוביץ, 1985) המעלה טענה מעניינת כי זיקנה יכולה להיות מוגדרת לאו דווקא על פי הגיל הכרונולוגי אלא ניתן לדבר גם על גיל הכרתי, גיל רגשי, גיל חברתי וגיל ביולוגי. בפרק שלפנינו נתייחס לזיקנה כאל החלק השלישי הכרונולוגי בחיי האדם ומכאן כי כל עוד לא נציין אחרת גיל זיקנה יהיה זה מעל גיל  60 שנה. כמו כן הביטויים קשיש, זקן, בן הגיל השלישי ונגזרותיהם יתייחסו כולם לבני 60 ומעלה.

ככלל, מחלות נפש  אינן חלק של "הזדקנות תקינה" או נורמטיבית. יחד עם זאת הכמות של הפרעות נפשיות באוכלוסיית האנשים בגילאי  55+ מגיעה עד לכ20% (Faison & Armstrong, 2003).  בין ההפרעות הללו ניתן למצוא את המצבים הפסיכוטיים אשר לגביהם מדווח כי באנשים בני הגיל השלישי הסיכוי לפתח סימנים פסיכוטיים גבוה יותר בהשוואה לאכלוסיה רגילה. ככלל נציין כי מצבים פסיכוטיים בקרב אוכלוסיית הגיל השלישי יכולים להתחיל מחד בגיל צעיר יותר ולהמשיך ולהתבטא בגיל זיקנה או לחילופין להופיע לראשונה בגיל השלישי.

מהי שכיחותם של תסמינים ומצבים פסיכוטיים בקרב הקשישים? הדבר תלוי באוכלוסיה הנדגמת, בשיטות הדגימה ובארץ המחקר. כך השכיחות של סימנים פסיכוטיים (שים לב הקורא סימנים ולא מצבים או הפרעות פסיכוטיות)  באכלוסיה מבוגרת מעל גילאי 65+ שהשתתפו ב- Epidemiologic Catchment Area Study היתה במסגרת 16%-    23% (Myers et al., 1984), ואילו עד 10% של האשפוזים הפסיכיאטריים בקרב אנשים בגילאי 60 + הינם עקב מצבים פסיכוטיים (Pearlson & Petty, 1994). ככלל נראה כי השכיחות של סימפטומים פסיכוטיים בפועל גבוהה יותר מאלו המדווחים, והדיווחים המופיעים למעלה קשורים ככל הנראה בתת דיווח מצד אוכלוסיית הקשישים.

להלן מספר נקודות בעלות חשיבות  בבואנו לדון על מצבים פסיכוטיים בקשישים:

ראשית, חשוב לציין כי השפעתם של מצבים פסיכוטיים בקרב האוכלוסייה  הזקנה הופכת יותר ויותר ניכרת במסגרת העליה המשמעותית בשעורם באוכלוסייה הכללית בעשורים האחרונים.

שנית, יש לציין כי האוכלוסיה הקשישה בישראל הופכת יותר ויותר שונה מבחינת הרכבה הגזעי והאתני, וזאת  על רקע גלי העליה לישראל של יהודים ממדינות צפון האפריקה, אירופה, דרום אמריקה וברית המועצות ועל רקע התערותם ההולכת וגוברת של מהגרי עבודה ממדינות אסיה ואפריקה.  לדבר השלכות על הבנתם של מצבים נפשיים תלויי תרבות, כולל מצבים פסיכוטיים ולאור חשיבות הנושא בחרנו לדון בכך בתת פרק נפרד בפרק זה.

נקודה שלישית נוספת אליה צריך הקורא לתת את דעתו, הינה כי זיהוייה של האתיולוגיה בבסיסם של סימפטומים פסיכוטיים בקשישים אינה פשוטה כבצעירים מהם, וזאת עקב נוכחותן של מחלות גופניות והפרעות מטבוליות רבות לצד הטיפולים התרופתיים הנלווים אליהם, שכן כל אלו עלולים להוות מקור להופעתם של סימפטומים פסיכוטיים.

רביעית,  איכות ועוצמת הסימפטומים הפסיכוטיים בזקנים שונה לא פעם מזו של צעירים מהם במיוחד כאשר הפסיכוזה הינה משנית להפרעה גופנית . בקשישים יש להבחין גם בין הלוצינציות ראיה לבין אילוזיות (פירוש חושי מוטעה של אירועים מציאותיים) על רקע בעיות בראיה, ובין הלוצינציות שמיעה לבין רשרושים [  BRUITS] בקרוטיד או טיניטוס. בדומה לכך יש להבדיל בין דלוזיות ומיס-פרצפציות על רקע חסרים חושיים או הפרעות קוגניטיביות. כמו כן תתכן פרשנות שגויה של הבודק בה הוא מחליף בטעות בין מיס-פרצפציה של גניבה המופיעה אצל הקשיש על רקע חפץ שמקומו שונה לבין מחשבת שווא. לחילופין עם זאת, יתכן עדיין כי טענת גניבה על ידי חולה קשיש תהא סימפטום ראשון להפרעה פסיכוטית ההולכת ומתפתחת.

כל אלו רומזים כי איבחון פנומנולוגי נכון של הסימפטומים לצד  זיהוי הגורם העומד מאחוריהם חייבים להקדים את מתן הטיפול וכי על הקלינאי להתייחס לסימפטומים הפסיכוטיים בתוך ההקשר של האתיולוגיה העומדת בבסיס ההפרעה.

חמישית, נדגיש גם כי לקבלת מידע אודות סימפטומים פסיכוטיים הכרחי לעיתים לאסוף מידע ממקורות נוספים  כגון : מידע קולטראלי מבני משפחה חברים ומטפלים, רשומות רפואיות ועוד.

ככלל האבחנה המבדלת לסימפטומים פסיכוטיים בקשיש כוללת:

דליריום

סכיזופרניה לסוגיה

הפרעות אפקטיביות כולל דכאון מגורי והמחלה הביפולרית

הפרעה דלוזיונליות

דמנציה לסוגיה

נטילת סמים למינהם

הפרעות מטבוליות

מצבים רפואיים מתמשכים

הפרעות נאורולוגיות

סימפטומים פסיכוטיים המושרות על ידי טיפולים תרופתיים

ככלל נראה כי פסיכוזה שכיחה יותר באוכלוסיה הקשישה מבצעירה. וכי אתיולוגיה אורגאנית לפסיכוזה שכיחה יותר בקשישים בהשוואה לאוכלוסיה צעירה יותר. כך בסקר הECA 16-23% מן הפסיכוזות בקשישים היו על רקע אורגני ( 1999,Abbott  & Targum)

הסיבות השכיחות למצבים פסיכוטיים בקשישים הינן: דמנציה (כ40%), לאחריה דכאון מגורי (כ33% ), דליריום (כ7%), מצבים רפואיים (כ7%), מניה (כ5%), שימוש בסמים ואלכוהול (כ4%), הפרעה דלוזיונלית (כ2%) וסכיזופרניה (כ1%).                            (Webster & Grossberg, 1998  ).

גורמי הסיכון להתפתחות מצב פסיכוטי בקשיש/ה הינם:מין נקבה, ירידה קוגניטיבית, קומורבידיות של תחלואה רפואית, נטילת תרופות דופאמינרגיות או אנטיכולינרגיות, שימוש בסמים, חסרים חושיים כמו ליקיי שמיעה או ראיה, בידוד חברתי, אישיות פרה מורבידית כמו הפרעת אישיות פרנואידית ולבסוף נטיה גנטית.

לבסוף בבואנו להעריך קשיש/ה הסובלים ממצב פסיכוטי יש לקבל מן הקשיש והסובבים אותו אנמנזה מפורטת כולל זו של מחלותיו הגופניות, תפקודו היומיומי, דפוסי אישיותו הקודמים ותיאור מפורט של התפתחות והתבטאות המצב הפסיכוטי. יש לערוך בדיקות רפואיות ונאורולוגיות בקשיש כולל בדיקות מעבדה מתאימות לשלול דליריום ולערוך בדיקה קוגניטיבית מקיפהעל מנת  לשלול ירידה קוגניטיבית. במידת הצורך יש אף לערוך בדיקת הדמיה מוחית.

מצבים ותסמינים פסיכוטים בעקבות דליריום

דליריום הינו מצב חריף, ולרוב חולף המאופיין על ידי שינויים בקוגניציה ובהכרה. דליריום אינו מאובחן לעיתים קרובות, או לחילופין מאובחן שלא כהלכה באוכלוסיית הקשישים.

נציין כי במאות שעברו ולאורך תקופה ארוכה ההתייחסות לדליריום הייתה כאל שיגעון- שיגעון הקשור בחום גבוה או במחלה גופנית (Lipowski, 1999). הבנת תסמונת הדליריום הייתה טמונה איפוא בעבר במושג "שיגעון" (אגב, בשפה הלטינית, המילה דליריום מקורה במילה Delirare – אשר תרגומה המילולי הינו "לצאת מגבולות התלם") (Lipowski, 1999).

דליריום באופן כללי הינו ביטוי לבעיה רפואית או להשפעה של תרופות אשר פוגעות במטבוליזם המוחי ובהעברת הסיגנלים המוחיים ע"י נוירוטרנסמיטרים ובמיוחד זה של אצטיל כולין (כך דווח כי היפוקסיה והיפוגליקמיה מורידות סינטזה של אצטיל כולין) אך גם אלו של GABA, דופאמין ואחרים.

מטופלים המאובחנים כסובלים מדילריום סובלים מהפרעה בהתמצאות, אי-יכולת לשמור על הריכוז, הפרעות בזיכרון לטווחים שונים, הפרעות בתפיסה (הזיות ואילוזיות) מחשבות שווא ( דלוזיות), שינויים פסיכומוטוריים המתבטאים בפעילות יתר או בפעילות מועטה, אי יציבות במצב הרוח, חרדות, הפרעות בדיבור, שינויים במעגל השינה והערנות, והפרעות בהתנהגות. השכיחות של דליריום בין הקשישים נעה בין 11-24% בעת אשפוז בבית חולים, ומופיעה בשכיחות גבוהה יותר אצל קשישים שעברו התערבות כירורגית. (Boustani et al., 2010)

דליריום יכול להתווסף למצב נוירופסיכיאטרי קודם כמו מחלת נפש: סכיזופרניה, דיכאון, דמנציה וכו., ולכן יש צורך בזיהוי ואבחון מדוייק.

ככלל סימפטומים פסיכוטיים הינם חלק מההופעה הקלינית של דליריום וקיימים בכ50% מהחולים הלוקים בדליריום. השכיחות הגבוהה של הופעת דליריום בקשישים במצבים גופניים שונים ונטייתו להימשך פרקי זמן ארוכים יחסית תרמה להנחה שקיומו של דליריום הינה סיבה שכיחה למדי להופעת פסיכוזה בקשישים בהשוואה לאוכלוסייה הכללית (Mintzer & Targum, 2003).

אין עבודות רבות אודות  סימפטומים פסיכוטיים בדיליריום. עם זאת העבודות שנתפרסמו בנושא מתייחסות לשני סוגים:האחת, הערכת הופעת המצב הדלירנטי ואיפיונו אצל כל המטופלים המאושפזים ביחידה נתונה בזמן נתון, והשניה הערכת המצב הדלירנטי בקבוצת חולים אצלם הודגם זה מכבר מצב דלירנטי. נציין כי חלק קטן של המחקרים נקט בגישה הראשונה ועל פי סקירתם של Meagher and Trzepacz (Meagher & Trzepacz, 1998) אלו מתבססים לרוב על עוצמתן ודרגתן של התופעות הפסיכוטיות יותר מאשר אודות תיאור כולל של פסיכופתולוגיה הפורס בין היתר את מגוון ההפרעות בחשיבה ובשפה. בסקירה זו נמצאו אצל מטופלים הסובלים מדליריום מחשבות שווא והפרעות בתפיסה בשכיחות של 18-68%  ו 17-55% בהתאמה.

מרבית העבודותה מבוססות כאמור על הגישה השניה, כוללות תיאור המצב לאחר הופעת הדליריום ומספקות תיאור על בסיס פנומנולוגי תוך התייחסות ליכולת ההבנה של החולה את חווית הדליריום. להלן נביא שני מחקרים מרכזיים. האחד של

Sandberg  וחבריו (Sandberg, Gustafson, Brännström, & Bucht, 1999) אשר בדקו למעלה מ700 חולים בגילאי הגיל השלישי השוהים בביתם או במסגרת של בתי אבות ומתוכם כ300 סבלו מדליריום. סימפטומים פסיכוטיים  אובחנו ב46% מתוך אלו הלוקים בדליריום. מחשבות שווא ניצפו בכ 13%, הזיות ואילוזיות בכ 15%. מחקר זה דיווח גם כי מחשבות שווא פרנואידליות נפוצות יותר בקרב חולים עם דליריום היפראקטיבי  (לעומת דליריום היפואקטיבי) ואצל חולים המטופלים בבית לעומת אלו השוהים באישפוז מוסדי או בבתי אבות. השני של

Webster and Holroyd (Webster & Holroyd, 2000) מדווחים שמתוך כ800 חולים שנבדקו ע"י פסיכיאטרים במחלקות שונות בבית חולים כללי, כרבע סבלו מדליריום. 43% מסה"כ החולים הדלירנטיים הללו סבלו מסימפטומים פסיכוטיים. כ-16% מהחולים חוו הן מחשבות שווא והן הזיות, וכ32% סבלו מהזיות (חלקם עם שני סוגי הזיות ויותר). לבסוף  26% חוו מחשבות שווא. בעבודה זו נמצא כי להופעתם של סימפטומים פסיכוטיים קיימים גורמים אטיולוגיים רבים וכי יותר ממחצית החולים שסבלו מדליריום סבלו בעבר גם ממחלות פסיכיאטריות למיניהן.

ככלל נציין כי כי טיפול נכון בדליריום דורש אבחון מוקדם של הגורמים המשפיעים על התפתחותו ומניעתם.

בהקשר לאפשרות של טיפול אנטי פסיכוטי בהזיות ובמחשבות השווא הרי שיש עבודות המדווחות כי טיפול במינונים נמוכים של תרופות אנטי פסיכוטיות אטיפיות עוזר לאיזון התנהגותי ולהפחתה של אגרסיה. עם זאת עד לכתיבת שורות אלו אין קונסנזוס לגבי הטיפול הפרמקולוגי בתרופות אלו בדיליריום.

סכיזופרניה לסוגיה

באוכלוסיית הקשישים נהוג לסווג את הלוקים בסכיזופרניה ל שני סוגים אפשריים: LATE ONSET סכיזופרניה המופיעה מעל גיל 40 שנה (LOS) ולVERY LATE ONSET  (VLOS) סכיזופרניה (או יש הבוחרים להדגיש כי זה האחרון מצב דמוי סכיזופרניה) המופיעה מעל גיל 60 שנה. נראה כי כעשרה עד כעשרים אחוזים מחולי הסכיזופרניה לוקים במחלה מעל גיל 40 שנה. ואילו ה PREVALENCE באוכלוסיית הקשישים הוערך בין 0.1 עד 0.5 אחוזים. הסיבות לפריצה מאוחרת כזו אינן ידועות אם כי הועלו השערות שיתכן שגורמי סטרס המופיעים בגילאים המתקדמים והקשורים באבל בפרישה או בנכות תורמים לפריצת המצב או שאבדן נאורנלי בגילאים מתקדמים תורם אף הוא לפריצת ההפרעה.  נראה כי LOS  בהבדל מהסכיזופרניה המופיעה בגיל צעיר יותר שכיחה יותר בנשים, כי דלוזיות של רדיפה וחדירה דרך קירות או מחיצות שכיחות בה יותר, היא מתאפיינת על ידי פחות הפרעות במהלך החשיבה, פחות סימפטומטולוגיה שלילית, פחות הופעה של היסטוריה משפחתית, עליה בשכיחות הפרעות חושיות (שמיעה, ראיה וכו'), הזיות ראייתיות תתכנה  בה בשכיחות גבוהה יותר והתפקוד הפר מורבידי פחות לקוי בסוג זה. הטיפול הינו בתרופות אנטי פסיכוטיות אטיפיות תוך מעקב אחר תופעות לואי. תיאור מפורט של הפרעה זו מופיע בפרק אחר בספר זה.

הפרעות אפקטיביות כולל דכאון מגורי והמחלה הביפולרית

תתכנה כמובן גם הופעת מצבים פסיכוטיים במסגרת ההפרעות האפקטיביות במיוחד זו הדכאונית המגורית והביפולרית או דו-קוטבית. דכאון מגורי הינו סיבה שכיחה יחסית להופעת מצב פסיכוטי בקשישים. בין המאפיינים של מצב זה בקשישים נמנה את החפיפה במצב זה של  סימפטומים פסיכיאטריים  וסומטיים, האפשרות כי המטופל יפגין ביטוי מינימלי של עצב, כי יהיה ביטוי מוגבר של תלונות וסימפטומים גופניים, כי תופענה תסמונות כאב לא מוסברות, כמו גם סמפטומים נאורוטיים שהחלו לאחרונה, כי החולה ידגים נזק עצמי מכוון כולל פגיעות ללא נזק ניכר, פסאודודמנציה, דכאון על רקע דמנציה קיימת, הדגשת יתר של קוי אישיות קיימים, הפרעות התנהגות ואף הופעת תסמונת תלות באלכוהול שהינה LATE ONSET . הפרולנס של ההפרעה הביפולרית בקשישים מעל גיל 65 הוערך בכ 0.1-0.4%. יתכן שהמספר גבוה מכך וקשור באיבחון חסר של הפרעה זו בגיל השלישי. מחלה זו מאופיינת במצבי מניה או היפומניה, מצבי דכאון ומצבים מעורבים. אחד המאפיינים הבולטים בlate onset bipolar disorder, מחלה ביפולרית המופיעה לראשונה אחרי גיל 50 שנה הינה שכיחות גבוהה של הפרעות רפאיות ונאורולוגיות בפרטים עם  .LATE ONSET MANIA יש הסבורים כי יתכן שהמצב המני המופיע בגילאים מאוחרים הינו מתון יותר מזה המופיע בצעירים. תיאור מפורט של מחלות אלו כולל ההיבטים הפסיכוטיים הקשורים בהן מופיע בפרק אחר בספר זה ועל כן לא נרחיב בהן כאן.

הפרעה דלוזיונליות

כאמור שכיחות ההפרה הוערכה בכ2% בקשישים. ככלל תחילת ההפרעה בגברים הוערכה בשנות הארבעים אילו בנשים בשנות השישים. בהפרעה זו הדלוזיות אינן ביזריות, תתכנה הלוצינציות של ריח או מישוש אם הן משתייכות לדלוזיה. את הדלוזיות המופיעות ניתן לחלק לדלוזיות ארוטומניות, גרנדיוזיות, של קנאה, של רדיפה, לדלוזיות סומטיות ולסוג מעורב. נוסיף כי  לעיתים ניתן לראות הפרעת אישיות פרהמורבידית סכיזוטיפלית או פרנואידית בחולים אלו. ולעיתים חולים אלו ידגימו הפרעות בשמיעה מעמד סוציו אקונומי נמוך והגירה. נציין גם כי בחולים אלו קריטריון A לסכיזופרניה אינו מתמלא, ואין הפרעה ניכרת בתפקודאת הדלוזיות המופיעות בקשיש/ה. הטיפול כולל טיפול אנטי פסיכוטי בדרך כלל בתרופות אנטי פסיכוטיות מן הדור השני ופסיכותרפיה תמיכתית ומעקב סוציאלי .לצערנו התגובה הטיפולית אינה תמיד טובה. כדאי גם לציין כי יתכנו מקרים שיאובחנו תחילה כסובלים מהפרעה דלוזיונלית ובחלוף הזמן יענו לקריטריונים של סכיזופרניה ואף של דמנציה לסוגיה כך שמעקב ארוך טווח הינו בעל חשיבות.

מצבים ותסמינים פסיכוטיים בעקבות שימוש בסמים ואלכוהול בקשישים

אנשים זקנים המשתמשים באלכוהול וסמים ידגימו בדרך כלל נמצא היסטוריה מתמשכת של שימוש בחומרים אלו, לצד מגוון בעיות קיומיות הנגרמות על ידי שימוש זה ואף תורמות לעיתים תכופות להימשכותו . שימוש ותלות באלכוהול וסמים מתפתחים בקשישים לא פעם על רקע מצב בריאותי לא תקין,מצבים אובדניים וגילויי אבל, מצבים דיכאוניים, בדידות חברתית ולעיתים על רקע נסיגה קוגניטיבית. כל הנסיבות הללו עלולות לגרום לזקן לפנות לשימוש מופרז באלכוהול או בבנזודיאזפינים. ככלל נראה כי שימוש בכמויות מופרזות של אלכוהול בקרב האוכלוסיה הקשישה שכיח פחות בהשוואה לאוכלוסיה רגילה  אך מאידך  באוכלוסיית הזקנים יש שכיחות גבוהה יותר של שימוש בבנזודיאזפינים. נציין גם כי ברוב המקרים אנשים זקנים – בהשוואה לאנשים צעירים  — מפתחים בתגובה לשימוש בכמויות קטנות יחסית של אלכוהול, הפרעות בולטות יחסית Sanjuan & Langenbucher, 1999).

ככלל השימוש והתלות באלכוהול ובנזודיאזפינים באוכלוסיית הקשישים – הן במצבי הרעלה והן במצבי גמילה– עלולים להיות כרוכים בהופעת סימנים פסיכוטיים.

סימנים פסיכוטיים אצל זקנים המשתמשים באלכוהול נפוצים יותר במצבי גמילה מאשר במצבים של שתייה חריפה (נוסיף כאן כי דליריום מטרמנס, מצב דלירנטי העלול להופיע לאחר הפסקה חדה וחריפה בצריכת האלכוהול, כרוך אף הוא בהופעת סממנים פסיכוטים). בין הסימנים הפסיכוטיים המופיעים במצבי גמילה מאלכוהול, יש לציין הזיות ראיה, בדרך כלל של בעלי חיים (מצב המלווה לעיתים בתחושת פחד) או ראיה של קרובי משפחה שנפטרו זה מכבר.

תסמינים פסיכוטיים עלולים להתפתח כאמור גם במסגרת תסמונת גמילה מבנזודיאזפינים. כאשר לצד תסמיני הגמילה האופיינים מבנזודיאזפינים עלולות להופיע הזיות ראיה ושמיעה ואף מחשבות שווא.

נוסיף ונציין כי לפי נתוני הספרות השימוש באופייאטים, הלוצינוגנים, אמפטמינים או מריחואנה אינם שכיחים באוכלוסיית הזקנים (Lynskey et al., 2003).  נדגיש כי בכל מקרה של הופעת תסמינים ו/או סימנים פסיכוטיים יש לערוך אבחנה מבדלת בין שימוש בסמים ואלכוהול לבין הפרעות פסיכיאטריות והפרעות מוחיות אחרות, כמו הפרעות מוחיות אורגניות על רקע הפרעות אלקטרוליטיות ומטבוליות אחרות, הפרעות וסקולריות או תהליך תופס מקום תוך מוחי.

מצבים ותסמינים פסיכוטיים כתופעות לוואי לשימוש בתרופות.

קשישים רגישים ומועדים יותר מצעירים להופעת תופעות לוואי ככלל, ופסיכיאטריות בפרט. בבסיס מועדות זו השפעות הגיל המתקדם על ספיגתן, המטבוליזם והפינוי של התרופות, זאת עקב שינויים תלויי גיל בתפקודי הכיליה והכבד כמו שינויים בהרכב מאגרי השומן החלבונים ומסת המים בגוף הקשיש. נציין כי השינוי הניכר ביותר הינו הפינוי הכלייתי. כך למשל פינוי הקראטינין עלול לרדת עד 60% בגילאים מתקדמים.

הן מצבים פסיכוטיים והן מצבים דליראנטיים המושרים (כתופעות לואי) כתוצאה משימוש בתרופות נפוצים למדי באוכלוסיית הקשישים    ( Moore & OKeeffe, 1999). בין התרופות שיכולות לגרום לתסמינים פסיכוטיים יש לציין: תרופות אנטיפרקינסוניות, קורטיקוסטרואידים, אופיאטים ותרופות קרדיווסקולריות.

התרופות המשמשות בטיפול כנגד מחלת פרקינסון כוללות תרופות עם השפעה אנטיכולינרגית ותרופות עם השפעה דופמינרגית.  בטיפול ממושך בתרופות אלו במחלת פרקינסון עלולים להופיע תסמינים נוירופסיכיאטריים  בכ- %5 עד 17%  של הזקנים הלוקים במחלת פרקינסון ואינם מגלים סימנים של נסיגה קוגניטיבית. מאידך תסמינים נוירופסיכיאטריים עלולים להופיע בכעד 42-81% מחולים אלו כאשר יש שילוב של מחלת פרקינסון עם שיטיון (Kuzuhara, 2001) כולל הזיות ראיה ומחשבות שוא כתוצאה של מתן תרופות אלו. ככללהזיות הראיה הינן תופעת הלוואי הבולטת ביותר בהקשר זה של מתן תרופות אנטיפרקינסוניות, ומופיעה בשכיחות של 19-26%                                               (Chaná et al., 1994). נציין כי הזיות הראיה הללו עלולות מחד להיות חלק ממצב דליראנטי, אך ברוב המקרים המטופל בטיפול האנטיפרקינסוני אינו מגלה הפרעות בהתמצאות. הזיות ראיה כוללות בדרך כלל דמויות של אנשים או של בעלי חיים. הזיות שמיעה והלוצינציות טקטיליות נדירות הרבה יותר. מחשבות שווא עלולות להתפתח גם הן על רקע נטילתו של טיפול אנטיפרקינסוני ואלו בדרך כלל בעלות אופי רדיפתי. המטופל הסובל ממחשבות שווא אלו מדווח לא פעם אודות איום פיסי ו/או סכנת הרעלה, ואילו מחשבות שווא של קינאה נדירות הרבה יותר. חולים אלו סובלים בדרך כלל מנדודי שינה והזיות ראיה המתפתחות למחשבות שווא אמיתיות. בין גורמי הסיכון להתפתחות סימנים פסיכוטיים במסגרתו של טיפול אנטיפרקינסוני נציין: גיל מבוגר, קיום שיטיון ומינונים גבוהים של תרופות אנטיפרקינסוניות. מאידך, נראה כי משך וחומרת מחלת הפרקינסון, כמו גם משך הטיפול בתרופות אנטיפרקינסוניות אינם גורמי סיכון ברורים וחד משמעיים .

תרופות הורמונאליות וקורטיקוסטרואידים

הדיווחים הראשונים אודות תופעות לוואי פסיכיאטריות לאחר השימוש בקורטיזון הופיע בשנת 1950. המונח "מצב פסיכוטי על רקע טיפול בסטרואידים" מתאר לא רק מטופלים עם הפרעות אפקטיביות (דיכאון או היפומאניה), אלא גם הופעתם של סימנים פסיכוטיים, בדרך כלל מחשבות שווא של רדיפה והזיות ראיה. נציין כי השכיחות של תסמינים פסיכיאטריים בעקבות נטילת סטרואידים שונה מאד בין מדגמים שונים ונעה מ-2% ועד 62%. הסובלים מתופעות הלוואי הללו מפתחים תדיר עליה במצב הרוח, סימני אאופוריה או אינסומניה. השכיחות של תסמינים פסיכוטיים (הזיות או מחשבות שווא) על פי דיווחים שונים כוללת בערך 5-10% מנוטלי התרופה. נראה כי מצבים פסיכוטיים על רקע שימוש בסטרואידים נפוצים יותר בקרב נשים וכי גורם הסיכון המשמעותי ביותר הינו מינון התרופה.

מצבים פסיכוטיים כתוצאה משימוש באופיאטים.

רוב המחקרים שהתייחסו למצבים פסיכוטיים הכרוכים בשימוש באופיאטיים מתייחסים לחולי סרטן בשלב מתקדם. ככלל הזיות ראיה הן הסימנים הפסיכוטיים המובילים כתוצאה משימוש במשככי כאבים מקבוצת האופיאטים.

תרופות קרדיאווסקולריות

תופעות לוואי פסיכוטיות המושרות על ידי תרופות מקבוצה זו נפוצות למדי עקב השימוש המורחב בהן.

  • William Withering : Digitalis  ב- 1785דיווח אודות הקשר בין טיפול בדיגיטאליס לבין הופעתם של סימנים נוירו פסיכיאטריים תוך שהוא מציין שהן עלולות להשרות "פגיעה משמעותית במוח". Durosies  ב- 1874 הציע את המונח "deliere digitalique" כדי לתאר סימנים מאניפורמיים (נדודי שינה, אאופוריה ואי-שקט פסיכומוטורי) בעקבות נטילת דיגיטאליס.  מחברים אחרים מתארים סימנים דיכאוניים כמו התעייפות, נסיגה בתיאבון וישנוניות לצד הזיות ראיה ושמיעה ומחשבות שווא  בעקבות נטילת תרופה זו.
  • Calcium channel Blockers:  זו קבוצה הטרוגנית של תרופות המשמשת בטיפול כנגד יתר לחץ דם, הפרעות בקצב הלב ומחלת לב איסכמית. בספרות מתוארים מספר דו"חות מקרים אודות תופעות לוואי נוירופסיאטריות כתוצאה מטיפול בתרופות מקבוצה זו כוללהופעת  הזיות טקטיליות לצד הזיות ראיה ושמיעה ומצב דליראנטי אצל אישה שטופלה ב  Verapramil כנגד מחלה דו-קוטבית.  תגובה דומה תוארה גם לאחר טיפול בnifedipine-.  לבסוף בספרות ישנם מספר דיווחים אודות מצבים פסיכוטיים ודליראנטיים המלווים בסימנים סכיזופרנופומיים (הזיות ראיה ושמיעה ומחשבות שווא פרנוידאליות) שהופיעו בעקבות טיפול ב                                                                diltiazem-

תרופות אחרות

ישנו מגוון רחב של תרופות אחרות  אשר מצבים פסיכוטיים עלולים להופיע כתופעת לואי של השימוש בהן. כך קיימים תיאורים  אודות הופעת מצבים פסיכוטיים לאחר נטילת תרופות אנטיהיסטמיניות כמו Cimetidine, תרופות לשחפת כמו Isoniazide, תרופות אנטי דלקתיות כ    Indomethacin  ואף Aspirin , תרופות ניאו פלסטיות אנטי סרטניות, תרופות אנטידכאוניות כ Trazodone,  Bupropion , Nortriptilyne, תרופות אנטיקונבולסנטיות, תרופות סטימולנטיות, מלטונין, תמציות הורמוני הטירואיד ואף Zolpidem. ראה סקירה מקיפה אצלׁ( Wood et al  (1988 (Wood, Harris, Morreale, & Rizos, 1988).

מצבים פסיכוטיים בזיקנה יכולים להופיע במסגרתן של מחלות אורגניות ונאורולוגיות שונות להלן נדון כדוגמא לכך בפסיכוזה וסימפטומים פסיכוטיים במחלת פרקינסון

מחלת פרקינסון פוגעת בכאחוז אחד של אוכלוסיית הקשישים בעולם. נראה כי כ 75% מחולי  מחלת פרקינסון עלולים למפתח במהלך השנים דמנציה.

האבחנה של מחלת פרקינסון עם דמנציה נעשית כאשר הדמנציה מופיעה לפחות כעבור שנה לאחר איבחונה של מחלת פרקינסון. לעומתה  דמנציה מסוג  Lewy Body מתפתחת במהלך השנה ראשונה של הופעת הסימפטומים הפרקינסוניים.

ברוב העבודות התפתחות פסיכוזה במחלת פרקינסון קשורה למספר פרמטרים כגון: חשיפה לתרופות הניתנות למחלת פרקינסון, כגון:                                                                     L-dopa, Dopamine agonists ,MAO-inhibitors, anticholinergics, amantadine    ), לגיל מתקדם, לחומרת הפגיעה בתפקודי הביצוע, לירידה קוגניטיבית גלובלית או לאבחנה של דמנציה, לחומרת ומשך המחלה עצמה,   לקו מורבידיות עם דיכאון וחרדה  , להופעת הפרעות שינה וחולשה גוברת במהלך היום, להפרעות בראיה     ולנטילת מספר רב של תרופות..

ככלל, החולים הפרקינסוניים המדגימים סימפטומים פסיכוטיים נחלקים לשתי  קבוצות פנומנולוגיות עיקריות. קבוצה ראשונה הם אלו החווים הפרעות קלות יחסית בערוץ הראייתי כמו למשל אילוזיות או הזיות ראיה, לעיתים גם הזיות שמיעה, ובמקרים נדירים יותר הזיות ריח ומגע .נציין כי  תכני הזיות הראיה יכולים להיות כאלה של בעלי חיים או בני אדם וההזיות עצמן נוטות להיות סטריאוטיפיות.

אצל חולים מקבוצה זו התובנה לקיום ההזיות נשארת בדרך כלל תקינה יחסית ולעיתים החולים אף לא מדווחים אודותן לרופאיהם. נציין כי ברוב המקרים הקלים אין אף צורך בטיפול תרופתי. תופעה זו נקראת הלוצינוזיס שפירה.

הקבוצה הפנומנולוגיה השנייה כוללת לרוב חולי פרקינסון עם דמנציה . החולים הללו סובלים מסימפטומים פסיכוטיים מורכבים הכוללים הן הזיות והן מחשבות שווא  מאורגנות של רדיפה, לעיתים אף עם גלישה דלירנטית. אצל חולים אלו אין בדרך כלל תובנה למצבם ולקיום הסימפטומים הפסיכוטיים , לעיתים יש אצלם גם הפרעות בהתנהגות ואי שקט רב והם זקוקים לטיפול תרופתי  לתופעות הפסיכוטיות הללו.

 

פסיכוזה וסימפטומים פסיכוטיים בשיטיון (דמנציה) לסוגיו

בפרק זה נתמקד בסימפטומים פסיכוטים וביטוים דמוי פסיכוטיים בשיטיון-

כידוע התופעות הפסיכיאטריות כולל הסימפטומטולוגיה פסיכוטית הינן גורם הסבל העיקרי למטופלים הסובלים משיטיון ואף למטפליהם. זיהויים הנכון של הסימפטומים הפסיכוטים עוזרת הן באיבחון סוג השיטיון הספציפי והן בבחירת הטיפול המתאים.

סימפטומים נוירו- פסיכיאטריים, כולל סימפטומים פסיכוטיים מופיעים בכל תסמונות השיטיון. הם נבדלים עם זאת בין סוגי השיטיון השונים  באופיים, זמן הופעת במהלך התפתחות השיטיון ושכיחות הופעתם.

כהערה כללית, נציין כאן כי נוכחותם של סימפטומים נוירו-פסיכיאטריים כגון אג'יטאציה ואגרסיה, פסיכוזות, דיכאון ושוטטות מובילה לירידה תפקודית נוספת בקרב חולי השיטיון ומביאה לאשפוזים (Savva et al., 2009; Scarmeas et al., 2005).

 

נדגיש גם כי לקבלת מידע אודות סימפטומים פסיכוטיים בחולים אלו, הכרחי לאסוף מידע ממקורות נוספים, למשל : מידע קולטראלי, רשומות רפואיות ועוד. כך מחקרים של אנשים דמנטיים מראים כי מידע המתקבל ממטפלים מצביע על שכיחות גבוהה יותר של  סימפטומים פסיכוטיים ופסיכופתולוגיה בכלל לעומת תוצאותיהן של בדיקות קליניות בלבד (Mackenzie, Robiner, & Knopman, 1989; Merriam, Aronson, Gaston, & Wey, 1988).

הבה נתחיל בשיטיון השכיח או במילים אחרות במחלת אלצהיימר (AD).

בשלבים מוקדמים בשיטיון מסוג אלצהיימר, בהבדל מהשטיון הפרונטוטמפורלי (FTD) בו נדון בהמשך יכולים אומנם להופיע שינויים אישיותיים, אך הם בדרך כלל מתונים מאלו המופיעים בFTD. החולים ניצפים בדרך כלל עם חוסר רצייה ואנרגיה, אדישות, אגוצנטריות, אימפולסיביות, אגיטציה וצמצום ביחסיהם החברתיים. מאידך  פגיעה קשה בשיפוט, היפר- סקסואליות, זלילה והפרעות קשות בהתנהגות או אף ביזאריות נדירות בקרב חוליי אלצהיימר בשלבים מוקדמים לעומת חולי FTD (Bathgate, Snowden, Varma, Blackshaw, & Neary, 2001; Petry, Cummings, Hill, & Shapira, 1989).

בעיות ניכרות הדורשות טיפול הינן הופעת אגרסיה ו/או אגיטציה. אמנם במצבים אלו נשאלת השאלה האם ישנו גורם פסיכוטי כמו למשל פחד ומצוקה פראנואידליים מאחורי ההתנהגות אך חשוב לציין שמספר גורמים לא פסיכוטיים עלולים גם הם לעמוד בבסיס התופעה כמו: בלבול או חוסר הבנה עקב ירידה בזיכרון או בתפקודי שפה או הופעת בעיות קוגניטביות אחרות, אי יכולת לבטא מצוקה (כולל תחושת דיכאון) בדרך אחרת ואף הפרעות שינה. נציין כי במקרים מסוימים אגרסיה יכולה להיות גם ביטוי להתרסה והתנהגות מעליבה כלפי מטפלים.

אם האגרסיה מופיעה בעת בלבול,חוסר הבנה או כביטוי למצוקה, סביר שהחלטה לגבי טיפול תתקבל לאחר אבחון של הסיטואציה. במידה והאגרסיה נובעת מפסיכוזה, סביר להתחיל טיפול תרופתי נאורולפטי.

סימפטומים פסיכוטיים במחלת אלצהיימר  

עם התקדמותה של המחלה וההתדרדרות בתפקודים הקוגניטיביים, עלולים להופיע סימפטומים פסיכוטיים. אלו מופיעים בדרך כלל בשלבים הבינוניים-קשים ובדרך כלל אינם נוטים להופיע בשלבים הסופיים (Reisberg et al., 1989). וזאתבהבדל מהדמנציה המתאפיינת בהופעת גופיפי Lewy Bodies (DLB) בה הסימפטומים הפסיכוטיים ובמיוחד הזיות הראיה מופעים בכל אחד משלבי המחלה.

נראה כי הופעת או לפחות החמרת הסימפטומים הפסיכוטיים קשורה למעורבותה של האונה הפרונטאלית ומלווה בירידה ניכרת יותר בתפקודים הקוגניטיביים שבמקורם הינם פרונטאליים . פגיעה פרונטאלית גורמת גם לתגובות  מופרזות להפרעות נלוות ולגירויים סביבתיים.

שכיחות של מחשבות שווא  במחלת אלצהיימר נע בספרות בין 10 ועד ל- 73% ואילו שכיחותן של הזיות בין 12 עד ל-53%. יתכן שטווח גדול שכזה בדיווחי המחקרים נובע מחוסר עקביות בהגדרות  ובמדידות הסימנים והתסמינים הפסיכוטים. מחשבות שווא מופעים כאמור לרוב  בשלב הבינוני של מחלת אלצהיימר. הן בדרך  כלל כאלו של גניבה, בגידה ושל מיס-אידנטיפיקציה. הזיות שכיחות פחות בAD ובכל זאת ועדיין יכולות  להופיע בקרב החולים בחלוף הזמן. ההזיות ,לרוב כאלו של ראייה נוטות להופיע בשלבים מאוחרים יותר של המחלה מאשר מחשבות השווא. נוסיף כי יכולות להופיע גם הזיות שמיעה ובמידה ומופעיות הזיות ריח ומישוש יש לשלול את קיומן של מחלות או הפרעות  אחרות.

ככלל ההופעה של סימפטומים  פסיכוטיים מנבאת החמרה במצבו של החולה. כך הופעת מחשבת שווא ו/או הזיות, כל אחד מהם מבשר ירידה קוגניטיבית ותפקודית נוספת. הופעת ההזיות אף נמצאה כמנבאת השמה מוסדית ואף מוות (Scarmeas et al., 2005).

מהו הטיפול בסימפטומים הפסיכוטיים המופיעים במחלת האלצהיימר?

מחשבות שווא והזיות יכולות מחד להיות חולפות או לא ניכרות. במצב שכזה אין צורך בטיפול תרופתי אם המטופל ו/או המטפלים אינם חווים מצוקה. הטיפול התרופתי נחוץ רק כאשר התסמונת הפסיכוטית הופכת לבעיה וגורמת למצוקה.

נציין כי הטיפול בתכשירים אנטי- פסיכוטיים עלול לגרם לסיבוכים רבים וקשים בקרב החולים הדמנטיים כולל אלו של מחלת האלצהיימר. עם זאת,  יתרונותיהם  לעתים קרובות עדיין גוברים על הסיכונים הכרוכים בשימושם בקרב מטופלים אלו.

וכך כאשר הצןרך בטיפול במצב הפסיכוטי הינו חיוני ובהעדר תכשירים יעילים אחרים,  אנו ממשיכים להשתמש בהם. עם זאת יש להדגיש כי יש להשתמש בהם בזהירות ורק לאחר שניידע את המטופלים ובני משפחותיהם אודות הסיכונים האפשריים.

בהקשר לכך נציין כי הסיכון לתמותה מנטילת  תכשירים אנטי-פסיכוטיים אטיפיים גובר פי  1.7, וכי קיימים ממצאים דומים הן לגבי התרופות האנטיפסיכוטיות מן הדור הישן Wang et al., 2005))

לגבי הסיכון להופעת אירועים מוחיים בעקבות נטילת תרופות אלו  הרי שקיים מידע סותר שכן חלק מן המחברים דיווחו כי  שיעור האירועים המוחיים עולה בקרב חולי שיטיון הנוטלים טיפול אניטפסיכוטי ואילו אחרים דיווחו כי אין עליה יחסית של שיעור האירועים המוחיים בחולים אלו.

עקב כל האמור טיפול בתכשירים אנטי פסיכוטיים יש להתחיל ולהמשיך רק כאשר היתרונות ברורים ויש לנסות ולהפסיקו בכל פעם לאחר פרקי זמן מסוימים (Antipsychotic drugs for dementia: A balancing act.2009).

סימפטומים פסיכוטיים בשיטיון מסוג      Lewy Bodies

שיטיון עם Lewy Bodies   (DLB)

הינו השיטיון השני בשכיחותו לאחר השיטיון בעקבות מחלת אלצהיימר.

DLB מאופיינת על ידי הפרעות קוגניטיביות, סימפטומים של פרקינסוניזם  שלעיתים אינם טיפוסיים, נפילות חוזרות ואי יציבות (postural instability), תנודות בהכרה, רגישות לטיפול בנוירולפטיקה, וסימפטומים פסיכוטיים אשר השכיחים בינהם הן הזיות ראיה.

נפנה תחילה את תשומת לבנו לתנודות  ברמה הקוגניטבית וברמת הערנות ולהפרעות בשינה המתבטאים לעתים כסימפטומים פסיכוטיים בהבדל מסימפטומים פסיכוטיים אמיתיים, קרי הזיות ומחשבות שווא.

תנודות  ברמה הקוגניטבית ו/או ברמת הערנות הינם אחד מסימני הליבה של DLB ומופעיים בין 60 ל-80%. האפיזודות יכולות להיות קלות וקצרות או לחילופין דרמטיות ומשמעותיות. המטפלים מתארים אצל החולים ניתוק, ישנוניות, אבוד הכרה, בלבול והתנהגות ביזארית. בעצם, נצפים  מצבים דמוי דליריום המכונים דליריום של DLB. האפיזודות הללו יכולות להימשך  מבין דקות לימים. מצבים אלו שכיחים ואופייניים  יותר לשיטיון מסוג  DLB מאשר לזה של AD. לעומת זאת התנודתיות בשיטיון מסוג AD מתוארת בדרך כלל באופן מעורפל יותר, תלויה ב"ימים טובים יותר ופחות טובים", ומוסברת עלי די סטרסורים חיצוניים, בעוד שזו ב-DLB הינן ספונטאנית יותר.

REM sleep disorder –  הפרעת שינה זו  קשורה לעיתים עם DLB ומופיעה בכ-85% מחולים אלו. הפרעת התנהגות זו מאופיינת בחלומות "חיים" המופיעים בעת שנת הREM ללא רפיון השרירים המלווה את שנת הREM. מצב שכזה גורם לחולים "לפעול מתוך" החלום שלהם, במיוחד כאשר חלומות אלו חיוניים או מפחידים. התנהגות זו מחקה את ההתנהגות האונירואידית (oneiric). נדגיש כי התנהגות כזו עלולה להוביל לתוקפנות ולאלימות ולפגיעה בחולה ו/או בבן/בת זוגו במיטה. במסגרת ההתנהגויות  הללו נצפו  בין היתר נאומים, זלילה, התנהגות מינית, אובדן השליטה על מתן שתן או צואה, מחיות כפיים וכדומה (Oudiette et al., 2009). בדרך כלל, החולים אינם זוכרים את האפיזודה.  ניתן לאמר בזהירות מסוימת כי קביעת אבחנה של הפרעת REM,  יכולה להקדים את הסימפטומים האחרים של DLB בשנים רבות. רוב החולים מגיבים בהטבה כלשהי בהפרעה זו לטיפול ב-Clonazepam  או ב-Melatonin.

מה לגבי הסימפטומים הפסיכוטיים עצמם ב  ? DLBנפתח ונציין כי הזיות ראיה מופעות בכ 2/3 של החולים בDLB בכל אחד משלבי המחלה. לעומת זאת הזיות אלו שכיחות פחות בחולי  AD ומופיעות ב- AD (כמו יתר הסימפטומים הפסיכוטים) בדרך כלל, בשלבים המתקדמים של מחלת האלצהיימר. מכאן שהופעה מוקדמת של הזיות ראייה יכולה לעזור בכדי להבדיל בין AD לבין DLB.

תיאורי הזיות הראיה נעים בין דימוים בנויים היטב של אנשים או בעלי חיים ועד להזיות מופשטות יותר, של צורות וצבעים. המטופלים מתארים הזיות פשוטות כגון לראות בקצרה משהו מזווית העין ועד להזיות מורכבות למדי, כמו למשל שיח מתמשך עם הנפטר האהוב. מתוארות גם מיס-פרצפציות חזותיות, בהן האובייקט נראה זז, מתרחק או מתקרב למטופל או משנה את צורתו. נציין כי החולים יכולים להדגים תובנה או להיות חסרי תובנה כלל ותגובותיהם יכולות לנוע  בין פחד לאדישות.

הזיות שמיעה, יכולות גם הן להופיע אך עם שכיחות פחותה (בכ 25%) מאשר זו של הזיות הראיה אשר כאמור הינן אחד מסימני הליבה של התמונה הקלינית בשיטיון מסוג DLB.

הזיות השמיעה יכולות להיות בנויות היטב, כגון שמיעה של דיבור מזוהה, שמיעת מוזיקה וכדומה או להיות ברורות ומוגדרות פחות, למשל שמיעת קול עמום, שמיעת רעש רקע של טלוויזיה עובדת או צלצול טלפון בחדר אחר. תתכנה גם הזיות בערוצים אחרים: הזיות  ריח (בכ 6%) היכולות להיות נעימות (פרחים, מזון) או בלתי נעימות (גומי בוער). מתוארות גם הזיות מישוש (0.66%), כגון תחושה של חרקים המלהכים על העור או חתול השורט את רגלי החולה. נוכחות הזיות ריח ומישוש מצריכה בדיקות וברורים נוספים על מנת לשלול Partial complex seizures, הרעלה (intoxication) או גמילה מחומרים/תרופות וקיומן של הפרעות פסיכיאטריות.

מחשבות שווא (דלוזיות) שכיחות ב LBD ומופיעות בכ-75%-48% מן החולים. הן יכולות להיות קונקרטיות ופשוטות ועד למורכבות וסיסטמיות. מחשבות השווא מושרשות לעיתים קרובות בהזיות או במיס-הפרצפציות החזותיות שהמטופל חווה. הנושאים השכיחים הינם : בן הזוג או המטפל הינם מתחזים, אנשים נכנסים דרך הקירות, נוכחות זר בבית, הבית אינו הבית האמיתי או אנשים בטלוויזיה או במראה מדברים עם החולה.

Misidentification שונות יכולות להופיע מזיהוי שווא של אנשים ועד ל"delusional misidentification syndromes" כמו למשל Capgras syndrome.  נציין כי "delusional misidentification syndromes" הינו אופייני יותר ל-DLB לעומת AD.

ככלל, הסימפטומים הנוירופסיכיאטריים  מופעיים בשלבים מוקדמים ושכיחים יותר בשיטיון מסוג DLB מאשר בשיטיון מסוג AD וגורמים למצבי דחק קשים לא רק אצל המטופלים אלא גם אצל מטפליהם.

כאשר הסימפטומים הפסיכיאטריים קודמים לסימפטומים המוטוריים, הדבר עלול לגרום לאבחון פסיכיאטרי שגוי ובעקבותיו לתופעות טוקסיות וכאלו של רגישות יתר לטיפול בנוירולפטיקה. הדבר עלול לקרות במיוחד בעת ש DLB   מופיעה כמצב פסיכוטי מבודד המכונה "הופעה פסיכיאטרית נקייה של DLB".

הפתופיזיולוגיה כוללת חסר כולינרגי  והופעת גופיפיLewy Bodies  במוח החולה. כלל נראה כי פתולוגיה בתאי עצב מוחיים כולינרגיים שכיחה בשיטיון  מסוג DLB. משערים כי חסר זה קשור להופעת התופעות הפסיכוטיות במחלה. השערה נוספת הינה כי Visuoperceptual impairment הינו גורם אפשרי להתפתחותם של הסימפטומים הפסיכוטיים. הודגם כי הגדלה בכמותם של גופיפיLewy Bodies  באונה הטמפוראלית ובפרט באמיגדאלה ובפרא-היפוקמפוס מעורבת בהופעתן וקיומן של הזיות ראיה (Harding, Broe, & Halliday, 2002). הדמיות של פרפוזיה מוחית ב-DLB מדגימות ירידה בפרפוזיה אוקציפיטאלית- איזור המזוהה כחלק מקליפת המוח הוויזואלית.  לבסוף שני מחקרים הראו קשר בין הופעתן של מחשבות שווא לבין שינויים בקולטנים מוסקריניים.

מהו הטיפול המומלץ בסימפטומטולוגיה הפסיכוטית? טיפול ב  Rivastigmine למשל הביא לשיפור משמעותי בהסתמנויות הנוירופסיכיאטריות הכוללות מחשבות שווא, הזיות, דיכאון ואפטיה. ככלל Cholinesterase inhibitors מומלצים כקו טיפולי ראשון ל-DLB  בשל השפעתם החיובית על המצב הקוגניטיבי והעדרה של השפעה טוקסית בהשוואה לתרופות אנטי פסיכוטיות.  בסדרה קטנה רטרוספקטיבית במתן Memantin  ב-DLB, המחברים הגיעו למסקנה ששימוש בתכשיר זה הינו בטיחותי יחסית , עם זאת אצל 1/3 מהחולים  נצפתהה החמרה במצב הפסיכיאטרי והקוגניטיבי. במחקר אחר הראו המחברים כי מתן Olanzapine  נשא בכנפיו שיפור מסויים בסימפטומים הפסיכוטים החיוביים ללא החמרה בסימפטומים הפרקינסוניים והקוגניטיביים  . לבסוף מחקר קטן ופתוח הראה כי Seroquel  הביא לשיפור בסימפטומים פסיכוטיים ובאגיטציה במחצית מן החולים, אך ברבים מן החולים הופסק הטיפול על רקע ישנוניות וירידת לחץ דם אורטוסטטית

סימפטומים פסיכוטיים בשיטיון מסוג  Frontotemporal

Frontotemporal  Dementia

(FTD) הינה הפרעה הטרוגנית הן מבחינת קלינית והן מבחינת נוירופתולוגית. זוהי קבוצת מחלות המאופיינת על ידי דגנרציה/אטרופיה מוחית דו צדדית, בדרך כלל אסימטרית של האונות הפרונטאליות והטמפוראליות הקדמיות.

תחילת הפרעה לרוב בגילאי 50-60 שנה והיא מתגלה בדרך כלל עקב הופעת  סימפטומים של  שינוי אישיות והפרעות בהתנהגות אשר עם חלוף  הזמן מגיעה אף  למוטיזם.

 FTD מסוג 1 זהו סוג בו בולטות ההפרעות התנהגותות ואילו בFTD מסוג 2 בולטות יותר הפרעות בשפה ובדיבור.

סימני הליבה של FTD כוללים שינויים ביחסים הבין אישיים והפרעות התנהגות. שינוים בהגיינה האישית מביאים הרבה מהחולים להערכה פסיכיאטרית עם חשד להפרעה פסיכיאטרית ראשונית. כאשר מופיעים דיס-אינהיביציות, התנהגות דיס-סוציאלית, התנתקות אמוציונאלית, מעשים קומפולסיביים חוזרים, התנהגות ביזארית וליקוי בתובנות ובשיפוט, עלול הקלינאי להגיע לאבחון שווא של סכיזופרניה או הפרעות פסיכוטיות אחרות.

נציין כי מן הראוי להבחין בין סימפטומים פסיכוטים מובהקים לבין שינויים באישיות והפרעות גסות בהתנהגות. סימפטומים פסיכוטיים אמיתיים כגון מחשבות שווא גלויות (frank delusions) והזיות אינן שכיחות ב-FTD, אולם עדיין יכולים להופיע ואלה אינם תסמינים הכרחיים לקביעתה של הפרעה פסיכיאטרית אחרת. יש לנסות להבדיל בין מחשבות השווא הללו לבין טענות או תפיסת מציאות הקשורה יותר לשינוי באישיות ולחסרונה של  תובנה (דוגמא לחוסר תובנה: בני המשפחה מזניחים אותי, חיים על חשבוני, אני מקבל את היחס הלא ראוי, בחורות צעירות אוהבות אותי). הסימנים הפסיכוטיים המובהקים שכיחים יותר בתת קבוצות של החולים בהפ ניצפים סימפטומים חוץ-פירמידליים או סימפטומים של מחלת הנוירון המוטורי בשלבים השונים של תהליך המחלה או בחולים המדגימים ירידה משמעותית בזיכרון. אצל חלק מהחולים נדרשים ניסיונות טיפולים ומעקב בכדי לקבוע את האבחנה, כלומר להבדיל בין FTD לבין הפרעה פסיכיאטרית ראשונית כגון סכיזופרניה לסוגיה.

נציין כי איבוד של רגישות ותובנות, אנוכיות, דיס-אינהיביציה בדיבור ובהתנהגות כולל התנהגות מינית, הזנחה אישית, זלילת מזון, שוטטות, התנהגות סטראוטיפית, ירידה ברגישות לכאב, אקולליה ומוטיזם אופייניים יותר לFTD מאשר ל-AD. קיום הסימפטומים הללו ועיתוי תחילת הפרעה ועוזרים להבחין בין FTD לבין מחלת  ADאך פחות על מנת להבחין בין FTD לבין Vascular Dementia (VD). נציין גם כי בקרב החולים הסובלים משיטיון מסוג DLB מופיעים סימפטומים נוירופסיכיאטרים שונים מאלו של FTD כמו הזיות שאינן אופייניים לFTD.

טיפול ב FTD  הינו סימפטומטי. חולים עם FTD נוטים לפתח בעקבות מתן טיפול תרופתי אנטיפסיכוטי תופעות לוואי כולל תגובות התנהגותיות פרדוקסאליות, EPS, בלבול וישנוניות.

ישנן עדויות התומכות בשימוש ב-SSRI יותר מאשר בכל קבוצות תרופות אחרות בFTD, אך זו אינה תוצאה של  ניסויים קליניים מבוקרים. ה SSRI מדווחים כטיפול לדיס-אינהיביציה, לחרדה, לחוסר שליטה על דחפים, להתנהגות קומפולסיבית ולהפרעות אכילה. חולים עם דיס אינהיביציה מינית מטופלים עם SSRI בזהירות רבה אם בכלל.

תרופות אנתיפסיכוטיות יכולות עדיין לעזור בהפחתה של מצבי אגיטציה, מחשבות שווא ומצבי סטרס אצל המטופלים. כאמור חולי FTD רגישים לתופעות לוואי ונוטים לפתח תופעות לואי אקסטראפירמידליות, על לכן קיימת עדיפות לתרופות האנטיפסיכוטיות האטיפיות. ככלל עדיף קודם לנסות תחילה התערבויות לא תרופתיות וSSRI.קודם לטיפול בתרופות אנטי פסיכוטיות. לבסוף לגבי התרופות חוסמות האנזים כולין אסטרזה קיים מידע מוגבל ומנוגד, לרוב אין עדויות שהם יעילות ואף קימות עדויות כי הן עלולות להחמיר את התופעות הפסיכוטיות (Chow & Mendez, 2002). לגבי

Memantin  קיים מידע מועט  וקונטרוברסיאלי ולבסוף הוצע גם שימוש במייצבי מצב רוח אך גם כאן המידע מועט..

סימפטומים פסיכוטיים בשיטיון ווסקולארי

המידע לגבי שכיחות סימפטומים פסיכוטים בחולים הסובלים משיטיון ווסקולארי אינו אחיד וזאת כפי הנראה על רקע הפתולוגיות והפגיעות המוחיות השונות במקרים השונים.

עם זאת, ככלל בקרב החולים עם שיטיון וסקולארי ישנה שכיחות גבוהה של סימפטומים פסיכוטיים, ומחשבות שווא יכולות להופיע ביותר מ-  50% מן המקרים. נוסיף גם כי שכיחותם של מצבי דיכאון אצל חולי VD גבוהה יותר מאשר אצל חולי AD,( 45% לעומת 17%בהתאמה)( Cummings, Miller, Hill, & Neshkes, 1987).

כאשר מדברים על שיטיון ווסקולארי ראשוני מתייחסים  בעיקר  לאוטמים מוחים, אך מצב זה מתקשר בדרך כלל למגוון של מצבים כולל  הפרעות לבביות, היפופרפוזיה ואנוקסיה מוחית, לויקואנצפלופטיה סנילית, אמבוליות, הרעלת CO, ומחלת BINSWANGER  (Ringholz & Greene, 2006).

התופעות הקליניות ועיתוי התחלת הדמנציה שונים ותלויים  במיקום הפגיעה המוחית אשר תתכן ממתונה ועד לקשה, ועלולות לכלול פגיעות קוגניטיביות שונות והזנחה . בנוסף לפגיעות הקוגניטיבית עלולים להופיע סימפטומים נוירופסיכיאטריים, כגון דיכאון, פסיכוזה, אגיטציה ואפטיה (Cummings & Trimble, 1995).

תסמונות תלויות תרבות המחקות מצבים פסיכוטיים

תסמונות תלויות-תרבות נחשבו בעבר כתסמונות שהינן ספציפיות לאזורים גיאוגרפייים מסוימים.

יחד עם זאת הגירה וגלובליזציה גרמו לכך שרופאים במדינות רבות נפגשים עם התסמונות הללו לא רק אצל אוכלוסיות של מהגרים שזה עתה הגיעו מארצות מוצאם אלא גם באכלוסיה המקומית הקשישה שמוצאה האתני שונה מזה של המדינה המארחת (Guarnaccia & Rogler, 1999).

כלל האבחנה הפורמלית של מחלה נפשית כוללת שלושה רכיבים בסיסיים:

n     תיאור הסימנים של המחלה כולל עצמתם ומשכם.

n     תסמינים סובייקטיביים שהמטופל מדווח במהלך הבדיקה הפסיכיאטרית

n     מעקב אחרי התנהגות המטופל לצד הסבר של פרטי התנהגות המטופל

n

בכל הרכיבים הללו ניתן לגלות את החלק התרבותי הן של המטופל והן של המטפל. לאור זאת, ההערכה הפסיכיאטרית כוללת בתוכה את הגוון התרבותי והאתני – של המטופל והמטפל.

פורמולציה תרבותית באופן ספציפי חייבת לכלול את:

n     ההזדהות התרבותית והאתנית של המטופל

n     ההסבר התרבותי של מחלתו

n     אלמנטים תרבותיים של היחסים בין המטופל למטפל

n     ההערכה התרבותית של האבחון והטיפול

באיבחונם של מצבים הפסיכוטיים יש משמעות רבה  להיבטים של הבדלים תרבותיים. הדברים עלולים להגיע אף לכך שהסימנים או תסמינים שנחשבים כ"פסיכוטיים" במסגרת תרבותית אחת, עשויים אף להיות מקובלים וקבילים במסגרת אחרת.

למשל, כישוף במסגרת תרבותית אחת יכול להיתפס כדבר  מקובל ואילו בתרבות אחרת להחשב למערכת של מחשבות שווא.

כך למשל תופעת הזאר בקרב יהדות אתיופיה בישראל, תופעה בעלת מאפיינים דיסוציאטיביים עלולה להתפרש כמצב פסיכוטי. כך למשל הזיות ראיה ושמיעה בעלות גוון דתי  יכולות להיות תחושות דתיות רגילות בתרבות מסוימת ולאו דווקא סימנים פסיכוטיים.

מכאן שלרקע תרבותי של המטפל ושל המטופל ולפערים ביניהם יש תפקיד קריטי באבחונו של המטופל.

ומכאן גם ששימוש במתורגמנים בעלי רקע בתרבויות המטופל והמטפל והמסוגלים להצביע על פערים בתפיסה ביניהם תוך פעולת התרגום חשוב וחיוני על מנת להשיג הבנה עמוקה וברורה של מצבו הרפואי של המטופל.

בנוסף ראוי כי הקלינאי יהיה זהיר בסגנון התקשרותו עם המטופל בכדי להפחית את רמת החשדנות של המטופל  ולשפר את קשר הרגשי עמו (Smith et al., 1993).

המטפל גם אמור להפיק חשיבות ותועלת מהשתתפותם של בני משפחתו, וחבריו  של המטופל כמו גם של מרפאים עממיים בתהליך הטיפול. כל האנשים הללו יכולים להיות מקור מידע על החולה והשתתפותם עשויה לשפר את הברית הטיפולית.

בנוסף יש לקבל מידע בראיון האבחנתי לא רק אודות הטיפול התרופתי הקונבנציונאלי אלא גם אודות תרופות עממיות וצמחי מרפא הנלקחים ע"י המטופל והעלולים לעיתים אף להשרות כתופעות לוואי סימנים פסיכוטיים.

להלן מספר נקודות בעלות חשיבות: ראשית, בתהליך האבחנתי המטפל אמור לקחת בחשבון שקבוצות אתניות מסוימות עלולות לבטא רמת סומטיזציה גבוהה מהרגיל וכתוצאה מכך הן מחלות נפש והן סימנים של מצוקה נפשית יכולים להתבטא אצלם בסימנים סומטיים זאת על רקע  הגישה התרבותית השלטת בקבוצות אתניות מסוימות בה חיפוש עזרה לבעיות נפשיות אינה מקובלת בעוד אשר חיפוש עזרה לבעיות גופניות הינה מקובלת ושכיחה ( La Roche, 2002) .  כך למשל בקרב עולים מאתיופיה תלונות סומטיות כמו תלונה על תחושה ש"הכבד הולך להתפוצץ" יכולה להיות סימן של מצב דיכאוני כולל מצב דיכאוני פסיכוטי. הסימנים הסומטיים הללו הינם חשובים כחלק מהאבחון הפסיכיאטרי. שנית, בקרב האוכלוסיה הקשישה  יש לברר סימנים אלו ואחרים בסבלנות ובאמפטיה, ליצור ברית טיפולית, ובמילים אחרות "כימיה עם הקשיש", שכן זו עוזרת לגלות מגוון סימנים ותסמינים פסיכופתולוגיים ופסיכוטיים שלא יבוטאו בהעדר המרכיב האמפטי. שלישית, יש נתונים בספרות המדגימים כי סימנים פרונאידליים נפוצים יותר כאשר הקשיש/ה שרוי/ה בבדידות חברתית (Baker, 1995) ויתכן שנטיה כזו אף מוגברת באוכלוסיות של מהגרים. רביעית, כדאי גם לדעת כי בקשישים יש קשר בין הופעת סימנים פרנואידליים באלו שעברו טראומה נפשית קודמת כגון זו שנחוותה במחנות השמדה או טראומה הכרוכה בקיפוח והגירה שעברו קבוצות אתניות שונות של פליטים (למשל אצל חלק מעולי מרוסיה או אתיופיה) ( Chen, Borson, & Scanlan, 2000).

חמישית כדאי לדעת כי אמונות תרבותיות מסוימות הנפוצות באיזור המזרח התיכון מביאות אנשים זקנים לגלות מחשבות שווא פרנואידיות הקשורות בעין הרעה בעיקר כאלו של של שליטה ושידור מחשבות (Olfson et al., 2002).

שישית, נציין כי בקרב הזקנים שאינם בני התרבות השלטת  יש אבחון יתר (כלומר למעלה מן הדרוש) של הפרעות פסיכוטיות.

שביעית, חשוב לציין כי להיבט התרבותי חשיבות גם לגבי הטיפול התרופתי שכן הזקנים שאובחנו בטעות  — על רקע ההבדלים התרבותיים בינם לבין המטפל – כלוקים בהפרעות פסיכוטיות אינם מקבלים טיפול התואם לבעייתם (תהא זו הפרעה דיסוציאטיבית או קונברסיבית  מחלה אפקטיבית או אף שימוש בסמים). בהקשר לכך חשוב לדעת כי הזקנים שאובחנו בטעות כלוקים במחלות פסיכוטיות ומקבלים טיפול בתרופות נוירולפטיות עלולים לפתח תופעות לוואי המחקות את הסימנים הפסיכיאטריים וממסכות סימנים אפקטיביים או אף מביאים להופעת סימנים או תסמינים נוספים כגון הצטמצמות או השטחת האפקט (Strakowski et al., 1993).

שמינית, האבחון המוטעה של סכיזופרניה והפרעות פסיכוטיות אחרות בקרב הקשישים  בעלי  תרבות שונה מבוסס בדרך כלל על :

טעות של המטפל הנסמכת על  פרוש לא נכון של סימנים "פסיכוטיים" עקב הבדל תרבותי בין המטפל למטופל.

לבסוף, מספר מחקרים גילו כאמור דיווח אודות שכיחות יתר של סימנים פסיכוטיים בקרב מטופלים בעלי תרבות שונה מזו של המדינה המארחת והדבר הודגם גם במטופלים הלוקים בשיטיון.

תסמונות תלויות תרבות המחקות מצבים פסיכוטיים

 תסמונות תלוית תרבות נחשבו בעבר כתסמונות בעלות ספציפיות לאזורים גיאוגרפייים מסוימים ולא רכשו "מקום של כבוד"  בסיווגי מחלות כמו זו של ה- DSM-IV.

יחד עם זאת, הגירה וגלובליזציה גרמו לכך שרופאים במדינות ומקומות שונים נפגשים לא פעם עם התסמונות האלה גם באוכלוסיה מקומית מבוגרת ולא רק אצל מהגרים "זה עתה באו".

להלן נזכיר בקצרה שלוש תסמונות תלויות תרבות שיש להבדילן ממצבים פסיכוטיים: ראשית, בין התסמונות תלויות התרבות והנפוצות יותר באזור המזרח התיכון יש לציין התסמונת על שם ה"עין הרעה". בתרבויות שונות ובעיקר במזרח התיכון קיימת האמונה כי ה"עין הרעה עלולה לגרום לטראומות או למחלות או עלולה להיות הסיבה למזל רע. תחושות שליליות כמו קינאה או שנאה מצדו של בעל "העין הרעה" עלולות לפי אמונה זו לפגוע באנשים חפים מפשע.

"העין הרע" מוזכרת מספר פעמים בפרקי אבות. כך רבי אליעזר אמר שהעין הרעה היא רעה יותר מחבר לא טוב, שכן לא טוב או לב לא טוב. ביהדות מקובל שיש להתייחס לזולת במידת הרחמים. אמונת ה"העין הרעה"  נושאת בכנפיה גישה הפוכה ומתייחסים לבעל העין הרעה כמי שעלול לפגוע בטהרה הנפשית. בהקשר לאמונה זו בעין הרעה יש כאמור להבדילה מסימנים ותסמינים פסיכוטיים. מאידך עלולים להיות עדיין להיות מצבים פסיכוטיים בהם יופיעו תכנים אלו, במקרים אלו עוצמת ומשך התסמינים הינה ניכרת ופושטת לתחומי חיים רבים של החולה ולא פעם יופיעו  תכנים פסיכוטיים נוספים.

שנית, תסמונת אחרת שיש להבדילה ממצבי פסיכוטי הינה האמונה ב"Zar ". זאר הינו חלק מהאמונות העממיות שמקורן במאה 18 באתיופיה המרכזית והמבוססות על המסורת הדתית הפגאנית, אך למרות זאת הינה נפוצה יחסית גם בקרב יהודים, נוצרים ואף מוסלמים. אמונה זו עברה גם לאפריקה המזרחית כמו גם למצריים, סודן, איראן ומדינות אחרות  במזרח התיכון (Natvig, 1988)

ה"Zar" נחשב למצב בו אדם, בדרך כלל אישה, נשלטת ע"י רוחות רפאים שונות במסורת המוסלמית או רוחות רעות במסורת האתיופית. אגב, אנשים רבים באתיופיה מאמינים לא רק ב"Zar" כרוח רעה אלא גם בAbdar  –רוח טובה והגנתית..

התסמונת השלישית שנזכיר הינה תסמונת על שם קורו. בעוד הקלינאי עלול לפגוש באוכלוסיה קשישים שעלו ממדינות המזרח התיכון או מאתיופיה ובהם נמצא בעיקר את התסמונות הקודמות הרי שעם התפתחותה של אוכלוסיית מהגרי עבודה ובהמשך תושבי קבע ממדינות מזרח אסיה הקלינאי עלול לפגוש גם קשישים שידגימו תסמונות הנפוצות במזרח אסיה והעלולות לחקות מצבים פסיכוטיים.

תסמונת ע"ש קורו מתוארת לראשונה במדינות אסיה אך קיימת גם באזור המזרח התיכון בעיקר כמקרים ספוראדיים.

תסמונת ע"ש Koro  תוארה לראשונה בסין ודרום אסיה אך לאחרונה מתארים תסמונות דמות Koro (Koro like syndromes  ) באירופה, מדינות ערב, וישראל. התסמונות הללו מדגימות חרדה רבה ואינטנסיבית הקשורה באמונה של התכווצות איבר המין וכניסתו לתוך הבטן העלולה על פי אמונת הסובל לגרום להפרעות בזקפה, לחנק ואף למוות תיאוריות שונות ניסו להסביר התפתחות מקרי ה Koro, הן המגפתיים והן הספוראדיים. התסמונת תוארה כחלק ממצבים אורגאניים, גמילה מחומרים שונים או במסגרת הפרעות  נפשיות. יש דיווחים על תסמונת דמות KORO במצבים פסיכיאטריים שונים כולל סכיזופרניה, מצבים דיכאוניים  או הפרעה כפייתית. מכאן שעל הקלינאי לדעת אודות תסמונת זו והתבטאויותיה ולא לסווגה כלאחר יד  כמצב פסיכוטי.

כהערת סיכום לתת פרק זה נדגיש כי לאור הצמיחה המהירה של אוכלוסיית הזקנים והגלובליזציה המאפיינת את עולמנו הנוכחי בו בעלי תרבויות שונות חיים זה לצד זה, וזה עם זה בחברה אחת פוסט תעשייתית, הקלינאים אמורים להבין את הרקע תלוי התרבות של סימנים ותסמינים פסיכיאטריים, במיוחד כאלו המחקים תסמינים פסיכוטיים בכדי להימנע מטעויות הן באיבחון והן בטיפול.

References

Targum SD, Abbott JL. Psychoses in the elderly: a spectrum of disorders. J Clin Psychiatry. 1999;60 Suppl 8:4-10.

Webster J, Grossberg GTLate-life onset of psychotic symptoms. Am J Geriatr Psychiatry. 1998 Summer;6(3):196-202.

Aarsland, D., Andersen, K., Larsen, J. P., & Lolk, A. (2003). Prevalence and characteristics of dementia in parkinson disease: An 8-year prospective study. Archives of Neurology, 60(3), 387-392.

Aarsland, D., Ballard, C., McKeith, I., Perry, R. H., & Larsen, J. P. (2001). Comparison of extrapyramidal signs in dementia with lewy bodies and parkinson's disease. Journal of Neuropsychiatry and Clinical Neurosciences, 13(3), 374-379.

Aarsland, D., Larsen, J. P., Cummings, J. L., & Laake, K. (1999). Prevalence and clinical correlates of psychotic symptoms in parkinson disease: A community-based study. Archives of Neurology, 56(5), 595-601.

Adebimpe, V. R. (1994). Race, racism, and epidemiological surveys. Hospital & Community Psychiatry, 45(1), 27-31.

Adebimpe, V. R., Klein, H. E., & Fried, J. (1981). Hallucinations and delusions in black psychiatric patients. Journal of the National Medical Association, 73(6), 517-520.

Adebimpe, V. R. (1981). Overview: White norms and psychiatric diagnosis of black patients. The American Journal of Psychiatry, 138(3), 279-285.

Ahmad, S. (1984). Nifedipine-induced acute psychosis. Journal of the American Geriatrics Society, 32(5), 408.

Ala, T., Yang, K., Sung, J., & Frey, W. (1997). Hallucinations and signs of parkinsonism help distinguish patients with dementia and cortical lewy bodies from patients with alzheimer's disease at presentation: A clinicopathological study. Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry, 62(1), 16-21.

American Psychiatric Association. (1994). Diagnostic and statistical manual of mental disorders: DSM-IV (4th ed.). Washington, D.C.: American Psychiatric Association.

Anderson, D. N. (1990). Koro: The genital retraction symptom after stroke. The British Journal of Psychiatry, 157, 142-144.

Anneser, J. M. H., Jox, R. J., & Borasio, G. D. (2007). Inappropriate sexual behaviour in a case of ALS and FTD: Successful treatment with sertraline. Amyotrophic Lateral Sclerosis, 8(3), 189-190.

Antipsychotic drugs for dementia: A balancing act. (2009). Lancet Neurology, 8(2), 125. doi:10.1016/S1474-4422(09)70001-8

Baker, F. M. (1995). Mental health issues in elderly african americans. Clinics in Geriatric Medicine, 11(1), 11-13.

Baker, F. M., & Bell, C. C. (1999). Issues in the psychiatric treatment of african americans. Psychiatric Services, 50(3), 362-368.

Ballard, C., Bannister, C., Solis, M., Oyebode, F., & Wilcock, G. (1996). The prevalence, associations and symptoms of depression amongst dementia sufferers. Journal of Affective Disorders, 36(3-4), 135-144.

Ballard, C. G., O'Brien, J. T., Swann, A. G., Thompson, P., Neill, D., & McKeith, I. G. (2001). The natural history of psychosis and depression in dementia with lewy bodies and alzheimer's disease: Persistence and new cases over 1 year of follow-up. The Journal of Clinical Psychiatry, 62(1), 46-49.

Ballard, C., Ayre, G., O’Brien, J., Sahgal, A., McKeith, I., Ince, P., & Perry, R. (2000). Simple standardised NeuropsychologicalAssessments aid in the differential diagnosis of dementia with lewy bodies from Alzheimer’s disease and vascular dementia. Dementia and Geriatric Cognitive Disorders, 10(2), 104-108.

Barnes, J., & David, A. (2001). Visual hallucinations in parkinson's disease: A review and phenomenological survey. Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry, 70(6), 727-740.

Barnett, M. J., Wehring, H., & Perry, P. J. (2007). Comparison of risk of cerebrovascular events in an elderly VA population with dementia between antipsychotic and nonantipsychotic users. Journal of Clinical Psychopharmacology, 27(6), 595-601.

Barry, K. L., Oslin, D. W., & Blow, F. C. (2001). Alcohol problems in older adults: Prevention and management. New York: Springer Publishing Company.

Bathgate, D., Snowden, J., Varma, A., Blackshaw, A., & Neary, D. (2001). Behaviour in frontotemporal dementia, alzheimer's disease and vascular dementia. Acta Neurologica Scandinavica, 103(6), 367-378.

Bessa, O.,Jr. (1994). Acute psychosis due to indomethacin. Connecticut Medicine, 58(7), 395-396.

Binder, E. F., Cayabyab, L., Ritchie, D. J., & Birge, S. J. (1991). Diltiazem-induced psychosis and a possible diltiazem-lithium interaction. Archives of Internal Medicine, 151(2), 373-374.

Bloor, R. N. (2004). Whizz‐Dick: Side effect, urban myth or amfetamine‐related koro‐like syndrome? International Journal of Clinical Practice, 58(7), 717-719.

Boland, E. W., & Headley, N. E. (1950). Management of rheumatoid arthritis with smaller (maintenance) doses of cortisone acetate. JAMA, 144(5), 365.

Boustani, M., Baker, M. S., Campbell, N., Munger, S., Hui, S. L., Castelluccio, P., . . . Miller, D. (2010). Impact and recognition of cognitive impairment among hospitalized elders. Journal of Hospital Medicine, 5(2), 69-75.

Bowman, M., & Lewis, M. S. (1980). Sites of subcortical damage in diseases which resemble schizophrenia. Neuropsychologia, 18(4-5), 597-601.

Braak, H., Tredici, K. D., Rüb, U., de Vos, R. A. I., Jansen Steur, E. N. H., & Braak, E. (2003). Staging of brain pathology related to sporadic parkinson's disease. Neurobiology of Aging, 24(2), 197-211.

Bradshaw, J., Saling, M., Hopwood, M., Anderson, V., & Brodtmann, A. (2004). Fluctuating cognition in dementia with lewy bodies and Alzheimer’s disease is qualitatively distinct. Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry, 75(3), 382-387.

Brodaty, H., Ames, D., Snowdon, J., Woodward, M., Kirwan, J., Clarnette, R., . . . Grossman, F. (2003). A randomized placebo-controlled trial of risperidone for the treatment of aggression, agitation, and psychosis of dementia. Journal of Clinical Psychiatry, 64(2), 134-143.

Bucht, G., Gustafson, Y., & Sandberg, O. (1999). Epidemiology of delirium. Dementia and Geriatric Cognitive Disorders, 10(5), 315-318.

Buracchio, T., Arvanitakis, Z., & Gorbien, M. (2005). Dementia with lewy bodies: Current concepts. Dementia and Geriatric Cognitive Disorders, 20(5), 306-320.

Burkett, G. L. (1991). Culture, illness, and the biopsychosocial model. Family Medicine, 23(4), 287-291.

Busche, C. J. (1988). Organic psychosis caused by diltiazem. Journal of the Royal Society of Medicine, 81(5), 296-297.

Cancelli, I., Beltrame, M., Gigli, G. L., & Valente, M. (2009). Drugs with anticholinergic properties: Cognitive and neuropsychiatric side-effects in elderly patients. Neurological Sciences, 30(2), 87-92.

Cao, Y. J., Mager, D. E., Simonsick, E. M., Hilmer, S. N., Ling, S. M., Windham, B. G., . . . Abernethy, D. R. (2007). Physical and cognitive performance and burden of anticholinergics, sedatives, and ACE inhibitors in older women. Clinical Pharmacology & Therapeutics, 83(3), 422-429.

Caraceni, A., Martini, C., De Conno, F., & Ventafridda, V. (1994). Organic brain syndromes and opioid administration for cancer pain. Journal of Pain and Symptom Management, 9(8), 527-533.

Chaná, P., Weiser, R., Jiménez, J., & Obeso, J. A. (1994). Origin of psychiatric complications in parkinson's disease. Moving Disorders, 9(Suppl 1), 59.

Chen, E. (1991). Drug-induced koro in a non-chinese man. The British Journal of Psychiatry, 158(5), 721.

Chen, J. C., Borson, S., & Scanlan, J. M. (2000). Stage-specific prevalence of behavioral symptoms in alzheimer's disease in a multi-ethnic community sample. American Journal of Geriatric Psychiatry, 8(2), 123-133.

Cheng, S. T. (1997). Epidemic genital retraction syndrome. Journal of Psychology & Human Sexuality, 9(1), 57-70.

Chow, T. W., & Mendez, M. F. (2002). Goals in symptomatic pharmacologic management of frontotemporal lobar degeneration. American Journal of Alzheimer's Disease and Other Dementias, 17(5), 267-272.

Chowdhury, A. N. (1996). Cannabis: A note from bengal. Addiction, 91(6), 766-767.

Chowdhury, A. N., & Bugchi, D. J. (1993). Koro in heroin withdrawal. Journal of Psychoactive Drugs, 25(3), 257-259.

Christenson, R., & Blazer, D. (1984). Epidemiology of persecutory ideation in an elderly population in the community. American Journal of Psychiatry, 141(9), 1088-1091.

Clark, L. D., Bauer, W., & Cobb, S. (1952). Preliminary observations on mental disturbances occurring in patients under therapy with cortisone and ACTH. New England Journal of Medicine, 246(6), 205-216.

Clark, L. D., Quarton, G. C., Cobb, S., & Bauer, W. (1953). Further observations on mental disturbances associated with cortisone and ACTH therapy. New England Journal of Medicine, 249(5), 178-183.

Cohen, C. I., & Carlin, L. (1993). Racial differences in clinical and social variables among patients evaluated in a dementia assessment center. Journal of the National Medical Association, 85(5), 379-394.

Cohen, C. I., & Magai, C. (1999). Racial differences in neuropsychiatric symptoms among dementia outpatients. American Journal of Geriatric Psychiatry, 7(1), 57-63.

Coleman, D., & Baker, F. M. (1994). Misdiagnosis of schizophrenia in older, black veterans. The Journal of Nervous and Mental Disease, 182(9), 527-528.

Cooper, J. K., Mungas, D., & Weiler, P. G. (1990). Relation of cognitive status and abnormal behaviors in alzheimer's disease. Journal of the American Geriatrics Society, 38(8), 867-870.

Cummings, J. L. (1985). Organic delusions: Phenomenology, anatomical correlations, and review. The British Journal of Psychiatry, 146(2), 184-197.

Cummings, J. L., Miller, B., Hill, M. A., & Neshkes, R. (1987). Neuropsychiatric aspects of multi-infarct dementia and dementia of the alzheimer type. Archives of Neurology, 44(4), 389-393.

Cummings, J. L., Street, J., Masterman, D., & Clark, W. S. (2002). Efficacy of olanzapine in the treatment of psychosis in dementia with lewy bodies. Dementia and Geriatric Cognitive Disorders, 13(2), 67-73.

Cummings, JL., Trimble, MR. (1995). Neuropsychiatry and behavioral neurology. Washington, DC: American Psychiatric Press.

Dehlin, O., & Franzén, M. (1985). Prevalence of dementia syndromes in persons living in homes for the elderly and in nursing homes in southern sweden. Scandinavian Journal of Primary Health Care, 3(4), 215-222.

Deutsch, L. H., Bylsma, F. W., Rovner, B. W., Steele, C., & Folstein, M. F. (1991). Psychosis and physical aggression in probable alzheimer's disease. American Journal of Psychiatry, 148(9), 1159-1163.

Diederich, N., Goetz, C., Raman, R., & Pappert, E. (1997). Primary deficits in visual discrimination is a risk factor for visual hallucinations in parkinson's disease. Neurology, 48(suppl 2), A181.

Drevets, W. C., & Rubin, E. H. (1989). Psychotic symptoms and the longitudinal course of senile dementia of the alzheimer type* 1. Biological Psychiatry, 25(1), 39-48.

Engelborghs, S., Maertens, K., MariËN, P., Vloeberghs, E., Somers, N., Nagels, G., . . . PETER, P. (2006). Behavioural and neuropsychological correlates of frontal lobe features in dementia. Psychological Medicine, 36(8), 1173-1182.

Englund, B. (1994). Clinical and neuropathological criteria for frontotemporal dementia. Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry, 57(4), 416-418.

Fabrega, H., Mezzich, J., & Ulrich, R. F. (1988). Black-white differences in psychopathology in an urban psychiatric population. Comprehensive Psychiatry, 29(3), 285-297.

Fabrega, J., H., Mulsant, B. M., Rifai, A. H., Sweet, R. A., Pasternak, R., Ulrich, R. F., & Zubenko, G. S. (1994). Ethnicity and psychopathology in an aging hospital-based population: Comparison of african-american and anglo-european patients. The Journal of Nervous and Mental Disease, 182(3), 136-144.

Faison, W. E., & Armstrong, D. (2003). Cultural aspects of psychosis in the elderly. Journal of Geriatric Psychiatry and Neurology, 16(4), 225-231. doi:10.1177/0891988703258668

Farrell, K. R., & Ganzini, L. (1995). Misdiagnosing delirium as depression in medically ill elderly patients. Archives of Internal Medicine, 155(22), 2459-2464.

Fellgiebel, A., Müller, M. J., Hiemke, C., Bartenstein, P., & Schreckenberger, M. (2007). Clinical improvement in a case of frontotemporal dementia under aripiprazole treatment corresponds to partial recovery of disturbed frontal glucose metabolism. World Journal of Biological Psychiatry, 8(2), 123-126.

Fénelon, G., Mahieux, F., Huon, R., & Ziégler, M. (2000). Hallucinations in parkinson's disease. Brain, 123(4), 733-745.

Ferman, T. J., Boeve, B. F., Smith, G. E., Silber, M. H., Lucas, J. A., Graff-Radford, N. R., . . . Ivnik, R. J. (2002). Dementia with lewy bodies may present as dementia and REM sleep behavior disorder without parkinsonism or hallucinations. Journal of the International Neuropsychological Society, 8(7), 907-914.

Ferman, T., Smith, G., Boeve, B., Ivnik, R., Petersen, R., Knopman, D., . . . Dickson, D. (2004). DLB fluctuations: Specific features that reliably differentiate DLB from AD and normal aging AAN Enterprises.

Force, R. W., Hansen, L., & Bedell, M. (1997). Psychotic episode after melatonin. The Annals of Pharmacotherapy, 31(11), 1408.

Francis, J., Martin, D., & Kapoor, W. N. (1990). A prospective study of delirium in hospitalized elderly. Jama, 263(8), 1097-1101.

Galvin, J. E., Pollack, J., & Morris, J. C. (2006). Clinical phenotype of parkinson disease dementia. Neurology, 67(9), 1605-1611.

Gelder, M. G., López-Ibor, J. J., & Andreasen, N. C. (2000). New oxford textbook of psychiatry. Oxford: Oxford university press.

Gill, S. S., Rochon, P. A., Herrmann, N., Lee, P. E., Sykora, K., Gunraj, N., . . . Wodchis, W. P. (2005). Atypical antipsychotic drugs and risk of ischaemic stroke: Population based retrospective cohort study. BMJ, 330(7489), 445.

Goldstein, M. Z., & Griswold, K. (1998). Practical geriatrics: Cultural sensitivity and aging. Psychiatric Services, 49(6), 769-771.

Gregory, C. A., & Hodges, J. R. (1996). Clinical features of frontal lobe dementia in comparison to alzheimer's disease. Journal of Neural Transmission.Supplementum, 47, 103-123.

Griffith, E. E. H., & Baker, F. M. (1993). Psychiatric care of african americans. In A. Gaw (Ed.), Culture, ethnicity and mental illness (pp. 147-173). Washington, DC: Amer Psychiatric Pub Inc.

Guarnaccia, P. J., & Rogler, L. H. (1999). Research on culture-bound syndromes: New directions. American Journal of Psychiatry, 156(9), 1322-1327.

Harding, A., Broe, G., & Halliday, G. (2002). Visual hallucinations in lewy body disease relate to lewy bodies in the temporal lobe. Brain, 125(2), 391-403.

Harris, M. J., & Jeste, D. V. (1988). Late-onset schizophrenia: An overview. Schizophrenia Bulletin, 14(1), 39-55.

Henderson, A., Korten, A., Levings, C., Jorm, A., Christensen, H., Jacomb, P., & Rodgers, B. (1998). Psychotic symptoms in the elderly: A prospective study in a population sample. International Journal of Geriatric Psychiatry, 13(7), 484-492.

Henderson, M. J., & Mellers, J. D. C. (2000). Psychosis in Parkinson’s disease:‘between a rock and a hard place’. International Review of Psychiatry, 12(4), 319-334.

Herrmann, N., Mamdani, M., & Lanctot, K. L. (2004). Atypical antipsychotics and risk of cerebrovascular accidents. American Journal of Psychiatry, 161(6), 1113-1115.

Hirono, N., & Cummings, J. L. (1999). Neuropsychiatric aspects of dementia with lewy bodies. Current Psychiatry Reports, 1(1), 85-92.

Hirsch, S. R. (1972). Chapters of the fathers. Jerusalem: Feldheim.

Hodges, J. R., Davies, R. R., Xuereb, J. H., Casey, B., Broe, M., Bak, T. H., . . . Halliday, G. M. (2004). Clinicopathological correlates in frontotemporal dementia. Annals of Neurology, 56(3), 399-406.

Hollander, E., Liebowitz, M. R., Winchel, R., Klumker, A., & Klein, D. F. (1989). Treatment of body-dysmorphic disorder with serotonin reuptake blockers. The American Journal of Psychiatry, 146(6), 768-770.

Holroyd, S., & Laurie, S. (1999). Correlates of psychotic symptoms among elderly outpatients. International Journal of Geriatric Psychiatry, 14(5), 379-384.

Holroyd, S., Shepherd, M. L., & Downs III, J. H. (2000). Occipital atrophy is associated with visual hallucinations in alzheimer's disease. Journal of Neuropsychiatry and Clinical Neurosciences, 12(1), 25-28.

Howard, R., Rabins, P. V., Seeman, M. V., & Jeste, D. V. (2000). Late-onset schizophrenia and very-late-onset schizophrenia-like psychosis: An international consensus. American Journal of Psychiatry, 157(2), 172-178.

Howard, W. T., & Warnock, J. K. (1999). Bupropion-induced psychosis. American Journal of Psychiatry, 156(12), 2017-2018.

Jacobsen, F. M., Sack, D. A., & James, S. P. (1987). Delirium induced by verapamil. American Journal of Psychiatry, 144(2), 248-252.

Jones, B. E., & Gray, B. A. (1986). Problems in diagnosing schizophrenia and affective disorders among blacks. Hospital & Community Psychiatry, 37(1), 61-65.

Joseph, A. B. (1986). Koro: Computed tomography and brain electrical activity mapping in two patients. The Journal of Clinical Psychiatry, 47(8), 430-432.

Kalaitzi, C. K., & Kalantzis, A. (2006). Cannabis-induced koro-like syndrome. Urollogia Internationalis, 76, 278-280.

Keller, S., & Frishman, W. H. (2003). Neuropsychiatric effects of cardiovascular drug therapy. Cardiology in Review, 11(2), 73-93.

Kerrsens, C., & Pijnenburg, Y. (2008). Vulnerability to neuroleptic side effects in frontotemporal dementia. European Journal of Neurology, 15(2), 111-112.

Kiely, D. K., Bergmann, M. A., Murphy, K. M., Jones, R. N., Orav, E. J., & Marcantonio, E. R. (2003). Delirium among newly admitted postacute facility patients: Prevalence, symptoms, and severity. The Journals of Gerontology Series A: Biological Sciences and Medical Sciences, 58(5), M441-445.

King, J. T. (1950). Digitalis delirium. Annals of Internal Medicine, 33(6), 1360-1372.

Kuzuhara, S. (2001). Drug-induced psychotic symptoms in parkinson's disease. problems, management and dilemma. Journal of Neurology, 248(Suppl 3), 28-31.

La Roche, M. J. (2002). Psychotherapeutic considerations in treating latinos. Harvard Review of Psychiatry, 10(2), 115-122.

Lacro, J. P., & Jeste, D. V. (1997). Geriatric psychosis. Psychiatric Quarterly, 68(3), 247-260.

Lawson, W. B. (1986). Racial and ethnic factors in psychiatric research. Hospital & Community Psychiatry, 37(1), 50-54.

Lennox, G. G., & Lowe, J. S. (1997). Dementia with lewy bodies. Bailliere's Clinical Neurology, 6(1), 147-166.

Leo, R. J., Narayan, D. A., Sherry, C., Michalek, C., & Pollock, D. (1997). Geropsychiatric consultation for african-american and caucasian patients. General Hospital Psychiatry, 19(3), 216-222.

Levkoff, S. E., Evans, D. A., Liptzin, B., Cleary, P. D., Lipsitz, L. A., Wetle, T. T., . . . Rowe, J. (1992). Delirium: The occurrence and persistence of symptoms among elderly hospitalized patients. Archives of Internal Medicine, 152(2), 334-340.

Lewis, D. A., & Smith, R. E. (1983). Steroid-induced psychiatric syndromes:: A report of 14 cases and a review of the literature. Journal of Affective Disorders, 5(4), 319-332.

Lewis, A., & Fleminger, J. J. (1954). The psychiatric risk from corticotrophin and cortisone. Lancet, 266(6808), 383-386.

Lindesay, J., Rockwood, K., & Macdonald, A. (2002). Delirium in old age. Oxford: Oxford University Press.

Lipowski, Z. J. (1999). Delirium: Acute confusional state. New York: Oxford University Press.

Little, J., Molchan, S., Cantillon, M., & Sunderland, T. (1995). Psychosis. In B. Lawlor (Ed.), Behavior complications of alzheimer's disease (pp. 55-76). Washington: American psychiatry press.

Lynskey, M. T., Day, C., & Hall, W. (2003). Alcohol and other drug use disorders among older-aged people. Drug and Alcohol Review, 22(2), 125-133. doi:10.1080/09595230100100552

Mackenzie, T. B., Robiner, W. N., & Knopman, D. S. (1989). Differences between patient and family assessments of depression in alzheimer's disease. American Journal of Psychiatry, 146(9), 1174-1178.

Malmgren, R. (1994). Epidemiology of aging. In C. E. Coffey, & J. L. Cummings (Eds.), The american pstcgiatric press textbook of geriartric neuropsychiatry. (pp. 17-33). Washington, DC: Amer Psychiatric Pub Inc.

Marsh, L., Williams, J., Rocco, M., Grill, S., Munro, C., & Dawson, T. (2004). Psychiatric comorbidities in patients with parkinson disease and psychosis. Neurology, 63(2), 293-300.

McKeith, I., Ballard, C., Perry, R., Ince, P., O’Brien, J., Neill, D., . . . Thompson, P. (2000). Prospective validation of consensus criteria for the diagnosis of dementia with lewy bodies. Neurology, 54(5), 1050-1058.

McKeith, I., Dickson, D., Lowe, J., Emre, M., O'brien, J., Feldman, H., . . . Perry, E. (2005). Diagnosis and management of dementia with lewy bodies. Neurology, 65(12), 1863-1872.

McKeith, I., Galasko, D., Kosaka, K., Perry, E., Dickson, D., Hansen, L., . . . Byrne, E. (1996). Consensus guidelines for the clinical and pathologic diagnosis of dementia with lewy bodies (DLB): Report of the consortium on DLB international workshop. Neurology, 47(5), 1113-1124.

McKeith, I., Wesnes, K., Perry, E., & Ferrara, R. (2004). Hallucinations predict attentional improvements with rivastigmine in dementia with lewy bodies. Dementia and Geriatric Cognitive Disorders, 18(1), 94-100.

McShane, R., Gedling, K., Reading, M., McDonald, B., Esiri, M., & Hope, T. (1995). Prospective study of relations between cortical lewy bodies, poor eyesight, and hallucinations in alzheimer's disease. Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry, 59(2), 185-188.

Meagher, D. J., & Trzepacz, P. T. (1998). Delirium phenomenology illuminates pathophysiology, management, and course. Journal of Geriatric Psychiatry and Neurology, 11(3), 150-158.

Mega, M. S., Cummings, J. L., Fiorello, T., & Gornbein, J. (1996). The spectrum of behavioral changes in alzheimer's disease. Neurology, 46(1), 130-135.

Mega, M. S., Dinov, I. D., Lee, L., O'Connor, S. M., Masterman, D. M., Wilen, B., . . . Cummings, J. L. (2000). Orbital and dorsolateral frontal perfusion defect associated with behavioral response to cholinesterase inhibitor therapy in alzheimer's disease. Journal of Neuropsychiatry and Clinical Neurosciences, 12(2), 209-218.

Mega, M. S., Lee, L., Dinov, I. D., Mishkin, F., Toga, A. W., & Cummings, J. L. (2000). Cerebral correlates of psychotic symptoms in alzheimer's disease. Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry, 69(2), 167-171.

Mendez, M. F. (2009). Frontotemporal dementia: Therapeutic interventions. Front Neurol Neurosci, 24, 168-178.

Mendez, M. F., & Perryman, K. M. (2002). Neuropsychiatric features of frontotemporal dementia: Evaluation of consensus criteria and review. Journal of Neuropsychiatry and Clinical Neurosciences, 14(4), 424-429.

Mendez, M. F., Shapira, J. S., McMurtray, A., Licht, E., & Miller, B. L. (2007). Accuracy of the clinical evaluation for frontotemporal dementia. Archives of Neurology, 64(6), 830-835.

Mendez, M. F., Shapira, J. S., Woods, R. J., Licht, E. A., & Saul, R. E. (2008). Psychotic symptoms in frontotemporal dementia: Prevalence and review. Dementia and Geriatric Cognitive Disorders, 25(3), 206-211.

Merriam, A. E., Aronson, M. K., Gaston, P., & Wey, S. (1988). The psychiatric symptoms of alzheimer's disease. Journal of the American Geriatrics Society, 36(1), 7-12.

Mintzer, J., & Targum, S. D. (2003). Psychosis in elderly patients: Classification and pharmacotherapy. Journal of Geriatric Psychiatry and Neurology, 16(4), 199-206.

Moore, A. R., & OKeeffe, S. T. (1999). Drug-induced cognitive impairment in the elderly. Drugs & Aging, 15(1), 15-28.

Moretti, R., Torre, P., Antonello, R. M., Cazzato, G., Griggio, S., & Bava, A. (2003). Olanzapine as a treatment of neuropsychiatric disorders of alzheimer's disease and other dementias: A 24-month follow-up of 68 patients. American Journal of Alzheimer's Disease and Other Dementias, 18(4), 205-214.

Mulsant, B. H., Stergiou, A., Keshavan, M. S., Sweet, R. A., Rifai, A. H., Pasternak, R., & Zubenko, G. S. (1993). Schizophrenia in late life: Elderly patients admitted to an acute care psychiatric hospital. Schizophrenia Bulletin, 19(4), 709-721.

Myers, J. K., Weissman, M. M., Tischler, G. L., HOLZER III, C. E., Leaf, P. J., Orvaschel, H., . . . Kramer, M. (1984). Six-month prevalence of psychiatric disorders in three communities. Archives of General Psychiatry, 41(10), 959-970.

Natvig, R. (1988). Liminal rites and female symbolism in the egyptian zar possession cult. Numen, 35(1), 57-68.

Olfson, M., Lewis-Fernandez, R., Weissman, M. M., Feder, A., Gameroff, M. J., Pilowsky, D., & Fuentes, M. (2002). Psychotic symptoms in an urban general medicine practice. American Journal of Psychiatry, 159(8), 1412-1419.

Olver, J. S., & Norman, T. R. (2005). Latrogenic psychosis. In A. Hassett, D. Ames & E. Chiu (Eds.), Psychosis in the elderly (pp. 219-239). London: Taylor & Francis.

Os, J., Howard, R., Takei, N., & Murray, R. (1995). Increasing age is a risk factor for psychosis in the elderly. Social Psychiatry and Psychiatric Epidemiology, 30(4), 161-164.

Oudiette, D., De Cock, V., Lavault, S., Leu, S., Vidailhet, M., & Arnulf, I. (2009). Nonviolent elaborate behaviors may also occur in REM sleep behavior disorder. Neurology, 72(6), 551-557.

Pacchetti, C., Manni, R., Zangaglia, R., Mancini, F., Marchioni, E., Tassorelli, C., . . . Moglia, A. (2005). Relationship between hallucinations, delusions, and rapid eye movement sleep behavior disorder in parkinson's disease. Movement Disorders, 20(11), 1439-1448.

Palat, G. K., Hooker, E. A., & Movahed, A. (1986). Secondary mania associated with diltiazem. Clinical Cardiology, 9(1), 39.

Paparrigopoulos, T. J. (2005). REM sleep behaviour disorder: Clinical profiles and pathophysiology. International Review of Psychiatry, 17(4), 293-300.

Pappert, E. J., Goetz, C. G., Niederman, F. G., Raman, R., & Leurgans, S. (1999). Hallucinations, sleep fragmentation, and altered dream phenomena in parkinson's disease. Movement Disorders, 14(1), 117-121.

Passant, U., Elfgren, C., Englund, E., & Gustafson, L. (2005). Psychiatric symptoms and their psychosocial consequences in frontotemporal dementia. Alzheimer Disease & Associated Disorders, 19(Suppl 1), S15-S18.

Pearlson, G. D., & Petty, R. G. (1994). Late-life psychoses. In C. E. Coffey, & J. L. Cummings (Eds.), The american pstcgiatric press textbook of geriartric neuropsychiatry. (pp. 262-277). Washington, DC: Amer Psychiatric Pub Inc.

Perry, E. K., McKeith, I., Thompson, P., Marshall, E., Kerwin, J., Jabeen, S., . . . Irving, D. (1991). Topography, extent, and clinical relevance of neurochemical deficits in dementia of lewy body type, parkinson's disease, and alzheimer's disease. Annals of the New York Academy of Sciences, 640, 197-202.

Petry, S., Cummings, J. L., Hill, M. A., & Shapira, J. (1989). Personality alterations in dementia of the alzheimer type: A three-year follow-up study. Journal of Geriatric Psychiatry and Neurology, 2(4), 203-207.

Pijnenburg, Y., Sampson, E., Harvey, R., Fox, N., & Rossor, M. (2003). Vulnerability to neuroleptic side effects in frontotemporal lobar degeneration. International Journal of Geriatric Psychiatry, 18(1), 67-72.

Pitner, J. K., Gardner, M., Neville, M., & Mintzer, J. (1997). Zolpidem-induced psychosis in an older woman. Journal of the American Geriatrics Society, 45(4), 533-534.

Porter, R. (1999). The greatest benefit to mankind: A medical history of humanity. New York: Norton.

Puranik, A., & Dunn, J. (1995). Koro presenting after prostatectomy in an elderly man. British Journal of Urology, 75(1), 108-109.

Reisberg, B., Ferris, S. H., de Leon, M. J., Kluger, A., Franssen, E., Borenstein, J., & Alba, R. C. (1989). The stage specific temporal course of alzheimer's disease: Functional and behavioral concomitants based upon cross-sectional and longitudinal observation. Progress in Clinical and Biological Research, 317, 23-41.

Ricci, M., Guidoni, S. V., Sepe-Monti, M., Bomboi, G., Antonini, G., Blundo, C., & Giubilei, F. (2009). Clinical findings, functional abilities and caregiver distress in the early stage of dementia with lewy bodies (DLB) and alzheimer's disease (AD). Archives of Gerontology and Geriatrics, 49(2), e101-e104.

Rigler, S. K. (2000). Alcoholism in the elderly. American Family Physician, 61(6), 1710-1716.

Ringholz, G. M., & Greene, S. R. (2006). The relationship between amyotrophic lateral sclerosis and frontotemporal dementia. Current Neurology and Neuroscience Reports, 6(5), 387-392.

Rome, H. P., & Braceland, F. J. (1952). The psychological response to ACTH, cortisone, hydrocortisone, and related steroid substances. American Journal of Psychiatry, 108(9), 641-651.

Rosca-Rebaudengo, P., Durst, R., & Minuchin-Itzigsohn, S. (1996). Transculturation, psychosis and koro symptoms. The Israel Journal of Psychiatry and Related Sciences, 33(1), 54-62.

Sabbagh, M. N., Hake, A. M., Ahmed, S., & Farlow, M. R. (2005). The use of memantine in dementia with lewy bodies. Journal of Alzheimer's Disease, 7(4), 285-290.

Sachdev, P. S. (1985). Koro epidemic in north-east india. Australian and New Zealand Journal of Psychiatry, 19(4), 433-438.

Sanchez-Ramos, J. R., Ortoll, R., Singer, C., Shulman, L., Weiner, W. J., & Paulson, G. (1993). Visual hallucinations in parkinson's disease. Annals of Neurology, 34, 264-265.

Sandberg, O., Gustafson, Y., Brännström, B., & Bucht, G. (1999). Clinical profile of delirium in older patients. Journal of the American Geriatrics Society, 47(11), 1300-1306.

Sanjuan, P. M., & Langenbucher, J. W. (1999). Age-limited population: Youth, adolscents and older adults. In B. S. McCrady, & E. E. Epstein (Eds.), Addictions : A comprehensive guidebook (pp. 497-498). New York: Oxford University Press.

Savva, G. M., Zaccai, J., Matthews, F. E., Davidson, J. E., McKeith, I., & Brayne, C. (2009). Prevalence, correlates and course of behavioural and psychological symptoms of dementia in the population. The British Journal of Psychiatry, 194(3), 212-219.

Scarmeas, N., Brandt, J., Albert, M., Hadjigeorgiou, G., Papadimitriou, A., Dubois, B., . . . Marder, K. (2005). Delusions and hallucinations are associated with worse outcome in alzheimer disease. Archives of Neurology, 62(10), 1601-1608.

Schneider, L. S., Dagerman, K. S., & Insel, P. (2005). Risk of death with atypical antipsychotic drug treatment for dementia. JAMA: The Journal of the American Medical Association, 294(15), 1934-1943.

Senanarong, V., Cummings, J., Fairbanks, L., Mega, M., Masterman, D., O’Connor, S., & Strickland, T. (2004). Agitation in Alzheimer’s disease is a manifestation of frontal lobe dysfunction. Dementia and Geriatric Cognitive Disorders, 17(1-2), 14-20.

Simard, M., van Reekum, R., & Cohen, T. (2000). A review of the cognitive and behavioral symptoms in dementia with lewy bodies. Journal of Neuropsychiatry and Clinical Neurosciences, 12(4), 425-450.

Smith, M., Lin, K. M., & Mendoza, R. (1993). "Non-biological” issues affecting psychopharmacotherapy: Cultural considerations. In A. Gaw (Ed.), Culture, ethnicity and mental illness (pp. 37-58). Washington, DC: Amer Psychiatric Pub Inc.

Soffer, L. J., Levitt, M. F., & Baehr, G. (1950). Use of cortisone and adrenocorticotropic hormone in acute disseminated lupus erythematosus. Archives of Internal Medicine, 86(4), 558-573.

Strakowski, S. M., Flaum, M., Amador, X., Bracha, H. S., Pandurangi, A. K., Robinson, D., & Tohen, M. (1996). Racial differences in the diagnosis of psychosis. Schizophrenia Research, 21(2), 117-124.

Strakowski, S. M., Shelton, R. C., & Kolbrener, M. L. (1993). The effects of race and comorbidity on clinical diagnosis in patients with psychosis. The Journal of Clinical Psychiatry, 54(3), 96-102.

Swartz, J. R., Miller, B. L., Lesser, I. M., & Darby, A. L. (1997). Frontotemporal dementia: Treatment response to serotonin selective reuptake inhibitors. Journal of Clinical Psychiatry, 58(5), 212-216.

Takahashi, H., Yoshida, K., Sugita, T., Higuchi, H., & Shimizu, T. (2003). Quetiapine treatment of psychotic symptoms and aggressive behavior in patients with dementia with lewy bodies: A case series. Progress in Neuro-Psychopharmacology and Biological Psychiatry, 27(3), 549-553.

Targum, S. D. (2001). Treating psychotic symptoms in elderly patients. Primary Care Companion to the Journal of Clinical Psychiatry, 3(4), 156-163.

Tekin, S., Mega, M. S., Masterman, D. M., Chow, T., Garakian, J., Vinters, H. V., & Cummings, J. L. (2001). Orbitofrontal and anterior cingulate cortex neurofibrillary tangle burden is associated with agitation in alzheimer disease. Annals of Neurology, 49(3), 355-361.

Thorpe, L. (1997). The treatment of psychotic disorders in late life. Canadian Journal of Psychiatry, 42(suppl 1), 19S-27S.

Tiraboschi, P., Salmon, D. P., Hansen, L. A., Hofstetter, R. C., Thal, L. J., & Corey-Bloom, J. (2006). What best differentiates lewy body from alzheimer's disease in early-stage dementia? Brain, 129(3), 729-735.

Tolosa, E., Wenning, G., & Poewe, W. (2006). The diagnosis of parkinson's disease. The Lancet Neurology, 5(1), 75-86.

Tune, L. E. (2001). Anticholinergic effects of medication in elderly patients. The Journal of Clinical Psychiatry, 62(Suppl 21), 11-14.

Turner, J. V. (2004). Ethiopian orthodox christianity: Faith and practices. In T. P. Ofcansky, & L. V. Berry (Eds.), Ethiopia A country study () Kessinger Publishing.

Turner, R., Chervin, R., Frey, K., Minoshima, S., & Kuhl, D. (1997). Probable diffuse lewy body disease presenting as REM sleep behavior disorder. Neurology, 49(2), 523-527.

Urwin, H., Josephs, K. A., Rohrer, J. D., Mackenzie, I. R., Neumann, M., Authier, A., . . . Johannsen, P. (2010). FUS pathology defines the majority of tau-and TDP-43-negative frontotemporal lobar degeneration. Acta Neuropathologica, 120(1), 33-41.

Wang, P. S., Schneeweiss, S., Avorn, J., Fischer, M. A., Mogun, H., Solomon, D. H., & Brookhart, M. A. (2005). Risk of death in elderly users of conventional vs. atypical antipsychotic medications. The New England Journal of Medicine, 353(22), 2335-2341. doi:10.1056/NEJMoa052827

Webster, R., & Holroyd, S. (2000). Prevalence of psychotic symptoms in delirium. Psychosomatics, 41(6), 519-522.

Wesnes, K. A., McKeith, I., Ferrara, R., Emre, M., Del Ser, T., Spano, P., . . . Spiegel, R. (2000). Effects of rivastigmine on cognitive function in dementia with lewy bodies: A randomised placebo-controlled international study using the cognitive drug research computerised assessment system. Dementia and Geriatric Cognitive Disorders, 13(3), 183-192.

Wesson, D. R., Smith, E. D., Ling, W., & Seymour, R. (1997). Sedative hypnotics & tricyclixs. In J. H. Lowinson, P. Ruiz, R. B. Millman & J. G. Langrod (Eds.), Substance abuse : A comprehensive textbook (3rd ed., pp. 223-230). Baltimore, Md.: Williams & Wilkins.

Westermeyer, J. (1989). A case of koro in a refugee family: Association with depression and folie a deux. The Journal of Clinical Psychiatry, 50(5), 181-183.

Wood, K. A., Harris, M. J., Morreale, A., & Rizos, A. L. (1988). Drug-induced psychosis and depression in the elderly. The Psychiatric Clinics of North America, 11(1), 167-193.

Wooltorton, E. (2002). Risperidone (risperdal): Increased rate of cerebrovascular events in dementia trials. Canadian Medical Association Journal, 167(11), 1269-1270.

Wragg, R. E., & Jeste, D. V. (1989). Overview of depression and psychosis in alzheimer's disease. American Journal of Psychiatry, 146(5), 577-587.

 רבינוביץ, מ. (1985). גילו של אדם. תל-אביב: עם עובד.

אוק

25

2009

הלוצינציות (הזיות)

נכתב ע"י פרופ. לוין

מקור המושג

המושג הלוצינציות הופיע כבר ב-40-120 לפני הספירה עת ה-ASCLEPIADES הרומי הבחין בין מה שאנו מכנים היום הלוצינציות ודלוזיות.

Asclepiades 171 – 110 BC

המילה הלוצינציה עצמה מוצאה במילה לטינית שמשמעותה לשוטט ברחבי הנפש", באנגלית היא נמצאת בשימוש משנת 1572, ולפסיכיאטריה הוכנסה בשנת 1837 ע"י ESQUIROL, שתיאורו אותה משמש בסיס להגדרתה עד היום דהיינו כתפיסה חושית המתרחשת ללא גירוי חיצוני מקביל.

Jean-Étienne Dominique Esquirol 1772 – 1840

הלוצינציה בד"כ נחשבת לתסמין פסיכיאטרי המופיע במצבים פסיכוטיים פונקציונלים: כגון סכיזופרניה, פסיכוזות פונקציונליות קצרות, דיכאון פסיכוטי ועוד, במצבים פסיכוטיים על רקע אורגני כמו: מצבי הרעלה תרופתית, נטילת סמים שונים כמו L.S.D. (כאן מעניין לקרוא את תאוריו המרתקים של  HOFFMAN, ממציא ה-L.S.D. אודות חוויותיו המרתקות תחת השפעת חומר זה), גידולים מוחיים שונים, אלכהוליזם, לופוס אריטמטוזיס, הפרעות אנדוקריניות שונות, שינויים אלקטרוליטריים, עגבת ועוד.

Albert Hofmann 1906 –2008

עם זאת יש לזכור שההלוצינציה מתרחשת גם במצבים נורמאליים כבחלום, בטקסים דתיים (שם יתכן אולי להבינה כמצב דיסוציאטיבי), במצבי אבל, בידוד, חוסר שינה, בפזה לקראת שינה והתעוררות (הלוצינציות היפנוגוגיות והיפנופומיות) , בתופעה של "כמעט מוות"  (תופעה מרתקת זו, נחקקה ע"י SREVENSON שבדק 78 איש נורמאליים שעברו חוויה של "כמעט מוות" בעיקר נפגעי תאונות שעברו החייאה, אלו תארו חוויות אוטוסקופיות בד"כ נעימות בהם הם רואים את גופם מנקודה אחרת במרחב, סצנות רבות בחייהם שחלפו לנגד עיניהם במהירות, תופעות של זיכרון פאנורמי, תופעות שכללו תחושות של איחוד עם הטבע, הופעת אאורות או "הילות", תחושת מעבר דרך מנהרה ועוד), ובמצבים שונים בילדים. נראה שהיקף התופעה ההלוצינטורית במצבים נורמאליים הינו רחב יחסית.

הדמיה של תופעת ה"כמעט מוות"


STEVENSON   סקר מחקרים בהם דווח כי 14% מ-17.000 נבדקים נורמאלים דיווחו אודות חוויות הלוצינטוריות, ברובן המכריע הלוצינציות ראייה. ראה  Am.J. Psychiat. 1983

נציין שממצא זה נוגד דעה הרווחת אצל אנשי בריאות הנפש הרואה בקיום הלוצינציות תסמין "כבד". 

דעה רווחת אחרת שאינה תמיד תופסת הינה שהלוצינציות "אמיתיות" (שהאדם משוכנע בקיומן) מופיעות רק במצבים פסיכוטיים, כך Ai-Issa וחבריו פרסמו ב- Br.J.Psychiat בשנת 1977 ובשנת 1988 תיאורי מקרים של גבר ואישה הודיים בהם הופיעו הלוצינציות שאנו נוטים לכנות אמיתיות. הן הגבר והן האישה היו במצבים דיסוציאטיביים הקשורים בפולקלור מסורתי. דעה זו מקבלת תימוכין ע"י Rack שדיווח בשנת 1982  בספרו

Race culture and mental disorders

כי הסיבה העיקרית להלוצינציות (גם אמיתיות) בנשים אסייתיות צעירות (בעיקר בגיל הנעורים)  הינה היסטריה ולא סכיזופרניה.

אם נסכם עד כה, אנו רואים כי התופעה ההלוצינטורית רחבה בהרבה ממה שבד"כ מקובל להניח, וכי ההבדלה המסורתית בין הלוצינציות אמיתיות ולא אמיתיות אינה תמיד תופסת והיא תלויה לא פעם גם ברקמה התרבותית של האדם החווה את ההלוצינציות.

מעניין לציין כאן כי בשל היקף התופעה ההלוצינטורית ושכיחותה הרי שסטיבנסון ב-Am. J. Psychiat משנת 1983 הציע לבנות הציע לכנות הלוצינציות בכלל Idiophany.

Idios  מלשון פרטי (ז"א תופעה שהכלל אינו חווה אותה) ו-phany מלשון הופעה, ולהשאיר את הכינוי הלוצינציה למצבים עם פתולוגיה נפשית ברורה (ראה למטה תקציר באנגלית).

אתיולוגיה ופסיכופתולוגיה.

יש להודות כי אין בידנו עדיין ידיעה ברורה אודות הסיבות והפתוגנזה של ההלוצינציה. עובדה המוצאת את ביטויה בשפע התיאוריות הנוגעות לאתיולוגיה ולפסיכופתולוגיה.

המודלים התאורטיים להלוצינציות כוללים את:

קבוצת המודלים הפסיכופיזיולוגיים

קבוצת המודלים הביוכימיים,

קבוצת המודלים הפסיכולוגיים (פסיכודינמיים וקוגניטיביים).

קבוצת המודלים הפסיכו פיזיולוגיים:

קבוצה זו כוללת את ג'קסון הרואה את מקור ההלוצינציה בשחרור מעכבות עליונות (קורטיקליות), והופעת פעילות מרמה נמוכה יותר.

ווסט (1962) מציע את מודל "השחרור הפרצפטואלי" הגורס כי קיימת הפרעה בקלט ו/או ב"מערכת הבקרה", במקביל לקיום רמת עוררות גבוהה בקורטקס, והופעת פרצפטים מוקדמים כהלוצינציות.

באותה שנה הציע גם אורטס מודל דומה, ואילו פיינברג גם הוא באותה שנה פורייה הציע כי ההלוצינציות מבוססות על חוסר הבהירות והדו משמעות של סביבת הרקע של החולה המביאה לפרשנות שגויה של הגירוי השמיעתי.

מארצי (1985) הציע מודל שהוא כינה מודל הדיסוציאציה הנאורופיזיולוגית המעלה אפשרות של כניסת שנת R.E.M לתוך הערות בעת הופעת הלוצינציה ואף הציע טפול במצב ע"י ניתוק כירורגי של העצבים הסימפטיים המספקים את הבלוטה הפינאלית.

חוקרים אחרים הציעו: חוסר איזון סנסומוטורי (פישר), השלכת הדמיון מחוץ לסובייקט הרואה אותו בנפרד מהמשליך, במקביל לקיום רמת עוררות קורטיקלית מוגברת (ארביק), ועוד.

כיוון אחר הוא של חיפוש אזורי מוח השותפים בתופעה ההלוצינטורית. כך נמצאה ע"י Positron Emmission Tomography   צריכה מוגברת של גלוקוז באונות הטמפורליות בעת הלוצינציות.

כיוון נוסף הוא מציאת מתאם בין התופעה ההלוצינטורית ופרמטרים מוטורים או סנסורים שונים. מחוץ למערכת העצבים המרכזית. כך מצאו Shimizu ו- Lnouye בשנת 1970 כי בקרוב ל-50% מהחולים הסכיזופרנים -מתקיימת הפעלת מיתרי קול בעת ההלוצינציות. חוקרים אלו מצאו כי תחילה יש עדות באמצעות אלקטרומיוגרם (E.M.G) להפעלת מיתרי הקול ואח"כ (כשנייה וחצי) מופיעות ההלוצינציות.

(נ.ב. האלקטרודות הושמו בשרירי הקריקוטרואיד הסטרנוהיואיד ואורביקולריס אוריס).

Bick וחבריו בדקו שכיחות תופעה זו ומצאו כי ב-14 מתוך 18 סכיזופרנים הלוצינטוריים נמצאה הפעלה סב-ווקלית של המיתרים בעת ההלוצינציות. חוקרים אלו הראו גם כי ב-18 מתוך 21 מתנדבים, בהם הושרו הלוצינציות בהיפנוזה נמצאת סב-ווקליזציה.

המחברים מניחים כי החולה הסכיזופרני משליך החוצה סב-ווקליזציות אלו, המשתחררות עקב חוסר אינהיביציות קורטיקליות מסוימות. הם מציעים כי יתכן שבנוסף למעורבות טמפורלית בתופעה ההלוצינטורית קיימת גם חוסר עכבה באזור פרונטלי.

קבוצת המודלים הביוכימיים.

כאן ניתן להציב מודלים רבים, כך הוצע שלדופאמין תפקיד מרכזי (למשל מתן L – דופא לחולים פרקינסונים, עלול להשרות הלוצינציות) בהשראת הלוצינציות כמו גם לרמות נמוכות של סרוטונין (L.S.D. דומה במבנהו לסרוטונין והוא מעכב את קצב תחלופת הסרוטונין).

כמו כן יתכן שלמערכות הכולינרגית, הנוראדרנרגית ועוד מעורבות בתופעה זו. לא נרחיב כאן בתחום זה.

קבוצת המודלים הפסיכולוגיים.

כאן ניתן למנות את התיאוריות הפסיכודינמיות מחד והמודלים הפסיכולוגיים הקוגניטיביים מאידך.

התאוריות הפסיכו דינמיות.

אלו מדגישות לרוב את הערך האדפטיבי של ההלוצינציות ( Beverly 1924  ו-Bender, Sheman 1970). הפסיכואנליזה הסבירה אותן תחילה כחזרות ישירות או סימבוליות של טראומות נפשיות מוקדמות (ברויר ופרויד 1895), ובהמשך כחדירת פרה מודע או תת מודע למודע  על מנת לענות על צרכים פסיכולוגיים הלובשים צורה של תפיסה חושית מושלכת.

קמרון בשנת 1963 וארייטי בשנת 1955 ראו את ההלוצינציה כרגרסיה מרמה חשיבתית לוגית לרמה חשיבתית נמוכה יותר, קרי חשיבה פרטצפטואלית, ארייטי טען בנוסף שאצל סכיזופרנים כרונים תתכן פזה מקדימה להלוצינציות (הוא כינה אותה פזה של Listning Attitude – ראה כתבה אחרת על טיפול נשכח בהזיות המביאה קטע מספר של ארייטי בנושא זה). ראה בנושא זה את הכתבה אודות גישה טיפולית נשכחת בהזיות.

Lsakower בשנת 1939 ראה בהלוצינציות ביטוי לביקורת עזה של הסופראגו. ביון פירש את ההלוצינציות כתוצר של הזדהות השלכתית בה יש השלכה ואקספולציה מסיבית של אוביקטים ביזריים כלשונו שהם אובייקטים "רעים" ראשוניים שהופנמו.

בין המודלים הפסיכולוגיים הקוגניטיביים.

נזכיר את (Goldstone (1962  ו-(Sarbin  (1967    שהניחו כי מאפיינים קוגניטיביים מסוימים יכולים להיות מזוהים בתופעה ההלוצינטורית דבר שתורם להבנה מדוע החולים מפרשים מחשבות פנימיות כאירועים המתרחשים בסביבה החיצונית. שניהם הסבירו את ההלוצינציות כמיס-אינטרפציות של דימויים המופיעים בערוץ תחושתי שאינו מועדף ע"י החולה.

אלפרד הילברון וחבריו דיווחו בשנת 1983 כי אכן אנשים עם הלוצינציות שמיעה בוחרים להשתמש פחות בערוץ שמיעתי לעומת החזותי בעת שהם מדמיינים. עם זאת לא נימצא כי בעת שחולים אלו משתמשים בערוץ השמיעתי הרי שעוצמת או בהירות דימוייהם פחתה. קבוצת חוקרים זו השוותה Process מול Reactive סכיזופרניה (מדובר בחלוקה ישנה של סוגי הסכיזופרניה כאשר הסוג הראשון  קשה מן השני) ומצאה כי חולים המאובחנים כ-Process סכיזופרניה מתקשים באיתור מרחבי של קולות וככלל מתקשים ביצירת דמיון בעל חיות טובה בערוצים השמיעתי או החוויתי. הממצאים האחרונים מתאימים במידה מסוימת לאינטרפרטציות של Sarbin  ו- Goidstone  משנת 1962 שהסבירו את ההלוצינציות כמיסאינטרפטציות של דימויים המתרחשים בערוץ תחושתי שאינו מועדף ע"י החולה.

בשנת 1977 בדקו Starker וBret  הקשרים בין דמיון שמיעתי והלוצינציות ומצאו כי אין הבדל ביכולת השליטה והחיות של הדמיון השמיעתי המופק בידי סכיזופרנים עם הלוצינציות, סכיזופרנים ללא הלוצינציות, ונורמאלים. עם זאת מצאו כי בסכיזופרניה הלוצינטוריים יש פחות חיות ופחות שליטה בדמיון שמיעתי בפרמטרים בינאישיים בעלי משמעות רגשית חזקה. חוקרים אלו מצאו גם שאין הקשר בין כמות החלימה וקיום ההלוצינציות בחוליהם.

Hoffman ב1986 הציע כי הלוצינציות קול מתרחשות מפעילות חשמלית מוחית אקראית של מנגנונים מוחיים לעיבוד דיבור ((speech היוצרים מה שכינה ""Parasitic Memories החודרים למודעות החולה. מאחר ואלו לא צפויים החולה חווה אותם כזרים לו ומייחסם למקור חיצוני. David ב1994 טען לחסר תפקודי במנגנוני עיבוד הדיבור (speech-processing mechanisms) כאשר מיקום החסר תורם לסוגים השונים של החוויה ההלוצינטורית  כמו הלוצינציות, thought echo או thought broadcast

Frith  ב1992 הציע כי הדיבור הפנימי של החולים הסובלים מהלוצינציות  הינו נורמאלי אך יש פגם במוניטור פנימי של הדיבור התורם לכך כי הדיבור יחווה כחיצוני. Bentall ב 1990 כי מנגנוני עיבוד הדיבור בחולים עם הזיות הם תקינים אל ישנן הטיות (biases של אמונות וגישות attitudes) ספציפיות הקשורות בתפיסת הדיבור הפנימי. במצב זה דיבור זה נחווה כחיצוני. נציין שאין תמיכה מספקת לתמוך באי אילו מגישות אלו.

טיפול

ניתן לחלק את הטפולים בהלוצינציות לטפולים ביולוגיים ותרופתיים, לטפולים התנהגותיים ולטפולים פסיכותרפויטיים העושים בעיקר שימוש בספירות הרגשיות – קוגניטיביות.

הטפול התרופתי.

זה כולל לרוב טפול בתרופות אנטי-פסיכוטיות החוסמות פעילות דופאמינרגית או טפולים תרופתיים ספציפיים להלוצינציות ממקור שאינו "פונקציונאלי", מעניין להזכיר כאת את ממצאו של Lingiaerde שדיווח על יעילות מתן Estazolam, דריווט בנזודיאזפיני בחולים סכיזופרנים הלוצינטוריים שלא הגיבו למתן תרופות אנטי פסיכוטיות בלבד (התרופה ניתנה במקביל לתרופות אנטי-פסיכוטיות). כמו כן נעיר שנוסה מתן ליתיום ותרופות מייצבות אחרות ביעילות מסוימת.

הטפול הביולוגי שאינו תרופתי:

זה כלל בעבר מגוון של טפולים כירורגיים,מתן נזעי חשמל (ECT), אינסולין ועוד ביעילות קטנה לבד ממתן ECT במצבים בהם ההלוצינציות הינן חלק ממחלות אפקטיביות.

לאחרונה דווח על יעילות אפשרית של טיפול בגירוי מגנטי איטי מעל הקרקפת בתדירות של 1Hz. (טיפול בתדירות זו גורם בדרך כלל לעיכוב הפעילות העצבית). הטיפול מכונה Trans Cranial Magnetic  Stimulation או בקיצור .TMS הטיפול נעשה על ידי  מתן גירוי לאונה הטמפורופריאטלית משמאל בחולים המדגימים  הלוצינציות שאינן מגיבות לטיפול המקובל. טיפול זה עדיין מחקרי אך יתכן ויתפוס את מקומו בעתיד. ראה תקציר אודות מטא-אנליזה שנערכה בטיפול זה למטה.

מעניין כי בוצע לאחרונה מחקר מעקב חלוץ בן ששה החודשים בכדי להדגים את היעילות של rTMS (טיפול TMS הניתן באופן חוזר או רפטיטיבי בלעז) בתדירות גבוהה בהנחיית אנטומית ותפקודית של דימות תהודה מגנטית (fMRI). אחד עשר חולים עם סכיזופרניה (על פי DSM-IV) טופלו במחקר זה בתדירות גבוהה (20 הרץ) בrTMS במשך  יומיים, והיו במעקב במשך 6 חודשים לאחר מכן. אזור היעד זוהה על ידי fMRI  כאיזור ההפעלה הגבוה ביותר לאורך חלקה האחורי של קליפת המוח הטמפורופריאטלית משמאל במהלך משימה שפתית. נצפתה הפחתה משמעותית בחומרה הגלובלית ובתדירות של הזיות השמיעה בין המדידה הבסיסית והיום ה-12 לאחר הטיפול. בשני חולים הזיות השמיעה נעלמו לחלוטין במעקב שנערך  6 חודשים לאחר הטיפול. הטיפול נסבל היטב על ידי כל החולים. המחברים מסכמים כי זהו המחקר הראשון בו דיווח טיפול מוצלח של הזיות שמיעה במתן rTMS בתדירות גבוהה של 20 הרץ. המחברים טוענים כי היעילות לטווח קצר, עוצמת התגובה הקלינית, התמדתו של האפקט הטיפולי מעל 6 חודשי מעקב, פרופיל הבטיחות, ומשך הזמן הקצר של הטיפול הנוכחי נושאים בכנפיהם רווח טיפולי ניכר לעומת הטיפול ב rTMS בתדירות נמוכה. ככלל גישה זו בטיפול ב TMS הינה עדיין מחקרית בלבד והעתיד ילמד אם אכן תוכח יעילות לסוג טיפול זה.

אמצעי אחר שאין עדיין כל מחקר מסודר לגביו אף שהוא מסקרן בהקשר זה, הוא הטיפול בנאורופידבק.  טיפול בנוירופידבק מבוסס על כך שהמטופל משנה ומעצב את הפעילות החשמלית של מוחו, בהסתמך על המשוב הניתן לו מאותות ה  electroencephalograph( (EEG. זהו טיפול שאינו חודרני ומבוסס כפי הנראה על תהליכי למידה התנהגותיים כגון התניה אופרנטית והתניה קלאסית. ככלל התהליך הטיפולי בנוירופידבק מבוסס על שני שלבים: א. מיפוי הפעילות החשמלית המוחית של המטופל ותכנון הפרוטוקול הטיפולי. ב. ביצוע הטיפול בפועל. מאחר שאין כל דיווח מסודר אודות יעילות הטיפולית של גישה זו בהלוצינציות בשלב זה טיפול כזה אינו מומלץ.

הטפולים ההתנהגותיים:

אלו כוללים טפולים העושים שימוש בהתניה ובטכניקות אסרטיביות. כך היידגר בשנת 1972 דיווח על טפול בהתניה מילולית ובאימון להתנהגות אסרטיבית בחולה סכיזופרני פרנואידלי. מטפל זה הבחין כי אצל החולה שלו ניתן היה להבין את התקופות ההלוצינטוריות כבריחה מסיטואציות הדורשות החלטה, בהקשר זה הובנו הלוצינציות הקול כהחלטות עליהן החולה לא רצה לקחת אחריות (לא במודע כמובן), המטפל והצוות נקטו בהתעלמות, וחוסר תשומת לב בעת שהחולה העלה את הקולות ובחיזוקים מילוליים ולא מילוליים בעת שהחולה קבל החלטות, במקביל נערך טפול אסרטיבי בכיוון של קבלת החלטות שחיזק מגמה זו.

אלפרד וחברים בשנת 1976 דיווחו על טפול בחולה סכיזופרנית פרנואידלית בת 32 תחילה בהימנעות מהחולה בעת הופעת התנהגות הלוצינטורית, דבר שהביא להקטנת דיווחה אודותם, בהמשך ע"י שיחות עם החולה (שיחות עם חולים הלוצינטוריים דווחו בשנת 1974 כגורמות להסחת הדעת והמעטת ההלוצינציות) שהביאו להפחתת הלוצינציות ולבסוף ע"י טפול אברסיבי באמצעות שוק חשמלי בעל עוצמה נמוכה הניתן באמצעות מכשיר ידני לזרוע החולה (בהסכמתה) בעת שהחולה אותתה על הופעת הלוצינציות. הטפול נמשך תחילה כ-10 פגישות בנות 30 דקות כ"א ואח"כ פעם בשבוע במשך 3 חודשים. הטפול האברסיבי הביא להכחדה שלמה של התופעה ההלוצינטורית. המחברים הניחו כי המנגנון המסביר את יעילות טיפול זה קשור  ביצירת התניה במרכז המתווך בין תהליכים פרצפטואלים וקוגניטיביים במערכת העצבים המרכזית.

נוסו גם טכניקות שונות של עצירת חשיבה הנהוגות בהפרעות כפייתיות. צורת טפול אחרת העושה שימוש בהסחת הדעת ומתן גרייה מובנית דווחה ע"י רוברט פדר בשנת 1982. מחבר זה טפל בחולה סכיזופרני בן 29 עם הלוצינציות שמיעה שטופל ע"י האזנה (באמצעות אוזניות) לרשמקול שסיפק לו גרייה שמיעתית מתונה למדי ומובנית, דבר שהביא להפחתה משמעותית בהלוצינציות שלא הגיבו קודם לכן למגוון עשיר של טפולים תרופתיים.

לפני כ 10 שנים הקלטתי באמצעות רשם קול מצב בו החולה שומע "קולות" וחווה שאלו באים מבחוץ. בהופעת "הקולות" סימן לי המטופל בידו כי הופיעו.  מששמענו יחדיו את ההקלטה לא נשמע באזני כל קול לבד מהרחשים החרישיים שהוקלטו בחדר הטיפול. להפתעתי חווה החולה שוב את הקול באותו עיתוי בו סימן בידו כי הוא שמע את הקולות……..

דרך טפול אחרת הינה באמצעות ביופידבק אודיטורי המורכב מרשם קול ומזוג מיקרופונים המוצמדים לצידי הצוואר של החולים באזור בית הבליעה (הלרינגס) של החולים. הרשם קול מגביר את ההפעלה  הווקלית של המיתרים ומעבירה לחולה על ידי אוזניות, החולה תופס תחילה שהקול המושמע באןזניות תואם את ההלוצינציות, בהמשך הוא לומד להפחית ולהגביר את תנועות המיתרים ובהדרגה קונה שליטה על תופעת ההלוצינציות.

טיפולים פסיכותרפויטים אחרים

תחילה ניתן לנסות וללמוד מהם הגורמים המקלים והמחריפים את התופעה ההזייתית. כך יש דיווחים כי סביבה עם רעשים לא מובנים או סביבה עם ירידה בגירוי החושי מגבירה  את התופעה.

ככלל הטיפולים כוללים טיפולים תמיכתיים העושים שימוש בהסחת הדעת, מתן אינפורמציה, הבעת תמיכה, חינוך ועזרה בהתמודדות מול תופעה קשה זו. מאידך קיימים טפולים העושים שימוש במניפולציות אינטרפטטיביות (פרשניות) מסוגים שונים בד"כ מתוך יצירת אנלוגיה בין מאפייני ההלוצינציה ובין מערך תיאורטי מסוים שהמטפל אמון בו והבהרת אנלוגיה זו או חלקה בדרכים שונות לחולה. ניתן למצוא גם טפולים משפחתיים הרואים את ההלוצינציה כסימפטום בעל משמעות ופשר בקונטקסט הזוגי,המשפחתי ועוד.

אחד מסוגי הטיפולים שהולך ומתפתח בתחום ובהדרגה כובש את הבכורה הינו הטיפול הקוגניטיבי. טיפול זה התפתח תחילה מגוף הידע התיאורטי שנסב סביב מנגנוני התמודדות (Coping Strategies). ההנחה הייתה כי כיוון ולמטופלים רבים ניסיון שנלמד על ידי ניסוי וטעייה בסוגים שונים של מנגנוני התמודדות מן הראוי ללמדם מנגנונים אלו באופן מסודר. כיום הטיפול מתמקד בשלשה ערוצים: א] ערוץ המדגיש פיתוח אסטרטגיות התמודדות ופיצוי (coping & compensation strategies) ב]  ערוץ המדגיש שינוי ופיתוח כישורים של ניטור המציאות (reality monitoring)  ג] ערוץ המדגיש שינויי אמונות ויחוסיים (belief & attributional change).

בשנים האחרונות  נעשים גם מאמצים לפתח שיטות טיפוליות בטיפול בסימפטומים חיוביים בסכיזופרניה כגון מחשבות פרנואידליות ואף הלוצינציות באמצעות Virtual Reality

ראה תקציר למטה של [Freeman [2008.

אמנם שהדבר אינו חדש ודובר בו גם בעבר הרי שלאחרונה דיווח Pérez-Alvarez  וחבריו (2008) כי ניתן לנסות ושנות את יחסי הגומלין בין החולה וקולותיו (הזיות הקול) במקרים בהם יש קושי להעלימם בטכניקות כגון: mindfulness,  קבלת קיומם של הקולות והפסקת המאבק בהם, משחקי תפקידים בהם החולה משחק את הדמויות מאחורי הקולות לצד דמויות רלבנטיות אחרות, ולקיחת שליטה של החולה על מעשיו וחייו במקרים בהם הוא חש כי הקולות מדריכים וקובעים את התנהלותו (ראה תקציר באנגלית).

תקצירים רלבנטיים

Hallucinations in normal people

Stevenson I. Do we need a new word to supplement "hallucination"? Am J  Psychiatry. 1983;140:1609-11.

The word "hallucination" was used originally (and with etymological correctness) to refer to the unshared sensory experiences of persons who are mentally ill. However, many persons who are not mentally ill also have unshared sensory experiences. A few of these convey information paranormally, but the longstanding association of "hallucination" with mental illness inhibits many persons who have such experiences from reporting them so that they can be studied. The author suggests a new word, "idiophany," to designate all unshared sensory experiences. The word "hallucination" could then be restricted, as it originally was, to the unshared sensory experiences of the mentally ill.

TMS

Aleman A, Sommer IE, Kahn RS. Efficacy of slow repetitive transcranial magnetic stimulation in the treatment of resistant auditory hallucinations in schizophrenia: a meta-analysis. J Clin Psychiatry. 2007 Mar;68(3):416-21

OBJECTIVE: Slow repetitive transcranial magnetic stimulation (rTMS), at a frequency of 1 Hz, has been proposed as a treatment for auditory hallucinations. Several studies have now been reported regarding the efficacy of TMS treatment, but results were inconsistent. Therefore, meta-analytic integration of the published trials is needed to evaluate the prospects of this new treatment. DATA SOURCES: A literature search was conducted using PubMed and Web of Science for the years 1966 until February 2006. We used the search terms transcranial magnetic stimulation, TMS, rTMS, and hallucination*. STUDY SELECTION: From 15 treatment studies published since 1999, ten were sham-controlled trials and provided sufficient valid information to be included. All studies targeted the left temporoparietal cortex using 1 Hz rTMS. DATA EXTRACTION: Standardized mean gain effect sizes of real rTMS versus sham rTMS were computed based on pretreatment-posttreatment comparisons (computed from mean and SD values or t or F statistics). DATA SYNTHESIS: After calculation of treatment gain on hallucination ratings using standardized mean differences (sham vs. active rTMS), a mean weighted effect size was computed in the random effects model. We observed a significant mean weighted effect size for rTMS versus sham across the 10 studies, involving 212 patients, d = 0.76 (95% CI = 0.36 to 1.17). When only studies were included that used continuous stimulation (9 studies), the mean effect size increased to d = 0.88 and heterogeneity disappeared. There was no significant effect of rTMS on a composite index of general psychotic symptoms. CONCLUSIONS: The results of this meta-analysis provide evidence for the efficacy of rTMS as an intervention that selectively alters neurobiologic factors underlying auditory hallucinations.

Montagne-Larmurier A, Etard O, Razafimandimby A, Morello R, Dollfus S. Two-day treatment of auditory hallucinations by high frequency rTMS guided by cerebral imaging: a 6 month follow-up pilot study. Schizophr Res. 2009 ;113:77-83

BACKGROUND: Recently, repetitive Transcranial Magnetic Stimulation (rTMS) has been introduced as an alternative treatment for auditory hallucinations in schizophrenic patients that fail to respond to antipsychotics. Until now, application of rTMS has been at low frequency, and most commonly applied to the left temporoparietal cortex. This 6-month follow-up pilot study was performed to demonstrate the efficacy of high frequency rTMS guided by anatomical and functional Magnetic Resonance Imaging (MRI). METHODS: Eleven patients with schizophrenia (DSM-IV) were treated with high frequency (20 Hz) rTMS delivered over 2 days; they were then followed for 6 months. The target area was identified by fMRI as the highest activation cluster along the posterior part of the left superior temporal sulcus from the BOLD signal of each subject during a language task. RESULTS: A significant reduction in global severity and frequency of auditory hallucinations between baseline and post-treatment day 12 was observed. Auditory hallucinations were entirely relieved at 6-month follow-up in 2 patients. The treatment was well tolerated in all patients. CONCLUSIONS: This is the first study reporting successful treatment of auditory hallucinations with 20 Hz rTMS. The efficacy at short term, the strength of the clinical response, the persistence of therapeutic effect over a 6-month follow-up, the safety profile, and the short duration of treatment present a considerable therapeutic gain compared to low frequency rTMS.

Montagne-Larmurier A, Etard O, Razafimandimby A, Morello R, Dollfus S. Two-day treatment of auditory hallucinations by high frequency rTMS guided by cerebral imaging: a 6 month follow-up pilot study. Schizophr Res. 2009 ;113:77-83.

BACKGROUND: Recently, repetitive Transcranial Magnetic Stimulation (rTMS) has been introduced as an alternative treatment for auditory hallucinations in schizophrenic patients that fail to respond to antipsychotics. Until now, application of rTMS has been at low frequency, and most commonly applied to the left temporoparietal cortex. This 6-month follow-up pilot study was performed to demonstrate the efficacy of high frequency rTMS guided by anatomical and functional Magnetic Resonance Imaging (MRI).  METHODS: Eleven patients with schizophrenia (DSM-IV) were treated with high frequency (20 Hz) rTMS delivered over 2 days; they were then followed for 6 months. The target area was identified by fMRI as the highest activation cluster along the posterior part of the left superior temporal sulcus from the BOLD signal of each subject during a language task.  RESULTS: A significant reduction in global severity and frequency of auditory hallucinations between baseline and post-treatment day 12 was observed. Auditory hallucinations were entirely relieved at 6-month follow-up in 2 patients. The treatment was well tolerated in all patients. CONCLUSIONS: This is the first study reporting successful treatment of auditory hallucinations with 20 Hz rTMS. The efficacy at short term, the strength of the clinical response, the persistence of therapeutic effect over a 6-month follow-up, the safety profile, and the short duration of treatment present a considerable therapeutic gain compared to low frequency rTMS.

Fitzgerald PB, Daskalakis ZJ. A review of repetitive transcranial magnetic stimulation use in the treatment of schizophrenia. Can J Psychiatry. 2008 Sep;53(9):567-76

Patients with schizophrenia often fail to respond to standard antipsychotic medications or have a partial treatment response. Few treatment options are available for these patients. Repetitive transcranial magnetic stimulation (rTMS) was developed and investigated over the last 10 years as a potential treatment option for various psychiatric conditions. Increasingly, studies are focusing on potential applications of rTMS in schizophrenia. To date, most of these studies were symptom-specific rather than focused on the treatment of the disorder in general. The most extensive literature focuses on the use of low-frequency stimulation to attempt to disrupt or reduce the intensity of persistent refractory auditory hallucinations. This research tends to suggest that rTMS could have a role in this subset of patients. There is also preliminary but limited evidence that rTMS could have a role in reducing the negative symptoms of schizophrenia and perhaps in augmenting cognitive function. These findings also highlight the pressing need for further research including multisite studies to confirm the value of these options.

Relationship with the voices

Pérez-Alvarez M, García-Montes JM, Perona-Garcelán S, Vallina-Fernández O. Changing relationship with voices: new therapeutic perspectives for treating hallucinations. Clin Psychol Psychother. 2008 Mar;15(2):75-85.

A growing body of research on verbal hallucinations shows the importance of beliefs about and relationships with the voices for their pathological course. In particular, beliefs about the omnipotence of the voices and the need to control them, and relationships with them that involve efforts to resist or fight them, have shown themselves to be more pathogenic than effective. Likewise, treatments aimed at eliminating the voices, be they based on medication or 'traditional' cognitive-behavioural therapy, have not always been successful. A series of strategies focused on changing relationships with the voices instead of trying to eliminate them-including mindfulness, acceptance, experiential role plays and re-authoring lives-is emerging as a new perspective for the treatment of hallucinations. All of these strategies are based on the person, not on the syndrome, which also represents a new conception of the problem, in a phenomenological-social perspective, alternative to the predominant medical conception.

Virtual reality

Freeman D. Studying and treating schizophrenia using virtual reality: a new paradigm. Schizophr Bull. 2008 Jul;34(4):605-10.

Understanding schizophrenia requires consideration of patients' interactions in the social world. Misinterpretation of other peoples' behavior is a key feature of persecutory ideation. The occurrence and intensity of hallucinations is affected by the social context. Negative symptoms such as anhedonia, asociality, and blunted affect reflect difficulties in social interactions. Withdrawal and avoidance of other people is frequent in schizophrenia, leading to isolation and rumination. The use of virtual reality (VR)–interactive immersive computer environments–allows one of the key variables in understanding psychosis, social environments, to be controlled, providing exciting applications to research and treatment. Seven applications of virtual social environments to schizophrenia are set out: symptom assessment, identification of symptom markers, establishment of predictive factors, tests of putative causal factors, investigation of the differential prediction of symptoms, determination of toxic elements in the environment, and development of treatment. The initial VR studies of persecutory ideation, which illustrate the ascription of personalities and mental states to virtual people, are highlighted. VR, suitably applied, holds great promise in furthering the understanding and treatment of psychosis.

Cognitive therapy

Rathod S, Kingdon D, Weiden P, Turkington D. Cognitive-behavioral therapy for medication-resistant schizophrenia: a review. J Psychiatr Pract. 2008 Jan;14(1):22-33.

Research meta-analyses have found that cognitive-behavioral therapy (CBT) is beneficial for persistent symptoms of schizophrenia. This review describes and updates the evidence base for this statement. A review of the existing literature (Medline, PsychInfo, and Embase) was carried out according to the guidelines for systematic reviews. Based on the findings of this review, the updated conclusion is that CBT has emerged as an effective adjuvant to antipsychotic medication in the treatment of persistent symptoms of schizophrenia. Studies of the use of CBT in the prodromal phase of psychosis and in combination with family therapy are currently underway.

Beck AT, Rector NA. Cognitive approaches to schizophrenia: theory and therapy. Annu Rev Clin Psychol. 2005;1:577-606.

A theoretical analysis of schizophrenia based on a cognitive model integrates the complex interaction of predisposing neurobiological, environmental, cognitive, and behavioral factors with the diverse symptomatology. The impaired integrative function of the brain, as well as the domain-specific cognitive deficits, increases the vulnerability to aversive life experiences, which lead to dysfunctional beliefs and behaviors. Symptoms of disorganization result not only from specific neurocognitive deficits but also from the relative paucity of resources available for maintaining a set, adhering to rules of communication, and inhibiting intrusion of inappropriate ideas. Delusions are analyzed in terms of the interplay between active cognitive biases, such as external attributions, and resource-sparing strategies such as jumping to conclusions. Similarly, the content of hallucinations and the delusions regarding their origin and characteristics may be understood in terms of biased information processing. The interaction of neurocognitive deficits, personality, and life events leads to the negative symptoms characterized by negative social and performance beliefs, low expectancies for pleasure and success, and a resource-sparing strategy to conserve limited psychological resources. The comprehensive conceptualization creates the context for targeted psychological treatments.

Kuipers E, Garety P, Fowler D, Freeman D, Dunn G, Bebbington P.
Cognitive, emotional, and social processes in psychosis: refining cognitive behavioral therapy for persistent positive symptoms. Schizophr Bull. 2006 Oct;32 Suppl 1:S24-31

Psychosis used to be thought of as essentially a biological condition unamenable to psychological interventions. However, more recent research has shown that positive symptoms such as delusions and hallucinations are on a continuum with normality and therefore might also be susceptible to adaptations of the cognitive behavioral therapies found useful for anxiety and depression. In the context of a model of cognitive, emotional, and social processes in psychosis, the latest evidence for the putative psychological mechanisms that elicit and maintain symptoms is reviewed. There is now good support for emotional processes in psychosis, for the role of cognitive processes including reasoning biases, for the central role of appraisal, and for the effects of the social environment, including stress and trauma. We have also used virtual environments to test our hypotheses. These developments have improved our understanding of symptom dimensions such as distress and conviction and also provide a rationale for interventions, which have some evidence of efficacy. Therapeutic approaches are described as follows: a collaborative therapeutic relationship, managing dysphoria, helping service users reappraise their beliefs to reduce distress, working on negative schemas, managing and reducing stressful environments if possible, compensating for reasoning biases by using disconfirmation strategies, and considering the full range of evidence in order to reduce high conviction. Theoretical ideas supported by experimental evidence can inform the development of cognitive behavior therapy for persistent positive symptoms of psychosis.

England M. Cognitive intervention for voice hearers. Issues Ment Health Nurs. 2006 Aug-Sep;27(7):735-51.

Cognitive behavioral therapy is an emerging treatment being used to attenuate negative thoughts and emotions tied to the formation, expression, and maintenance of verbal auditory hallucinations. This paper describes the theoretical underpinnings for the intervention and a clinical application of a prototype cognitive nursing intervention for treating faulty thinking and beliefs linked with problematic voice hearing experiences. The paper ends with a review of current evidence and implications concerning the efficacy of cognitive intervention approaches with voice hearers.

Turkington D, Dudley R Cognitive behavioral therapy in the treatment of schizophrenia. Expert Rev Neurother. 2004 Sep;4(5):861-8.

This review outlines the role that cognitive behavioral therapy can play in specifically addressing the distress associated with the symptoms of schizophrenia, such as hallucinations and delusions. Some of the features that are given greater emphasis (or are a feature of working with people with psychotic illness), engagement, understanding the onset of the illness and work with hallucinations and delusional beliefs are outlined. The evidence base for the utility of cognitive behavioral therapy is considered, and the development and further application of cognitive behavioral therapy for schizophrenia and related disorders are outlined.

Morrison AP. The use of imagery in cognitive therapy for psychosis: a case example. Memory. 2004 Jul;12(4):517-24.

There has been a long tradition of studying imagery in relation to psychotic symptoms. Recent studies have suggested that imagery may be involved in the development and maintenance of psychotic symptoms (hallucinations and delusions in particular). Following a review of this literature, including work conducted by the author and colleagues, a case study is used to illustrate the clinical applications of this work. Working with images that were associated with persecutory delusions appeared to contribute to a reduction in distress, preoccupation, and conviction in relation to these beliefs, which were assessed using a standardised measure (PSYRATS). The implications for theory, practice, and future research are considered.

Behavioral strategies

Farhall J, Greenwood KM, Jackson HJ. Coping with hallucinated voices in schizophrenia: a review of self-initiated strategies and therapeutic interventions. Clin Psychol Rev. 2007 May;27(4):476-9

This article reviews the state of knowledge about strategies used by people with a diagnosis of schizophrenia to cope with hallucinated voices, and considers the role of coping in psychological treatments for persisting symptoms. The use of self-initiated ('natural') coping strategies appears almost universal amongst voice-hearers. These strategies are similar across cultures, and include diverse behaviours, only a minority of which is specific to hallucinations. Most strategies are reported by at least some users to be effective, but more sophisticated outcome studies are lacking. Some evidence for the efficacy of certain behavioural techniques of coping, for the manipulation of auditory input, and for strategies involving subvocalisation, is available from experimental studies. Therapeutic enhancement of natural coping strategies for persisting symptoms has demonstrated some efficacy, but its benefit for voices is unknown. Despite this, it has become an established part of some CBT interventions for psychosis. Further advances in knowledge and practice may come from utilisation of coping models in research, longitudinal and ideographic methods of study and a movement away from descriptive coping lists to investigations of coping styles, mechanisms of action, and the process of coping.

Intergrative model

van der Gaag M. A neuropsychiatric model of biological and psychological processes in the remission of delusions and auditory hallucinations. Schizophr Bull. 2006 Oct;32 Suppl 1:S113-22

This selective review combines cognitive models and biological models of psychosis into a tentative integrated neuropsychiatric model. The aim of the model is to understand better, how pharmacotherapy and cognitive-behavior therapy come forward as partners in the treatment of psychosis and play complementary and mutually reinforcing roles. The article reviews the dominant models in literature. The focus in this review is on one hand on neural circuits that are involved in cognitive models and on the other hand on cognitive processes and experiences involved in biological models. In this way, a 4-component neuropsychiatric model is tentatively constructed: (1) a biological component that leads to aberrant perceptions and salience of stimuli, (2) a cognitive component that attempts to explain the psychic abnormal events, (3) a mediating component with psychological biases which influences the reasoning process in the direction of the formation of (secondary) delusions, and (4) a component of psychological processes that maintains delusions and prevents the falsification of delusional ideas. Remission consists actually of 2 processes. Biological remission consists of the dampening of mesolimbic dopamine releases with antipsychotic medication and decreases the continuous salient experiences. Psychological remission consists of the reappraisal of primary psychotic experiences. Both forms of remission are partially independent. We expect that a full remission including biological and psychological remission could prevent relapse.